Przeglądarki WWW

Internet Explorer umarł. Microsoft dziś go pogrzebał

przeczytasz w 2 min.

Internet Explorer nie żyje. Właśnie dziś oficjalnie kończy się wsparcie techniczne dla swego czasu najważniejszej przeglądarki internetowej na świecie.

Koniec przeglądarki Internet Explorer. 1995 – 2022

Internet Explorer przyszedł na świat 16 sierpnia 1995 roku. Był wyjątkowo zdolny i przyniósł powiew świeżości, pokazując Netscape’owi, że jego pozycja lidera na rynku przeglądarek wcale nie jest tak pewna, jak mu się wydawało. 

Internet Explorer odegrał kluczową rolę w popularyzacji Internetu. Szybko się uczył i zdobywał nowe umiejętności, dzięki czemu w 2003 roku mógł pochwalić się około 95-procentowym udziałem rynkowym. Musiało minął dziewięć lat, by ktokolwiek zdołał go zdetronizować, lecz ostatecznie to się stało. Jego rozwój stanął w miejscu, renderowanie nie dawało rady, a kwestie bezpieczeństwa pozostawiały wiele do życzenia. Z bohatera stał się obiektem drwin.

Internet Exploler został zastąpiony przez Microsoft Edge

Dwadzieścia lat po narodzinach Explorera firma Microsoft wydała na świat przeglądarkę Edge i całkowicie skupiła się na niej. Wprawdzie przez kolejne lata w domu (zwanym Windows 10) było dość miejsca dla obydwu, lecz gdy przyszedł remont i światło dzienne ujrzał Windows 11, staruszek IE został wyrzucony z mieszkania. To był tylko kolejny dowód na to, że jego dni są policzone. 

I właśnie dziś – 15 czerwca 2022 roku Microsoft postanowił wbić ostatni gwóźdź do trumny. Tuż przed swoimi 27. urodzinami Internet Explorer żegna się ze światem – nie będzie już dłużej wspierany. Postanowione.

Śmierć IE pewnie cię nie dotknie...

Fakt ten dotknie pewnie niewielu. Z przeglądarki Internet Explorer korzysta obecnie mniej niż 1% wszystkich internautów, a ci, którzy korzystają z systemu Windows Server 2022 oraz tych z dopiskiem „LTSC”, będą mogli liczyć na łatki. Tryb IE w przeglądarce Edge również będzie wspierany – i to aż do 2029 roku. Nawet pomimo tego trzeba jednak powiedzieć to wprost: historia programu Internet Explorer dobiega końca i jest to nieodwołalne. Będziesz za nim tęsknić?

Źródło: Microsoft, Engadget, informacja własna

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PerfectDAY
  15
  Nic się nie stało. Do pobierania właściwej przeglądarki służy teraz Edge.
  • avatar
   DeviLevi
   11
   Ja się cieszę, przynajmniej w plikach css nie będzie trzeba dodawać dodatkowych linijek specjalnie dla ie...
   • avatar
    deseczka
    3
    Czyli w firmie nadal będą nas katować IE do 2029, hura......
    • avatar
     piterk2006
     2
     O nie, przeglądarka dziurawa jak sito nie dostanie aktualizacji! Tragedia, strach, rozpacz, zgrzytanie zębów i kataklizmy!
     • avatar
      vacotivus
      2
      RIP. Nie będziemy tęsknić.
      • avatar
       xxx.514
       2
       I czym ja teraz ściągnę inną przeglądarkę.. Po takiej stracie będę się zbierał aż 2 mikrosekundy
       • avatar
        pawluto
        -9
        Najlpesza przeglądarka z którą byłem tyle lat...No może na drugim miejscu bo najlpesza to jest Opera !
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Owszem, IE żyje, ma się świetnie, i pewnie przeżyje nawet Windowsa11. Po prostu sam explorer jest wyświetlaczem pulpitu i folderów, i niczym się go z pulpitu nie przegoni. jedyne co stracił explorer, to opakowanie pozwalające na pobieranie plików (głównie html) z neta, celem ich wyświetlenia.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          no to teraz płaczcie. IE to była ostatnia przeglądarka, która wspierała NPAPI wraz z appletami Java (to nie jest javascript), oraz appletami flash player :)