Sprzęt AGD

Więzienie za pompę ciepła lub klimatyzator. Lepiej uważaj co i gdzie instalujesz

przeczytasz w 2 min.

Pompy ciepła i klimatyzatory to urządzenia, które zazwyczaj nie powodują problemów dla swoich właścicieli. Niemniej jednak, w pewnych specyficznych okolicznościach, może zdarzyć się, że ich działanie może prowadzić do nieprzewidzianych konsekwencji, włączając w to nawet areszt.

Pompy ciepła i klimatyzatory zdobywają coraz większą popularność w Polsce. Szczególnie pompy ciepła, które są często łączone z instalacjami fotowoltaicznymi, stają się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych źródeł ogrzewania. Niemniej jednak, warto pamiętać, że nawet najbardziej ekologiczna inwestycja może przynieść nieoczekiwane problemy, jeżeli nie zostanie prawidłowo zainstalowana i obsługiwana.

Skargi na zbyt głośno pracujące urządzenia

"Dziennik Gazeta Prawna" donosił jakiś czas temu o interesującej sprawie przedsiębiorcy, który prowadził sklep spożywczy. Przedsiębiorca ten znalazł się na ławie oskarżonych w sądzie, po tym jak otrzymał skargi na zbyt głośno pracujący agregat klimatyzacji. Ostatecznie sprawa zakończyła się nałożeniem na niego kary grzywny, jednak prawo przewiduje również inne, bardziej surowe kary za tego typu wykroczenia.

Zbyt głośna praca urządzeń takich jak klimatyzator może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Zgodnie z art. 51 par. 1 kodeksu wykroczeń, możliwe jest ukaranie za różne źródła hałasu. Ten konkretny fragment kodeksu mówi, że "kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Więzienie to raczej ostateczność

Prawo przewiduje różne sposoby ukarania osoby, która zakłóca spokój publiczny. Sąd może nałożyć na taką osobę grzywnę w wysokości od 20 do 5000 złotych, zarządzić areszt o długości od 5 do 30 dni, lub nałożyć karę ograniczenia wolności, która może trwać nawet do miesiąca.

Warto jednak zauważyć, że nie tylko klimatyzator może być źródłem problemów. Powietrzna pompa ciepła, działająca na podobnej zasadzie, również może powodować hałas, jeżeli nie zostanie prawidłowo zamontowana.

Agata Borodziuk, kierownik działu pomp ciepła w firmie Polenergia Pompy Ciepła, podkreśla, że jednostka zewnętrzna pompy ciepła powinna być umieszczona w odpowiedniej odległości od granicy działki, aby hałas nie przeszkadzał sąsiadom. Dodatkowo, prawidłowy montaż urządzenia powinien zapewnić, że nie będzie ono pracować zbyt głośno i nie będzie słyszalne ani w ciągu dnia, ani w nocy.

Prawo przewiduje, że na granicy posesji w zabudowie jednorodzinnej poziom hałasu nie powinien przekraczać 50 dB(A) w ciągu dnia. W nocy dopuszczalny poziom hałasu jest nieco niższy i wynosi 40 dB(A).

Czy macie sąsiadów, których urządzenia przydomowe głośno pracują?

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  suntzu
  8
  ciekawe jaki hałas generuje auto z ulicy :P
  • avatar
   bzyl100
   8
   Mam sąsiadkę kretynkę i wieśniarę która uważa że w okolicy mieszka sama więc nie musi się z nikim liczyć. Codziennie urządza zakrapiane imprezy, sprowadza chłoptasiów a muzyka napiernicza na full od godziny 14 w południe do czasem nawet 9 rano, jak się spiją w trupa to nawet nie słyszą. Muzyka gra tak głośno że nawet pozamykanie okien nic nie pomaga, nie da się zmrużyć oka. Już kilka razy różni sąsiedzi zgłaszali sprawę na policję i nie dość że nie dostała mandatu tylko pouczenia ( ciekawe dlaczego) to o sądzie nawet nie ma mowy.No i co mamy zrobić z takim wrzodem na du...ę ?!
   • avatar
    Altru
    4
    No tak za głośny klimatyzator to problem ale pies u tępego psiarza co drze japę prze 8h to już ok. XD
    • avatar
     Witalis
     4
     Ja to bym ten tłumik wsadził w du..ę motocyklisty, który mnie budzi rano. Najlepiej by był już gorący :-) Wyciągnie taki wkład z tłumika i myśli że jest coool :-( Kolega miał takiego sąsiada z autem i sportowym wydechem ale po tym jak mu kilka razy piankę montażową zaaplikował w tłumik to się problem skończył :-)
     • avatar
      sabaru
      2
      Już ich całkiem powaliło. Co by człowiek nie robił i nie starał się dopasowywać to zawsze się do czegoś przywalą.
      • avatar
       kokosnh
       2
       U mnie w firmie musieli schować klimę w piwnicy, aby nie hałasowało (do tego wentylatory wylotowe z tłumikami, a i tak są skargi, jak te wentylatory działają na wyższym biegu niż 1). Ciekawsze jest to, że na przeciwko tej piwnicy, nie ma żadnych budynków mieszkalnych, więc nie wiem skąd te skargi, ale też nie moja sprawa.
       • avatar
        J.B FIN
        0
        Click byte artykol. Tematu krzykliwie przesadzony. Dziennikarstwo na niskim poziomie z rodem WP.