Ciekawostki

Japońska rewolucja. To pierwsze takie banknoty na świecie

przeczytasz w 1 min.

Bank Japonii po raz pierwszy od 20 lat wyemitował banknoty z nowym wzorem. By zapobiec próbom fałszerstwa, zastosowano w nich po raz pierwszy na świecie hologramy 3D.

Wszechobecne płatności bezgotówkowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Ba, nie brakuje głosów, które wieszczą w najbliższym czasie koniec fizycznych pieniędzy - te mają zostać wyparte przez cyfrowe odpowiedniki, jak np. cyfrowy jen w Japonii. Tymczasem wspomniany kraj kwitnącej wiśni emituje nowe banknoty z zaawansowanymi zabezpieczeniami.

Pierwsze takie banknoty na świecie

Japonia wprowadza do obiegu nowe banknoty o nominałach 10 000, 5000 i 1000 jenów. Ich najważniejszą cechą jest zastosowanie nowej technologii zapobiegającej podrabianiu. Oprócz tradycyjnych znaków wodnych, umieszczono hologramy 3D.

Trójwymiarowe hologramy sprawiają, że widoczne na banknotach portrety postaci historycznych “ruszają się”, co stanowi kolejne utrudnienie dla potencjalnych fałszerów. Jednak udoskonaleń jest więcej: banknoty mają większą czcionkę, co przekłada się na łatwiejszą identyfikację.

Wyposażono je również w specjalne znaki, które pozwolą osobom niewidomym odróżnić poszczególne rodzaje banknotów. 

Na nowym banknocie o nominale 1000 jenów widnieje wizerunek Shibasaburo Kitasato, bakteriologa, któremu przypisuje się kluczową rolę w badaniach nad tężcem i dżumą.

Na banknocie o wartości 5000 jenów widnieje edukatorka Tsuda Umeko, z kolei banknot o nominale 10 000 jenów zawiera portet Eiichiego Shibusawy, który uchodzi za "ojca japońskiego kapitalizmu".

Źródło: Interesting Engineering

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  JarosławBL
  7
  A u nas najpierw nasza władza, a teraz UE chcą zakazać transakcji gotówkowych, a przy kupnie czegokolwiek wartościowszego nakazać tłumaczenie się skąd ma się pieniądze jakiejś firmie krzak. To nawet w głowie by się Orwellowi nie mieściło. Stalin by pochwalił dzielne wdrażanie stalinowskiego komunizmu. Totalna inwigilacja i ponizanie ludzi sprowadzając na nich skrajne niebezpieczeństwo przy okazji. Za chwile będą w UE rozstrzeliwać za posiadanie za dużej ilości pieniędzy jeśli nie jesteś "elitą" eurokołchozu.
  • avatar
   andrzejjajko
   2
   Teraz rząd obecny stara się zniszczyć media które mu nie sprzyjają. By w. Pełni można było robić cokolwiek będą chcieli
   • avatar
    FranzMauser
    0
    Zrobić banknoty z interaktywnego papieru i można sobie zmieniać nominały zależnie od skali inflacji. Lepiej niż reichmarki w latach 30 ubiegłego wieku.
    • avatar
     arturho7
     0
     A co to jest za wyraz "fałszerów? Nie wiedziałem że taki istnieje w języku polskim
     • avatar
      GejzerJara
      0
      zupełnie nic nowego, @Seba jak zwykle jesteś niedouczony. Idź sobie do kantoru i kup banknot ........ rumuński. jest z plastikowej folii, ma miejsca przezroczyste. ma zgrubienia dla niewidomych, szeleści, ma hologram 3D który jest robiony taką samą techniką jak hologramy na kasetach magnetofonowych "zapobiegające" podróbkom, czy tez hologramom na kartach płatniczych. to nie jest żaden problem, aby taki hologram znalazł się na banknocie.

      weź się w końcu doucz. poza tym czy to na serio jest na ten portal? zaraz wrzucisz mega "arta" jak się robi zupkę chińską. to jest baaaaaaardzo technologiczne.

      jak znam życie, to do was nic nie dociera. napisałbym parę słów o pustych łbach, ale zaraz mnie ocenzurujecie, co nie raz miało miejsce.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login