Bezpieczeństwo

Twoje dane wyciekły z Facebooka? Lepiej sprawdź

przeczytasz w 1 min.

Niestety wycieki danych stały się naszą przykrą codziennością, a Facebook od dawna nie ma w tej kwestii najlepszej opinii.

Ostatnio na forum hakerskim bezpłatnie opublikowano duży zbiór danych obejmujący ponad 500 milionów użytkowników Facebooka. Pozyskano je dzięki luce w zabezpieczeniach, którą Facebook naprawił w sierpniu 2019 roku.

Paczka zawiera imiona, nazwiska, daty urodzenia, statusy związków, numery telefonów, informacje o zatrudnieniu, płci i o lokalizacji, a także adresy e-mail. Na szczęście nie udostępniono haseł użytkowników. Jednak problem i tak jest poważny.

Wyciek danych z Facebooka

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa uważają, że dane mogą zostać wykorzystane do podszywania się pod konkretne osoby i próby dokonywania oszustw. Podstawową wartością danych jest przed wszystkim powiązanie numeru telefonu z konkretną osobą. Dlatego osoby, których dane wyciekły powinny zwracać większą uwagę na dziwne wiadomości SMS, które przykładowo mogą zachęcać do wejścia na podaną stronę lub oddzwonienia na konkretny numer. No i trzeba być przygotowanym na większą ilość połączeń od telemarketerów.

Jak sprawdzić, czy wyciekł mój numer telefonu?

Facebook nie informuje użytkownika, kiedy jego dane wyciekną z serwisu. To spory problem, bo znaczna część internautów nie śledzi bieżących informacji na temat bezpieczeństwa w Internecie. Jak zatem upewnić się, że nasze dane pozostają bezpieczne?

Z pomocą przychodzi strona HaveIBeenPwned.com, która od lat pomaga nam sprawdzić, czy w wyniku wycieku danych hasło lub adres e-mail dostały się w niepowołane ręce. Teraz serwis udostępnił możliwość sprawdzenia numeru telefonu.

Have I Been Pwned?

Wystarczy wpisać swój numer telefonu razem z numerem kierunkowym (w Polsce to +48) w wyszukiwarce na środku strony. Witryna poinformuje, czy został on znaleziony w udostępnionych bazach danych. Jeżeli tak, pokaże gdzie, kiedy i w ilu miejscach. Tak jak na powyższej grafice.

Warto przy okazji sprawdzić adresy e-mail oraz hasła z których korzystamy. Może to dobra okazja, by na wszelki zmienić hasło, którego nie zmienialiśmy od kilku lat?

Źródła: Business Insider, CNN, PCMag

Warto zobaczyć również:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  david_89
  7
  Do dziś zmagam się ze spamem z wycieku z moreli...i tylko stamtąd...
  • avatar
   raffal81
   2
   Nie ważne skąd dane wyciągną i kiedy, niemalże każdej osoby dane latają po świecie ;]
   • avatar
    Adrianwo
    0
    Zuckerbergu ty oszczędzaczu, zabiję Cię najlepiej!!! Jak chcesz oszczędzać to tylko w swoim domu a nie w tak wielkiej korporacji!!! Zobacz, coś ty zrobił!!! Oszczędzałeś na technologii ochrony danych komputerowych i co się z tego stało!!!
    • avatar
     awesome1337
     0
     Dostałem czyjś stary numer w Orange więc i tak od samego początku mam spam telefonów lol
     • avatar
      Dekard
      0
      Do dziś zmagam się z potworną ilością spamu po wycieku Adobe :( ... i tylko przez nich. 153 miliony kont.
      • avatar
       kitamo
       0
       hehe fajna reklama 1password :D

       Zabawne jest to ze wyciek telefonu to od samego operatora poszedl :) ale dzieki jednemu prostemu trickowi jak dzwoni konsultant z garnkami lub tabletami ktore wygralem to rozsiadam sie swobodnie i jade z repertuarem ktory zajmuje im z 10min a potem moj numer ląduje na blok liscie i tak :) Po pol roku pracy nad tym tematem teraz tak sporadycznie ktos zadzwoni ze az tesknie.

       Na maila spam to po morelach mi przychodzi niestety ale tez idzie sie tego pozbyc.
       • avatar
        matikiller
        0
        Telefon mi nie wyciekł, ale email aż w 6 momentach wyciekł. Póki co negatywnych efektów nigdzie nie widzę.
        • avatar
         Goldengecko
         0
         No cóż czyli wychodzi że najlepiej mieć dual Sim drugi numer telefonu np. z Czech (nie trzeba rejestrować) i z tamtąd się rejestrować we wszystkich gdzie trzeba podać numer telefonu