Filmy / seriale / VOD

Sztuczna Inteligencja zostanie Lordem Sithów?

przeczytasz w 2 min.

Darth Vader mówiący głosem Jamesa Earla Jonesa jest czymś tak kultowym, że niemal świętym dla środowiska oddanych fanów. 91-letni aktor odchodzi jednak na emeryturę. Co teraz?

Emerytury nastał czas

Pierwsza część Gwiezdnych Wojen zadebiutowała w 1977 roku i nikt nie przewidywał wtedy do jakich rozmiarów rozrośnie się ta franczyza. Już wtedy jednym ze sztandarowych symboli serii był Darth Vader. Postać tę w pierwszych trzech epizodach (czyli IV, V i VI) stworzyło aż trzech aktorów. David Prowse, były kulturysta dał Vaderowi posturę i silne ruchy dające wrażenie mocy i potęgi. Twarzy „Powrocie Jedi” Lordowi Sithów użyczył Sebastian Shaw, doświadczony aktor, dzięki któremu ostatnie chwile Vadera mają tak mocny wydźwięk. No i pozostał jeszcze trzeci.

Głos Davida Prowse'a nie był odpowiedni dla tej roli ze względu na silny brytyjski akcent, więc wszystkie kwestie zostały podłożone przez Jamesa Earla Jones, którego mroczny, głęboki głos po dziś dzień wywołuje ciarki na plecach. Jednak teraz, w wieku 91 lat, Jones przechodzi na emeryturę.

Spuściznę Dartha Vadera przejmie AI

Aktor o legendarnym głosie przepisał prawa do swojej archiwalnej pracy głosowej, umożliwiając ukraińskiemu startupowi Respeecher wykorzystanie technologii AI i odtworzenie brzmienia jego głosu w serialu Obi-Wan Konobi od Disney Plus.

Aby dokonać dzieła Respeecher używa fragmentów nagrań by „sklonować” głos aktora, pozwalając studiu nagrywać nowe kwestie bez obecności Jonesa. Matthew Wood ze Skywalker Sound, który nadzoruje montaż dźwięku przedstawił aktorowi tę opcję kiedy ten zasugerował, że najwyższa pora wycofać się z roli. 

Kiedy Jones udzielił Lucasfilm pozwolenia na użycie głosu generowanego przez AI, studio zleciło Respeecherowi sprawienie by głos aktora w Obi-Wanie brzmiał tak jak 45 lat temu, więc ma on inne brzmienie niż rzeczywisty głos Jonesa, który ostatnio słyszeliśmy w Skywalker. Odrodzenie w 2019 roku.

Respeecher popisuje się nie po raz pierwszy

Startup wykorzystywał już swoją technologię do wygenerowania głosu młodego Marka Hamilla dla Luke'a Skywalkera na potrzeby The Mandalorian i The Book of Boba FettRespeecher wykorzystał klipy z „wielu wczesnych audycji radiowych, ADR-ów i dubbingów” z Hamillem.

Oczywiście istnieją też inne narzędzia sztucznej inteligencji do klonowania głosu. Trend do korzystania z nich może stać się popularny wśród celebrytów, którzy mogą chcieć zwiększyć swoje dochody poprzez klonowanie i wypożyczanie swojego głosu. W przypadku Jonesa jednak, jak się zdaje chodzi przede wszystkim o zachowanie na potrzeby kolejnych produkcji unikalnego brzmienia jednego z nasłynniejszych filmowych złoczyńców.

Źródło: theverge.com 

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  JanKarolSzopen
  -1
  Nazywam się Jan Szopen. Jestem swiatowejnslawy ekspertem rynku kryptowalut i wielkim autorytetem o czym świadczy dziesiątki najbardziej prestiżowych branrzowyxh nagród
  jake zdobyłem! Ale i nie tylko bo ukończyłem tez uniwersytet Harwarda w Los Angeles zdobywają tytuł profesora habilitowanego, doktora homoriskalsusa na wydziale ekonomii !!!
  Zostałem najlepszym studentem w historii, deklasując Wręcz pozostałych studentów!!! To był wręcz pogrom!! Taki dobry byłem.
  Po powrocie z Los Andzeles szukałem prący ale nie chciałem się zatrudniać jako profesor na uniwersytecie bo wiedziałem ze uniwersytety płacom psie pieniądze!!!
  Jednak pewnego letniego dnia w 2o18 roku popijając z kolego w parku prawdziwe francuskie wino ten zaczął opowiadać mi o kryptowalutach. Nie wiedziałem czym dokładnie som coś tammslyszalem tylko. Jednak mój kolega inwestując 50$ zarobił miliony, dlatego tez postanowiłem zainwestowac Le mniej bo 25$ już wyciągałem telefon żeby kupić kryptowaluty ale nagle z nikad pojawiła się straż miejska i wlepiła nam mandat za tonze piliśmy francuskie wino w miejscu publicznym.
  Jednak jeszcze tego samego dnia kupiłem pierwsze kryptowaluty za 25$ i następnego dnia były już warte 250 tysięcy$!!! Tak pierwszy milion wpadł po tygodniu a do dnia dzisiejszego zarobilem już ponad 100 milionów$ stając się jednym z najbogatszym ludzie w Polsce!! I żyja jak prawdziwy król!!!
  Wielka posiadłość z czterema basenami, cztery najdroższe Tesle, spotykam się ze śmietanka towarzyska, politykami, celebrytami. Sypiam ze światowej sławy aktorkami, światowej sławy modelkami, światowej sławy influenerkami, światowej sławy gwiazdami porno i to z całego świata!!!!!
  Ty tez możesz żyć jak krol!!! Zainstaluj aplikacje Crypto com i skorzystaj z mojego kodu polecajacego a otrzymasz az 25$ w cro na pierwsze zakupy!!!! Tak odmień swoje życie i tak ja ja zostan multimioneremnjuzndzis!!!! Gigantyczna Kasiura, życie w totatalnum luksusie, pieone kobiety czekają!!!! Oto mój kod!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  jjey2xxs9c
  • avatar
   Veritatis
   -1
   Nie ma czego takiego jak sztuczna inteligencja tłumoki. Douczcie się albo przeczytajcie choć jedną porządną książkę o pseudo inteligencji.
   https://lubimyczytac.pl/ksiazka/3943471/naczelny-algorytm-jak-jego-odkrycie-zmieni-nasz-swiat
   • avatar
    Ajus79
    0
    Kilka lat temu czytałem w Nowej Fantastyce opowiadanie z gatunku s-f, które traktowało o podobnej kwestii, tyle że chodziło nie tylko o głos, ale również i wizerunek aktora po śmierci. W gruncie rzeczy pewnie za kolejne kilka lat zrobią pierwsze próby z odtworzeniem twarzy zmarłych aktorów, które nie będą powodowały wątpliwości, jak to ma (jeszcze) miejsce obecnie. Coraz częściej jestem pod wrażeniem tego, jak szybko rzeczywistość potrafi dogonić przewidywania futurystów, wizjonerów i autorów tekstów fantastycznych.