Najlepsza przeglądarka internetowa - czyli jaka?
Przeglądarki WWW

Najlepsza przeglądarka internetowa - czyli jaka?

przeczytasz w 3 min.

Zastanawiasz się, jaką przeglądarkę wybrać, jaka jest najszybsza? Nasz test pomoże Ci wskazać najlepszą. Sprawdźcie, jak poradziło sobie siedem najpopularniejszych przeglądarek internetowych w różnych testach.

 • Przeglądarką internetową na komputery, z której najczęściej korzystają Polacy jest Google Chrome. Jej udział wynosi prawie 60% ogółu.
 • Do przeprowadzenia testów wykorzystaliśmy 5 różnych benchmarków, które sprawdzają działanie przeglądarki pod kątem dziesiątek różnych kryteriów.
 • Pomiary były wykonywane w identycznych warunkach. Każda przeglądarka pracowała z domyślnymi ustawieniami, a w tle nie funkcjonowały żadne zbędne procesy.
 • Safari, wbrew pozorom, nie jest najlepszą przeglądarką na Mac OS.

Jaką przeglądarkę wybrać?

Przeglądarki internetowe, jakich na co dzień używa każdy z nas to zwykle kwestia gustu i przyzwyczajeń. Często jesteśmy na tyle przywiązani do jednego oprogramowania, że “przesiadka” na nowe rozwiązanie wydaje się trudna do zrealizowania.

Jak wynika z danych zbieranych przez portal statcounter.com - zdecydowana większość Polaków korzysta z Chrome. Sugerując się również Waszymi komentarzami - coraz większą popularnością może pochwalić się Edge.

Przeglądarki internetowe w Polsce Źródło danych: statcounter.com

Sprawdziliśmy zatem wydajność aż siedmiu najpopularniejszych w Polsce przeglądarek internetowych. Wykorzystaliśmy do tego testy syntetyczne (benchmarki), których wyniki w prosty sposób można ze sobą zestawić i porównać.

Jakie przeglądarki wzięły udział w teście?

 • Safari 14.0.1
 • Opera 78.0.4093.147
 • Chrome 92.0.4515.159
 • Edge 92.0.902.78
 • Firefox 91.0.1
 • Brave 1.28.106
 • Vivaldi 4.1.2369.21

Natomiast komputer, na którym przeprowadzano pomiary to MacBook Air z procesorem Intel Core i5 (1,8 GHz), 8 GB RAM (1600 MHz), z kartą graficzną Intel HD Graphics 6000 (1536 MB) i systemem operacyjnym macOS BigSur (11.0.1).

Test przeglądarek - pomiary w testach syntetycznych

Basemark Web 3.0

Basemark Web 3.0
więcej=lepiej

Edge 521
Opera 430
Brave 428
Chrome 427
Vivaldi 400
Safari 375
Firefox 329

Basemark Web wykonuje 20 różnych testów, w których skład wchodzi m.in. generowanie grafiki, skalowanie mapy SVG etc. Na ich podstawie obliczany jest ogólny wynik, który im wyższy - tym lepszy. W naszym pomiarze najlepiej wypadł Edge, który uzyskał wynik istotnie lepszy od konkurencji. Pozostałe pozycje (za wyjątkiem niechlubnej, ostatniej pozycji dla Firefoxa) to dość zbliżone wyniki.

Jedyną przeglądarką, która nie ukończyła wszystkich testów w tym benchmarku była Safari - jej wynik został odpowiednio obniżony przez narzędzie testujące.

JetStream2

JetStream2
więcej=lepiej

Edge 90
Safari 89
Vivaldi 85
Opera 84
Brave 83
Chrome 81
Firefox 52

To kolejne narzędzie testujące, które składa się na kilka różnych benchmarków (m.in. algorytmy sortowania i zaawansowana arytmetyka). Testy JetStream2 w różnym stopniu obciążają urządzenie, a uzyskany z nich wynik bezpośrednio świadczy o szybkości uruchomienia przeglądarki i wykonywania kodu oraz ogólnej płynności działania.

W tym przypadku okazało się, że wyniki wszystkich przeglądarek są niemal identycznie. Pierwsze miejsce na podium znów zajmuje Edge. Drugi raz z rzędu najgorszej wypadł Firefox uzyskując tylko 52 punkty.

Speedometer 2.0

Speedometer 2.0
więcej=lepiej

Edge 76
Chrome 67
Opera 66
Brave 65
Vivaldi 64
Safari 63
Firefox 49

Wykorzystując wiele różnych frameworków (React, Ember, czy Angular), Speedometer 2.0 sprawdza responsywność interfejsu przeglądarki poprzez stałe dodawanie i usuwanie elementów na liście.

Kolejny raz Edge osiągnęło najlepszy wynik, a Firefox najgorszy. Pozostałe przeglądarki osiągnęły zbliżony wynik - od 67 punktów dla Chrome, do 63 dla Safari.

MotionMark 1.1

MotionMark 1.1
więcej=lepiej

Safari 365
Edge 189
Vivaldi 183
Chrome 179
Brave 173
Opera 165
Firefox 148

MotionMark jest benchmarkiem, który polega wyłącznie na generowaniu kształtów i obrazów w przeglądarce. Złożone animacje są coraz częściej spotykane na różnego rodzaju stronach internetowych, a ten test pozwala określić, jak wydaje jest konkretne oprogramowanie w przypadku wyświetlania tego rodzaju treści.

Safari wywalczyło tutaj pierwszą pozycję, która znacznie odbiega od pozostałych wyników. Z drugim najlepszym wynikiem uplasował się Edge, natomiast ostatni należy znów do Firefoxa.

ARES-6

ARES-6
mniej=lepiej

Safari 33
Vivaldi 35
Edge 37
Opera 39
Brave 40
Chrome 41
Firefox 82

Benchmark ARES-6 polega na pomiarze czasu (wyrażonym w ms), który jest potrzebny do uruchomienia różnych funkcji JavaScript. W związku z tym - mniejszy wynik jest lepszy.

Safari znów trafiło na pierwsze miejsce z wynikiem niewiele lepszym od konkurencji. Firefox kolejny raz trafia na sam koniec tabeli - z wynikiem ponad dwukrotnie gorszym od każdej konkurencyjnej przeglądarki.

Która przeglądarka jest najlepsza? Podsumowanie testu

Dla łatwiejszego zobrazowania, która przeglądarka jest najlepsza postanowiliśmy przyznać odpowiednią ocenę punktową za wynik uzyskany w każdym benchmarku. Za pierwsze miejsce w każdym z testów dodajemy 7 punktów, natomiast za ostatnie tylko 1. Podsumowanie wygląda następująco:

Test przeglądarek internetowych
więcej=lepiej

Edge 32
Safari 24
Vivaldi 22
Opera 21
Chrome 18
Brave 18
Firefox 5

Najlepszy wynik w testach syntetycznych osiągnął Edge. Jego wynik zauważalnie odstaje od konkurencji. Na drugim i trzecim miejscu podium trafiło Safari oraz VivaldiNegatywnie zaskoczył nas jednak Firefox, który w każdym benchmarku wypada zdecydowanie najgorzej.

Choć testy syntetyczne wskazały Edge jako najlepszą przeglądarkę pod względem wydajności, to pamiętajmy że ważne są również dodatkowe funkcje, które ułatwiają pracę - ale również interfejs oprogramowania.

Czy Safari to najlepsza przeglądarka na Mac OS? 

Przed wykonaniem pomiarów zastanawiałem się, jak na tle przeglądarek wieloplatformowych wypadnie Safari dedykowane wyłącznie na urządzenia Apple.

Choć wyniki, które uzyskaliśmy w benchmarkach były bardzo dobre, to Safari na tle konkurencyjnej Opery, czy Vivaldi wcale nie jest najlepszą przeglądarką na Mac OS. Zdecydowanie lepiej w testach syntetycznych wypadł Edge - i jeśli zależy Wam na wydajności, to właśnie tę przeglądarkę polecamy zainstalować.

Dajcie znać w komentarzach, czym kierujecie się podczas wyboru przeglądarki - wydajnością, czy raczej przyzwyczajeniem i ogólnymi wrażeniami z użytkowania.

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  nevermind
  21
  Ja i tak dalej będę używał Firefoxa.
  • avatar
   pablo11
   14
   Na współczesnych komputerach przeglądarki są na tyle szybkie, że testy szybkości nie mają najmniejszego sensu.
   Bardziej byłbym zainteresowany dobowym zużyciem danych w poszczególnych przeglądarkach. Szczególnie upload danych zebranych przez przeglądarkę mnie interesuje. W przypadku Opery i Chrome te dane mogłyby zdziwić...
   • avatar
    BARTOL48
    8
    Przesiadłem się z chome'a na egde'a. Silnik ten sam, rozszerzenia działają to nie to samo co IE.
    • avatar
     Bazyliszek
     5
     Testy syntetyczne są bez sensu.
     Zróbcie testy rzeczywiste. Kilka stron testowych i sprawdzajcie czasy ładowania stron. Z adblockerami i bez. Wtedy możemy dopiero otrzymać sensowne wyniki
     • avatar
      piotr.potulski
      5
      A jak ktoś używa przeglądarki w innym celu niż puszczanie benchmarków, to też powinien zmieniać?
      • avatar
       EXT_1
       5
       Zależy też do czego się używa przeglądarki, bo czasem wydajność np w JS ma drugorzędne znaczenie.
       Generalnie sam mam od lat FF i jakoś się przyzwyczaiłem na tyle, że jak włączam inną przeglądarkę, to spada mi komfort siedzenia przy PC. ;)
       • avatar
        pomi11
        3
        Dziwki, koks i FIREFOX :D
        • avatar
         pawluto
         3
         Najlepsza była Opera ale to co ostatnio wyrabia całkowicie ją dyskwalifikuje ! Ciągłe crashe i zwiechy...
         Na czoło wychodzi Brave - z nią nie ma problemów - szybka i sprawna !
         • avatar
          Aktyzm
          3
          Bardzo dziwne wyniki Firefoxa. U mnie na 5800X zdecydowanie inne. Ja wiem że procesor szybszy ale takiej przepaści nie powinno być:
          Basemark Web 3.0 - 981
          JetStream 2 - 123
          Speedometer 2.0 - 153
          MotionMark 1.1 - 867
          ARES-6 - 32
          • avatar
           pawel11
           3
           Dlaczego nikt nie pisze o Internet Explorerze? Znakomita przeglądarka, szybka, zwinna z wbudowaną automatyczną blokadą zaawansowanych stron i usług internetowych poprzez autocrash! Tylko ona! To oczywiście żart, niestety ubolewające jest to, że większość użytkowników jako nazwę przeglądarki wymienia na co dzień .... Google. Co do Chroma - jak ktoś lubi profilowanie i zbieranie swoich poczynań w sieci - przeglądarka dla niego. FF niestety poszalał nie w tę stronę co trzeba z dodatkami a Opera poprzez robienie dziwnych ruchów skończyła się na wersji 2x.x . Gdyby Vivaldi nie dokładało dziwnych funkcji raczej skupiając się na podstawie byłoby o wiele lepsze niż FF....
           • avatar
            oxygen3
            3
            Nie wiem skąd są zbierane te dane skoro większość używa Firefoxa. Chyba Chrome zapłaciło statcounter.com za wypromowanie :D
            • avatar
             sovtware
             2
             Jak dla Mnie tyle lat na google chrome Firefoxa nie trawie lecz po wypróbowaniu wszystkiego jednak Brave zostaje u mnie bez zmian
             • avatar
              elkomendante
              1
              Ja uzywam opera GX
              • avatar
               Gadon
               1
               A dlaczego w testach nie bierze udział CHROMIUM?! przecież bez zbędnych dodatków od google jest znacznie szybszą przeglądarką
               • avatar
                youkai20
                1
                Ja używam Opery. I mnie rezultat Firefoxa w ogóle nie zaskoczył. Od lat nazywam tę przeglądarkę ognistą kobyłą. A powyższe testy wybitnie potwierdzają jej "szybkość". Zatwardziałych fanów tej przeglądarki, którzy ciągle piszą coś w stylu "i tak będę jej używał", albo, gdy zobaczą, że zdobyła ostanie miejsce "hyh, takie testy są bez sensu!", mam za upartych naiwniaków. Ale żeby nie było, że sam jestem jakimś bezkrytycznym i bezmózgim fanem opery i tylko opery ("bo tak!") - jej wynik mnie rozczarował... choć i tak wypadła lepiej od Chrome'a, którego wszycy(?) tak ubóstwiają.
                • avatar
                 scoobydoo19911
                 0
                 edge jest spoko, chociaż szkoda że własny silnik porzucili. pozatym to firefox i w dawnych czasach opera 12(ale to se ne vrati)
                 • avatar
                  duzers
                  0
                  Vivaldi bije konkurencje pod względem konfiguracji.
                  • avatar
                   hegazi
                   0
                   Na rynku jest tylko jedna przeglądarka: Firefox, reszta to malware i jego pochodne, więc wyboru - nawet jeśli by ktoś go szukał nie ma.
                   • avatar
                    dexiji
                    -1
                    Ja używam opery gx, chroma i edge ( do czytania e-booków z opcją czytaj na głos). Te przeglądarki z każdym updatem działają inaczej, opera blokowała mi działanie VirtualBoxa ( w logach blokowała dostęp VM do dysku), chrome potrafi działać czasem bardzo źle ( zależy od updatu) a z Edge nie miałem jeszcze problemów.
                    • avatar
                     EditionOne
                     -1
                     Większość przeglądarek to nakładki, więc test jest dziwny. Na moje to Chrome, Firefox, Edge - reszta to nakładki z plikami od Chrome.
                     • avatar
                      R84MK
                      -1
                      Na PC: Edge Chromium i Firefox. Na Androidzie Chrome i Mi Chromium ale tylko dlatego że są preinstalowane i nie da się ich wywalić.
                      • avatar
                       OBoloG
                       -1
                       W tym pierwszym Basemark web 3.0 na firefox wyszło mi 556.69, na nowym Edge bazującym na Chrome 881.12 na laptopie lenovo legion 5 5800H. W Firefox mam peło poinstalowanych wtyczek,a Edge to golas czy ma to jakieś znaczenie.
                       • avatar
                        greghostor
                        -2
                        Ja tam używam wszystkie
                        • avatar
                         DarioSocjalista
                         -20
                         Jako ekspert polecam chrome. Zdecycowanie nanjszypszy i najbardziej wydajny.
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          co z tego że przeglądarka jest najszybsza, skoro w żaden istotny sposób (poza marketingowym bełkotem) nie zapewnia nam prywatności. i nie chodzi tu jak wielu zaraz napisze o przeglądanie porn huba czy innych badziewi, ale o zabezpieczenie przed wyciekiem danych, przed przejęciem choćby profilu zaufanego, przed kradzieżą naszej kasy. przede wszystkim to się liczy. aha, i jeszcze codzienność czyli uodpornienie na reklamy. wiem że wiele serwisów jedynie na tym zarabia, ale jeśli dobicie się do treści, przedzieranie się przez reklamy zajmuje mi ponad 30% czasu, no to ja po prostu za to dziękuję i wybieram inną drogę życia ......... w necie.
                          • avatar
                           mich64
                           0
                           Na MacBook Air 2015, i5 1.6 bodajże, 8 GB ramu 128 SSD Big Sure, zdecydowanie najlepiej pracuje u mnie Chrome. Dlaczego? Ponieważ pozostałe przeglądarki niemiłosiernie klatkują przy przewijaniu stron. Najgorsze jest Safari. Jako drugiej używam Firefoxa, trochę przez sentyment, trochę by nie umarła. Co ciekawe HBO GO najlepiej obsługuje Safari, najmniejsze obciążenie procka, z kolei Netfixa Chrome. Na Safari przy odtwarzaniu Netflixa co kilka sekund ekran rozbłyska jak na napromieniowanych taśmach z Czernobyla. Wniosek z tego taki, że do różnych zastosowań różne przeglądarki. Z Chrome jest natomiast ten problem, że po uśpieniu lapka nie działają gesty myszy, potrzebny restart przeglądarki.