Karty graficzne

Chiński producent stawia wyzwanie Nvidii i AMD – będzie nowy gracz na rynku kart graficznych?

przeczytasz w 1 min.

Od dłuższego czasu na rynku kart graficznych obserwujemy dominację dwóch głównych producentów: Nvidii i AMD, a niebawem ma do nich dołączyć jeszcze Intel. Wyzwanie amerykańskim gigantom rzucił jednak czwarty gracz - chodzi o chińską firmę Xindong Technology.

Firma Xindong Technology nie jest zbyt rozpoznawana na naszym rynku (żeby nie mówić, że w ogóle nie jest rozpoznawalna), ale sytuacja może się zmienić za sprawą Fenghua No. 1 – pierwszej karty graficznej, która jest reklamowana jako konkurencja dla gamingowych modeli Nvidii i AMD.

Fenghua No. 1 – konkurencja dla Nvidii i AMD?

Fenghua No. 1 to w pełni autorski model, który ma znaleźć zastosowanie w komputerach stacjonarnych dla graczy, ale też w stacjach roboczych czy serwerach obsługujących gry w chmurze i gry na urządzenia mobilne. Za projekt karty ma odpowiadać zewnętrzna firma Innosilicon, która wcześniej zajmowała się m.in. koparkami kryptowalut.

Xindong Fenghua No. 1

Producent nie ujawnił dokładnej specyfikacji akceleratora (a tym bardziej jego wydajności), ale podobno wykorzystuje on pamięci GDDR6X, a przy tym korzysta z magistrali PCI-Express 4.0 i obsługuje wyjścia DisplayPort, eDP 1.4 i HDMI 2.1. Co więcej, karta ma obsługiwać interfejsy DirectX, Vulkan, OpenGL, OpenCL, a nawet OpenGL ES. Mówimy więc o rozwiązaniach stosowanych też w najnowszych kartach graficznych Nvidii i AMD.

Czy Fenghua No. 1 okaże się rzeczywistym konkurentem dla modeli Nvidii GeForce i AMD Radeon (a później Intel Arc)? Prawdę mówiąc mamy ku temu poważne wątpliwości. Xindong nie ma takiego potencjału, jak duzi gracze (a wiemy, że samo opracowanie układu to nie wszystko - liczy się też oprogramowanie), a zaprezentowana karta póki co istnieje tylko na slajdach (a producent nawet nie ujawnił jej rzeczywistych osiągów).

Co myślicie o chińskiej propozycji? Chcielibyście czwartego gracza na rynku kart graficznych?

Źródło: Tom’s Hardware

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  18
  Bardzo bym się ucieszył z 4 gracza na rynku. Im więcej tym lepiej. Nawet jeśli mieli by rywalizować jedynie w niskim segmencie wydajności, mieli większy pobór energii (niż konkurenci z tego poziomu wydajności) z powodu gorszego procesu produkcji i rywalizowali by jedynie niższą ceną, to i tak bardzo by mnie to ucieszyło.
  Niestety mi to wygląda na kolejny element chińskiej propagandy sukcesu i nic z tego nie bedzie.
  • avatar
   Warmonger
   2
   No fajnie, ale co z niedoborami na rynku układów scalonych? Mają własne źródła?

   Osobną kwestią są sterowniki i wsparcie ze strony producentów oprogramowania. Nowe rozwiązania mają tą cechę, że często ledwo działają lub wcale nie działają z istniejącym oprogramowaniem ¯\_(ツ)_/¯
   • avatar
    Andrettoni
    1
    Zobaczymy jaka będzie cena, bo może być kolejne Xiaomi. 1050 Ti kosztuje prawie 1000 zł w sklepie. Mamy już procesor graficzny JM9271 o wydajności 1080 i teraz kolejny. Tymczasem używane GTX 1080 chodzą po 2 tyś zł... Wydajność i możliwości techniczne są ważne, ale cena również. Jeżeli cena będzie niska to mogą zakasować cały rynek lub chociaż... wymusić obniżki cen innych układów.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Może wtedy karty graficzne byłyby trochę tańsze :D
     • avatar
      Nuratar
      0
      Najpierw niech ludzie biegli rozłożą ich karty na czynniki pierwsze i sprawdzą, czy nasza kochana CCP nie chce nam wcisnąć sprzętowego "backdoora".
      • avatar
       Kapitan Nocz
       0
       No jak możesz mieć wyj#$bane na patenty, na które inni pracowali latami to dlaczego nie zrobić czegoś swojego, powiedzieli towarzysze komuniści z Chin Ludowych :D