Karty graficzne

Innosilicon prezentuje karty Fantasy One - Chińczycy rzucają wyzwanie Nvidii i AMD

przeczytasz w 2 min.

Przyzwyczailiśmy się, że na rynku kart graficznych liczą się tylko dwie firmy: Nvidia i AMD. Wygląda jednak na to, że niedługo może do nich dołączyć trzeci „gracz” – chińska firma Innosilicon zaprezentowała karty graficzne z serii Fantasy One.

Firmę Innosilicon możecie kojarzyć np. z karty graficznej Xindong Fenghua No. 1. Tym razem mamy do czynienia z autorskimi konstrukcjami – nowe modele zaprezentowano podczas konferencji Fantasy One GPU Product Press Conference w Chinach.

Innosilicon Fantasy One

Innosilicon prezentuje karty graficzne Fantasy One

Karty graficzne Fantasy One będą dostępne w kilku wariantach – konstrukcje bazują na układzie graficznym Imagination IP, który składa się z kilku chipletów (niestety nie ujawniono tutaj szczegółowej specyfikacji układu).

Innosilicon Fantasy One Type A
Innosilicon Fantasy One Type A

Innosilicon Fantasy One Type A
Innosilicon Fantasy One Type A

Model Fantasy One Type A ma korzystać z jednego układu graficznego, który oferuje moc obliczeniową na poziomie 5 TFLOPS i prędkość wypełniania pikselami na poziomie 160 GPixel/s. Dodatkowo zastosowano tutaj 16 GB pamięci GDDR6/GDDR6X 128-bit.

Karta pojawi się w dwóch wersjach. Standardowy model wykorzystuje rozbudowane chłodzenie z dwoma wentylatorami, ale producent przygotował też niskoprofilowy wariant dla mniejszych komputerów.

Innosilicon Fantasy One Type B
Innosilicon Fantasy One Type B

Innosilicon Fantasy One Type B
Innosilicon Fantasy One Type B

Fantasy One Type B to dwuprocesorowa konstrukcja, w której zastosowano dwa rdzenie połączone magistralą Innolink. Karta ma oferować dwukrotnie lepsze osiągi - do 10 TFLOPS mocy obliczeniowej i 320 GPixel/s szybkości wypełniania pikselami. Konstrukcja ma oferować maksymalnie 32 GB pamięci GDDR6/GDDR6X 128-bit.

Producent zaprezentował dwa warianty karty Type B. Zwykły model został wyposażony w duże chłodzenie z trzema wentylatorami. Oprócz tego przygotowano wariant z pasywnym chłodzeniem (przystosowany do montażu w stajach roboczych z wymuszonym obiegiem powietrza).

Innosilicon Fantasy One
Podczas konferencji zademonstrowano potencjał kart w benchmarku Unigine Heaven, ale dokładne wyniki wydajności póki co nieznane

Karty Fantasy One Type A i Type B obsługują wszystkie najważniejsze interfejsy programowania (OpenGL, OpenGL ES, OpenCL, Vulkan i DirectX). Oznacza to, że można na nich uruchomić gry i teoretycznie mogą one być konkurencją dla modeli Nvidia GeForce i AMD Radeon. W praktyce nie jest to takie oczywiste, bo producent nie ujawnił publicznie żadnych szczegółów na temat wydajności sprzętu.

Innosilicon pracuje nad kolejnymi kartami graficznymi

Kolejnym problemem może być dostępność sprzętu. Na ten moment nie wiadomo czy karty Fantasy One Type A i Type B będą dostępne poza Chinami.

Producent zapowiedział jednak, że już pracuje nad modelami Fantasy 2 i 3, które mają zadebiutować w przyszłym roku (wiadomo, że będą one korzystać z 5-nanometrowej litografii).

Źródło: VideoCardz, MyDrivers

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  z3us_pl
  16
  Hahaha, jeszcze góra 5-10 lat i Chińczycy dogonią "nas" i przegonią w każdej dziedzinie. Wspomnicie moje słowa.
  • avatar
   MokryN
   6
   Chinczycy kradna patenty, pomysly. U nich nie ma praw autorskich, plagiat to norma. Tak, jasne to wyglada taniej (teraz) bo konkuruje z system ktory jest uczciwy. Zlodziej zawsze taniej zrobi... tylko ze najpier musi od kogos ukrasc. Dodajcie sobie do tego beznadziejene warunki pracy, niska placa i generalny zamordyzm. Taaaaa, rewelacja.
   • avatar
    Kapitan Nocz
    3
    Chińscy złodzieje patentów już rozpracowali inżynieria wsteczną jakąś starą konstrukcję i zaczynają klepać swoje GPU ? Do czego chińczykom sa dwuprocesorowe karty z 32GB pamięci, bo przypuszczam, że to raczej nie do grania? Przypuszczalnie to jakaś próba nawiązania walki w rynku akceleracji GPU gdzie chinole po odcięciu od technologii zachodu zaczynają mocno kuleć, a jak wiadomo komunistyczne państwo nie znosi gdy kapitaliści są do przodu.
    • avatar
     Ciekawski_
     3
     Nowy gracz na rynku to zawsze plus. ALE jedyny parametr wydajności jaki podali to:
     Type A - 5 TFLOPS i 160 GPixel/s.
     Type B - 10 TFLOPS i 320 GPixel/s
     Tak więc można je porównać do konkurencji pod tym względem:
     Type A to słabszy odpowiednik 6500XT pod względem TFLOPS i słabszy odpowiednik 6600XT pod względem GPixel/s.
     Type B to odpowiednik 6600XT pod względem TFLOPS i przewyższa nawet 6900 XT pod względem GPixel/s.
     Problem z Type A jest taki, że to będzie konkurent co najwyżej dla najsłabszych GPU ze średniej półki.
     Problem z Type B jest taki, że to będzie konstrukcja złożona z 2 układów i każdy z osobnym bokiem pamięci (nie mylić z MCM). Takie GPU kiedyś już podrukowali w AMD i Nvidii. Zrezygnowano z nich, bo powodowały więcej problemów niż korzyści. Chińczycy nie mają doświadczenia na rynku GPU do gier, więc ich problemy ze sterownikami itp tylko pogłębią problem.
     No i najprawdopodobniej te GPU będą produkowane w TSMC (skoro ich następcy będą tam produkowani), więc będą zajmować moce produkcyjne w procesach/liniach, które są wykorzystane do produkcji konkurencyjnych GPU.
     • avatar
      PerfectDAY
      0
      Gdyby ta chińska karta miała coś takiego jak Nvidia Asel zaryzykowałbym zakup.
      • avatar
       Kashoo
       -1
       Przykre to, że ludzie zamiast cieszyć się z wejścia na rynek kolejnego gracza, atakują go na podstawie informacji z Instytutu Danych z Dupy.

       Ludzie, my na tym możemy tylko zyskać.
       • avatar
        DarioKryptoFan
        0
        Tylko karty Intel do. Najlepsze!! Rzadne inne!