Ciekawostki

Obejrzyj transmisję ze startu misji Inspiration4. Zwykli ludzie już w Kosmosie

przeczytasz w 2 min.

W czwartek o godzinie 2 w nocy rozpoczęła się nowa era prywatnej eksploracji kosmosu. Wystartował pojazd SpaceX Resilience w ramach misji Inspiration4, pierwszej takiej, w której zwykli ludzie polecą na kilka dni na orbitę wokółziemską

Dotychczasowe loty Virgin Galactic czy też Blue Origin to, mimo wszystko, były jedynie namiastki prawdziwego lotu w kosmos. Owszem załoga mogła poczuć się inaczej niż w trakcie zwykłego lotu samolotem, zobaczyć Ziemię z daleka, ale to wciąż było tylko sięganie kosmosu, a nie jego realne osiągnięcie. Misja Inspiration4 jak wskazuje nazwa ma przetrzeć ścieżkę ku prawdziwie prywatnym lotom orbitalnym, w których udział biorą zwykli ludzie.

Załoga Inspiration4 to amatorzy, gdy porównać ich do astronautów, którzy mają za sobą zwykle karierę w lotnictwie zawodowym lub wojsku. Lecz też nie tacy zwykli, gdy poznać ich życie, doświadczenia i osiągnięcia

Najlepiej ukazuje to serial Odliczanie Misja Kosmiczna Inspiration 4, który można obejrzeć na Netflixie. Jego ostatni odcinek ukaże się już po powrocie załogi na Ziemię. Więcej o misji i jej załodze przeczytacie w naszej zajawce tego serialu.

Inspiration4 - kiedy i jak oglądać transmisję ze startu misji

Start miał miejsce 2 minuty po północy 16 września według czasu uniwersalnego, co oznacza że w Polsce była to godzina 2 w nocy. Transmisja z przygotowań do startu rozpoczęła się cztery godziny wcześniej. Zapis z wydarzeń możecie obejrzeć korzystając z poniższej transmisji.

Początek był podobny do startu misji SpaceX Crew, bo wykorzystana zostanie rakieta Falcon 9. Część załogową stanowi pojazd Resilience, który SpaceX wykorzystał już w misji załogowej Crew-1. Jednak czwórka podróżników Inspiration4 nie będzie kierować się ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Resilience gotowy do startu
Stanowisko startowe. Resillience na szczycie rakiety Falcon 9 jeszcze przed lotem

To lot na orbitę i to trochę wyższą niż ta po której porusza się MSK (apogeum wyniesie 576 km). Załoga spędzi trzy dni w Kosmosie podziwiając z daleka Ziemię i niezliczone wschody i zachody Słońca. Lądowanie zaplanowane jest na 19 września.

Źródło: Inspiration4, SpaceX, inf. własna

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mdrag57
  4
  Chciał był transmisje live jak płaskoziemca leci w kosmos
  • avatar
   fonzie
   1
   No i polecieli...
   • avatar
    Veritatis
    -1
    A tu jak zwykle typowe pseudo informowanie czytaj dezinformacja. To taki standard w polskich internetach. Krowa stał bliżej zwykłych ludzi niż ta ekipa "szczęśliwców" ;-)
    • avatar
     NasHee
     -4
     3 dni wąchać cudze bąki w kosmosie? Dziękuje, wole wąchać własne na Ziemi.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      no to wylecieli w kosmos na beczce prochu. oby wrócili cali i zdrowi :)