Technologie i Firma

Infekcja ransomware - czy warto płacić okup?

przeczytasz w 1 min.

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które żąda okupu w zamian za odblokowanie dostępu do zaszyfrowanych wcześniej plików. Czy warto spełnić tę prośbę, a więc czy cyberprzestępcy wywiązują się z umowy?

Ten, który jest za nami, został okrzyknięty rokiem ransomware, w tym zaś, który trwa już od ponad dwóch miesięcy, szkody wyrządzone przez tego typu złośliwe oprogramowanie mogą sięgnąć 11 miliardów dolarów w skali globalnej. Cyberprzestępcy uwielbiają to rozwiązanie, bo na okupach można nieźle zarobić. Czy my, użytkownicy, powinniśmy je jednak płacić?

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, żądające od ofiary wpłacenia odpowiedniej kwoty (w kryptowalucie) na dane konto, w zamian za odblokowanie dostępu do plików, które wcześniej zostały zaszyfrowane. Wysokość takiego okupu może być różna – zarówno w przypadku WannaCry, jak i NotPetya, było to około 300 dolarów.

Cyberprzestępcy zapewniają, że przywrócą dostęp do plików po tym, jak pieniądze trafią na ich konto. Ci, którym najbardziej zależy na odzyskaniu danych (a więc przede wszystkim przedsiębiorcy), decydują się na wpłaty, choć nie mogą mieć pewności, że faktycznie druga strona wywiąże się z umowy. Jak to jest w praktyce? Sprawdziła to grupa CyberEdge.

Badacze przepytali prawie 1200 pracowników działów IT z 17 krajów o to, jak zakończyły się ich „przygody” z ransomware. Ponad 38 proc. respondentów przyznało, że zapłaciło okup. Jak wielu z nich odzyskało pliki? Niemal dokładnie połowa. Daje nam to więc jasną odpowiedź: prawdopodobieństwo, że cyberprzestępcy spełnią swoje zobowiązanie, wynosi 50/50.

Co warto podkreślić, ponad 60 proc. respondentów nie zdecydowało się na płacenie okupu i 53,3 proc. udało się odzyskać pliki. Najprawdopodobniej mieli oni wykonaną kopię zapasową tych plików – jest to właściwie jedyny skuteczny sposób na to, by zabezpieczyć się przed (konsekwencjami infekcji) ransomware’em.

ransomware statystyki

Po zerknięciu na powyższy wykres, odpowiedź na pytanie zawarte w tytule, może być więc jedna: nie, nie warto. Warto za to pamiętać o regularnych backupach.

Źródło: Bleeping Computer, CyberEdge Group. Foto: AaronJOlson/Pixabay (CC0)

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  labik
  7
  "ponad 60 proc. respondentów nie zdecydowało się na płacenie okupu i 53,3 proc. udało się odzyskać pliki. Najprawdopodobniej mieli oni wykonaną kopię zapasową tych plików"

  Nie udało im się odzyskać pliki, po prostu mieli backup. >_>
  • avatar
   PIRAT_PL
   1
   Dlatego zawsze kopia zapasowa plików na osobnym nośniku danych typu dysk przenośny czy pendrive to chyba najlepszy przyjaciel danych z komputera :P
   Mi już się to przydało 2 razy.
   Raz jak padł dysk (objawów praktycznie wcale, głowica postanowiła sobie paść na dobre).
   A drugie wściekła siostrunia zapuszczająca formata (na szczęście tylko partycja z danymi a nie systemowa) :D
   • avatar
    mufasa
    1
    kopia zapasowa to dobra rzecz
    bogowie,co ja miałem w chacie jak dla mojej lepszej połowy diabli wzięli zakładki... :)