Chłodzenie

Intel Sandy Bridge-E: 5 GHz w domowych warunkach

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
66 komentarzy Dyskutuj z nami

Procesory Intel Sandy Bridge-E z wydajnym, powietrznym układem chłodzenia będą zdolne do pracy z taktowaniem około 5 GHz.

procesor Intel z serii Core i7Trzeba przyznać, że wydane w styczniu procesory Intel Sandy Bridge pozytywnie zaskoczyły nas wydajnością oraz wysokim potencjałem podkręcania – oczywiście jeżeli chodzi o modele z odblokowanym mnożnikiem. Warto jednak zaznaczyć, że nie chodzi tu o ekstremalne metody overclockingu (gdyż tutaj układy te wypadają bardzo słabo), a o podkręcanie w normalnych, domowych warunkach. 

Praktycznie każdy model jest zdolny do pracy z zegarem 4,5 GHz, natomiast przy zastosowaniu wydajniejszego chłodzenia i wyższego napięcia zasilającego nie trudno jest przekroczyć granicę 5 GHz. Jakiś czas temu pisaliśmy, że nadchodzące procesory Intel Sandy Bridge-E będą mogły w teorii osiągnąć nawet 9,5 GHz. Ile jednak będzie mógł „wycisnąć” przysłowiowy Kowalski w domowych warunkach?

kompaktowe chłodzenie cieczą, które będzie sprzedawane z procesorami Intel Sandy Bridge-E
Kompaktowy zestaw chłodzenia wodnego, który zostanie wydany wraz z procesorami Intel Sandy Bridge-E - czy uda się z jego pomocą osiągnąć 5,5 GHz?

Serwis OCWorkBench był świadkiem jednego z przedpremierowych pokazów podkręcania, gdzie układ Sandy Bridge-E pracował z częstotliwością 4,92 GHz. Niestety nie wiadomo o jaki dokładnie model chodzi, ale można podejrzewać, iż był to 4-rdzeniowy Core i7 3820. Magistrala BCLK „tykała” z zegarem 120 MHz, mnożnik procesora był ustawiony na 41x, natomiast jego napięcie zasilające wynosiło 1,51 V.

Jeżeli natomiast chodzi o taktowanie pamięci, to przy opóźnieniu CL10 udało się uzyskać 2400 MHz. Co ciekawe, do chłodzenia procesora wykorzystano wydajny, powietrzny układ chłodzenia. Oznacza to zatem, że taktowanie w okolicach 5 GHz jest osiągalne w domowych warunkach, ale wymagany będzie do tego lepszy cooler. Nieoficjalnie mówi się również, że do procesorów nie będą dodawane referencyjne chłodzenia, natomiast z dedykowanym, kompaktowym układem chłodzenia wodnego prawdopodobnie będzie można osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.
 

Więcej o procesorach Intel Sandy Bridge-E:

Źródło: OCWorkBench

Komentarze

66
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  TO: http://www.tomshardware.com/reviews/5-ghz-project,731-3.html jest piękne 5 GHz :]
 • avatar
  Masło maślane "powietrznym układem chłodzenia powietrzem"
 • avatar
  Patrząc na ceny procesorów jak i osprzętu, wolę zainwestować w Opteronki :) 12 RDZENI (nie wątków) po 2,3Ghz doliczając jakieś 1500zł na płytę to wychodzi na plus. A patrząc na ostatnią aukcje z alledrogo gdzie za 3000zł na sprzedaż były 2 takie to mi się uśmiech na twarzy klei :)
 • avatar
  dobre wyniki OC.

  Będzie ciekawa premiera
 • avatar
  Gdzie są teraz te wszystkie genialne komentarze o chłodzeniu wodnym dodawanym do procków? Gdzie są Ci napinacze, co jeździli po AMD, czemu teraz po Intelu nie jeżdżą?
 • avatar
  Pieknie, ostatnie poty wyciska Intel z 32nm, dobrze ze za pol roku bedzie nowinka dla ubozszych w kase.
 • avatar
  Podczas testów na msi X79A-GD65 przy 5GHz 3960X EE rozgrzał się do 42*C przy chłodzeniu wodnym w skład którego wchodziły 2 chłodnice i na każdej z nich były zamontowane 3 wentylatory 120 mm. Tak ze grzejnik przy chłodzeniu powietrzem murowany
 • avatar
  Mobilku SERWIS a nie SERWIN :) jakby co to pierwszy wyraz linijki pod obrazkiem :) ...przy okazji jak mówicie kupować i7 2600K czy darować sobie zakup do np. lutego?
  -1
 • avatar
  Przy okazji ciekaw jestem ile będzie kosztować pośredni model SB-E... jak to będą takie koszta jak z gulf town'em to sobie daruje myślenie o tej serii.
  -1
 • avatar
  "komaptkowym" układem chłodzenia wodnego. Jak ten świat idzie do przodu...
  -1
 • avatar
  Pytanie dla ambitnych:

  Kiedy AMD osiągnie poziom wydajności procesorów Sandy Bridge E?

  Nawet nie podkręconych, ale na standardowych zegarach.
  -1
 • avatar
  Czy ktoś wie czy Sandy Bridge E pod LGA 2011 będzie miał zintegrowany układ graficzny?
  -1
 • avatar
  no jak już kiedyś pisałem w innym artykule głupich nie sieją...
  -1
 • avatar
  Niech osiągają 6 GHz i będzie super :)
  -2
 • avatar
  DominikMS pytanie czy warto kupować i7 2600K jest raczej nie na miejscu bo powinieneś zapytać dla czego go nie kupować...i zapadła cisza ;-)

  to co wyprawia ten procek w Benchmakach to poezja! ktoś tu się chwalił 16 rdzeniowym AMD(fizycznie 16 core!!|) porównanie jest śmieszne ale żeby było śmieszniej to w AIDA64(najnowsza wersja) i7 2600K OC 4800 MHz nie daje szans 12 rdzeniowemu Opertonowi!!! jak i 6 rdzeniowemu
  i7 980x 12 MB pamięci podręcznej L3!! różnice w punktacji dochodzą do 6 tyś! na korzyść 2600K

  strach się bać jak by go rozkręcić tak do 5200 MHz co by się działo..

  ale jak myślisz o 2600K to postawą jest płyta ASUSA która rozkręci tego procka do 4800 MHz totalnie bez Twojej pomocy klikasz w ikonkę i proszę masz 4800 na dzień dobry bez żadnego wysiłku! jak chcesz więcej to szukasz ustawień w Google i masz 5 GHz i więcej no problemo dla tego procka ;-)

  a różnica w standardowym taktowaniu czyli 3.4 -3.8 GHz a 4.8 GHz jest odczuwalna bez 2 zdań! procek to błyskawica!

  i wygląda nawet że się trosze nudzi przy 8 GB RAM 1600 MHz
  temp. idle 24 - 26 stopni Opera, Skype i ze 40 uruchomionych usług w tle totalna cisza w kompie!

  przesiadłem się z Quada 6600 OC 3200 MHz który jeszcze dawał spoko radę na tego potwora i jestem w szoku co ta bestia potrafi ;-)

  najlepiej zainwestowane pieniądze od dłuższego czasu i procek pociągnie pewnie ze 4 - 5 lat z ta wydajnością jaką ma

  pozdrawiam

  sory za błędy
  -2
 • avatar
  "napięcie zasilające wynosiło 1,51 V"
  Przy niecałych 5GHz nowa architektura potrzebuje więcej papu niż starszy 2600K? :P

  Nie wiem dlaczego ale mam przeczucie że te SB-E to będzie to samo co buldożer o.O
  -3
 • avatar
  AMD ma się czym martwić chyba że wprowadzi nowe procesory lub obniży ceny.
  -4
 • avatar
  Ja już jestem gotowy na te procki z własnym chłodzeniem Corsair Hydro H70+ NZXT 2x 120mmx120mm do 2600rpm.
  -4
 • avatar
  To już nie gwóźć, ale wieko do trumny AMD...
  -6
 • avatar
  1,51v u kowalskiego?
 • avatar
  i7 2600K OC 4900 MHz 1.416 V i nie ma najmniejszych problemów ze stabilnością systemu Tem. IDLE - 28-30 stopni(antec kuhler h2o 620) Crisi 2 Multi Full opcja Tem. 48-51 stopni więc chyba nie ma potrzeby kręcić do 1.5 V ;-)