Internet

O jakim internecie marzą Polacy?

przeczytasz w 1 min.

Stabilny, niezawodny i nielimitowany internet o prędkości do 600 Mb/s za jakieś 30-50 złotych miesięcznie – o tym właśnie marzą Polacy, jak wynika z badania operatora Play.

Co oznacza „dość szybki internet” dla Polaka?

600 Mb/s to prędkość, jaką aż 86% badanych uznało za „wystarczającą do domu”. To też prędkość, która wielokrotnie przewyższa to, co ma w domach większość z nas – według raportu speedtest.pl aktualnie średnia prędkość internetu stacjonarnego w Polsce wynosi około 80 Mb/s (lub 185 Mb/s, jeśli zawęzimy wyniki do światłowodów), a mobilnego – 35 Mb/s. Co ciekawe jednak, co trzecia osoba biorąca udział w badaniu Play przyznała, że w okresie pandemicznym wykupiła wyższy pakiet u swojego operatora. 

Co jeszcze jest ważne?

Prędkość jednak to oczywiście nie wszystko i Polacy mają tego świadomość. Aż 98% badanych przyznało, że stabilność połączenia jest jedną z kluczowych kwestii. To wzrost w porównaniu do ubiegłego roku i w sumie nas to nie dziwi, bo internet zaczął być częściej wykorzystywany do nauki i do pracy. 

Nie bez znaczenia jest też – rzecz jasna – cena. Polacy najchętniej płaciliby za internet 30-50 złotych miesięcznie. Miejmy jednak świadomość, że tak szybkie i stabilne połączenie w tej cenie to właściwie utopia. Koszty pozwala za to obniżyć konwergencja (czyli łączenie usług internetowych z innymi, na przykład telefonią czy też telewizją). Tego typu rozwiązanie znajduje się w kręgu zainteresowań 71% badanych. 

Kilka słów o badaniu i infografika

W badaniu udział wzięło 816 respondentów, deklarujących podejmowanie decyzji w kwestii wyboru mediów w gospodarstwie domowym i bycie użytkownikami internetu. Badanie przeprowadzono w formie kwestionariusza, dane zebrano przy użyciu metody CAWI, a podstawą dla wszystkiego był panel badawczy ARC.  

Play internet infografika

A dla ciebie jaki internet jest wystarczająco dobry?

Źródło: Biuro Prasowe Play, Speedtest, informacja własna

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  levusek1992
  10
  Ja marzę o wolnym internecie. Bez głupiego równouprawnienia, kasowania treści wygodnych dla różnych ideologii i sekt.
  • avatar
   topiq
   6
   Myślę, że Polacy marzą często o jakimkolwiek internecie w miejscach, gdzie tylko dostępny jest szczątkowy zasięg LTE. Wczoraj na tym "wspaniałym" Play miałem internet przez roaming T-mobile z prędkością GPRS. Nawet nie wiedziałem, że takie coś jeszcze istnieje. Druga sprawa, stabilność i mała awaryjność łącza. Trzecia, pewnie więcej symetrycznych łącz, szczególnie teraz kiedy ludzie dużo wysyłają do chmury na dyski sieciowe, filmy na YT, streamują na FB i co tam jeszcze można wymyślić. Sam posiadam łącze 600/900 Mbit (realnie, bo oficjalnie 600/150 na papierze), jednak DL realny np. wieczorem potrafi spaść poniżej 200 Mbit. Nadal jest używalny. Fajnie, że takie UPC oferuje 1Gbit łącze ale UL 40 Mbit, to tak trochę słabo jak za pieniądze które się za takie łącze płaci. Za to teść mieszka w takim miejscu, że ani zasięgu LTE, chyba że wyjdzie 20 metrów od domu na górkę, a stacjonarnie jedynie Orange po miedzi z oszałamiającą prędkością 10 Mbit za chore pieniądze. Na szczęście jest światełko w tunelu i mają mu obok posesji kłaść światłowód. W dzisiejszych czasach gdzie coraz więcej rzeczy można załatwić przez internet, zlecić przelewy, zamówić coś online zamiast jechać 30 km do miasta, zdalna praca, nauka, ciężko jest żyć bez internetu. Nie mówię, że się nie da, bo wciąż ludzie gotówką płacą i często nie mają nawet konta w banku (ponoć taki jeden kawaler z kotem). Ale to już są ludzie starsi, którym internet do życia nie jest potrzebny. Aczkolwiek jak wybuchła pandemia to jedyny kontakt jaki się miało z rodziną to właśnie online.
   Co do slajdu, to mogę się przyczepić do ostatniej pozycji, że 86% uważa, że najbardziej godnym zaufania dostawcą internetu jest operator komórkowy. Heh, zapraszam po jakikolwiek komentarz na profilu FB Play. Nie ma dnia, żeby ktoś na ich net nie narzekał :)
   Pozdrawiam.
   • avatar
    KENJI512
    3
    Odpowiedź:

    Użytkownicy mobilnego Internetu marzą o stacjonarnym, prawdziwie nielimitowanym, a nie wow wow, Internet LTE No Limit, ale jak dużo pobierasz to jednak limit.

    Użytkownicy stacjonarnego Internetu marzą o łączach symetrycznych, a nie 1000mbit pobierania wow wow, najszypszy w Polsce, a wysyłania tylko 40.
    • avatar
     DeviLevi
     2
     600mb/s to ja aktualnie mam za 70zł a nie czuję spełnionego marzenia
     • avatar
      Aquaform
      1
      Polska patologia.

      Orange nie pociągnie mi 300 metrów światłowodu po swoich słupach telefonicznych bo to nie ich światłowód a firma której jest to światłowód nie pociągnie mi 300 metrów światłowodu bo to nie ich słupy.
      • avatar
       Barubar24
       1
       600 Mb/s to prędkość, jaką aż 86% badanych uznało za „wystarczającą do domu” hahahahaha

       Jestem w Plusie LTE 200GB ... i mam 0,69 Mb/s - YT nie da się oglądać, radio on line się zacina, po prostu dramat. Plus sugeruje przełączenie się na 3G ... no jasne może lepiej od razu na sygnały dymne?
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Ja mam łącze osiedlowe symetryczne 100Mb/s
        Nigdy nie narzekałem na prędkość
        • avatar
         piomiq
         -1
         " prędkości do 600 Mb/s za jakieś 30-50 złotych miesięcznie"
         "600 Mb/s to prędkość, jaką aż 86% badanych uznało za „wystarczającą do domu”
         Ciekawe, a 500 MB/s już nie wystarczające. Interesujące jest czym się ci badani kierowali podając/wybierając akurat 600 a nie 500 czy 300 Mb/s.
         • avatar
          mariusz_k
          0
          Najważniejsze, by był stabilny. Co mi po 1 Gb/s jak co chwilę zrywa połączenie :/
          • avatar
           piomiq
           0
           "Stabilny, niezawodny i nielimitowany internet o prędkości do 600 Mb/s za jakieś 30-50 złotych miesięcznie – o tym właśnie marzą Polacy, jak wynika z badania operatora Play. "

           Zdaje się, że w Orange można mieć internet do 700 Mb/s za 55 zł w pakiecie z abonamentem na komórkę za 35 zł. To może Orange spełnia marzenia?
           Pytanie czy Play też potrafi. Może musieli zrobić badanie i się pochwalić tym, aby się przekonać co zmienić w swojej niekonkurencyjnej ofercie.
           • avatar
            piomiq
            0
            "86% uważa, że najbardziej godnym zaufania dostawcą internetu jest operator komórkowy"
            Zaufanym? Przecież taki internet jest często podatny na wszelkiego rodzaju zakłócenia atmosferyczne.
            Bardziej ufam, że będzie mi działał internet po kablu/światłowodzie niż komórkowy. I to bez nagłych skoków prędkości. Streaming wtedy się nie zacina, w przeciwieństwie do transmisji danych w sieci komórkowej, gdzie po podłączeniu się do jednego masztu zbyt dużej ilości użytkowników transfer danych mocno spada.
            • avatar
             Adelar
             0
             Ja teoretycznie mieszczę się w wymaganiach co do ceny jaką Polacy są skłonni zapłacić za Internet, bo płacę 60zł za łącze niesymetryczne 300/50Mbps - ale ponieważ mieszkam w domku to dopłacam do tego luksusu 15zł miesięcznie. Widzę, że w nowych umowach zamiast obniżyć tę stawkę, podnoszą do 20zł miesięcznie - czyli łącznie będę płacił 80zł.
             Gdyby mnie pytali, to wystarczyłoby mi łącze 100/50Mbps ale przy niższej całkowitej cenie np. 50zł /miesiąc.
             • avatar
              SuchyX
              0
              To ja za 600/60 płacę 60zł i stabilne jak skała :)
              • avatar
               derekpl
               0
               Widzę że zaczynamy nagonkę na motywowanie podnoszenia cen dostępu do internetu