Ciekawostki

Apple z kolejnym pozwem. Tym razem od Komisji Europejskiej

przeczytasz w 1 min.

System płatności zbliżeniowych Apple Pay od roku jest na celowniku Komisji Europejskiej. Postępowanie antymonopolowe ma się jednak skończyć już wkrótce i zostanie uwieńczone pozwem i grzywną nawet 27 miliardów dolarów.

Monopol Apple Pay na iPhone’ach nie podoba się Komisji Europejskiej

Na temat urządzeń produkowanych przez Apple można powiedzieć wiele - ale na pewno nie to, że są otwarte na zewnętrzne rozwiązania. Zamknięty system operacyjny, zamknięty sklep z aplikacjami, unikalny port ładowania Lightning (który od jakiegoś czasu jest kolejnym tematem rozmów Komisji Europejskiej) i zamknięta forma płatności zbliżeniowych Apple Pay.

To właśnie ta ostatnia jest powodem sporu giganta z Cupertino z Komisją Europejską. Zdaniem duńskiej komisarz Marghethe Vestager, polityka Apple ograniczająca dostęp do modułu NFC zewnętrznym firmom łamie zasady Wspólnoty Europejskiej i nieuczciwie wspiera autorskie rozwiązanie Apple Pay.

Z czym jest problem? Moduł NFC w iPhone’ach blokuje dostęp do konkurencyjnych płatności, m.in. Google Pay. Według Komisji Europejskiej, takie zachowanie ogranicza wybór klientów.

Postępowanie odnośnie praktyk monopolowych dotyczyło początkowo systemu Apple Pay, jednak po czasie komisarze zaczęli przyglądać się samemu modułowi NFC. To właśnie on uniemozliwia wdrożenie zewnętrznych usług płatniczych firm trzecich, w efekcie czego użytkownicy sprzętu Apple są zmuszeni do korzystania wyłącznie z dedykowanego im rozwiązania.

Apple grozi naprawdę wysoka grzywna

Jak donosi agencja prasowa Reuters, spór pomiędzy Unią Europejską i Apple może zakończyć się grzywną nałożoną na giganta z Cupertino. Będzie ona wynosić do 10% uzyskanego obrotu, a więc nawet 27 miliardów dolarów (na podstawie wyników finansowych w 2020 roku).

Apple do tej pory nie skomentowało sprawy, jednak w każdym dotychczasowym sporze związanym z postępowaniem antymonopolowym powoływało się na prywatność i bezpieczeństwo swoich użytkowników - podobnie pewnie będzie i w tym przypadku.

Co sądzicie na ten temat? Zarzuty ze strony Komisji Europejskiej są słuszne? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Reuters

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    8
    ,,Z czym jest problem? Moduł NFC w iPhone’ach blokuje dostęp do konkurencyjnych płatności, m.in. Google Pay. Według Komisji Europejskiej, takie zachowanie ogranicza wybór klientów.'' Jako klient wybieram produkt innej firmy, tyle w temacie.
    • avatar
      Konto usunięte
      7
      Nawet jak przegrają w sądach i będą musieli to zapłacić, to dodadzą to do cen swoich produktów. Tym sposobem zapłaci za to naiwny użytkownik i nikt bogatemu nie zabroni.
      • avatar
        Fiwyy
        1
        niedługo napiszesz program i jak nie udostępnisz jego kodu wszystkim, to komisja nałoży na Ciebie kary.
        Serio nie ma pilniejszych tematów?
        • avatar
          Wenezo
          1
          Nie bądzmy śmieszni to jest 3 wojna światowa wywołana przez Chiny
          • avatar
            zack24
            1
            Kolejna awantura po to, żeby sobie parlamentarzyści europejscy skubnęli coś do swojego portfela. Bo przecież pieniądze z kary do użytkowników nie trafią.
            • avatar
              Roman1892
              0
              Apple ostatnio więcej sobie pozwala...jestem przeciwnikiem monopolu w korporacjach, czas z tym skończyć raz na zawsze i bardzo dobrze że siedzę na Samsungu Galaxy - seria idealna niż tani chińczyk który cię zostawi na "płaskie" losy z androidem...już nie wspomnę o Apple którego ważne są wspieranie prawackich dyktatorów a'la putin ws.usuwania opozycji.
              • avatar
                Konto usunięte
                -1
                Znowu Tramp coś narobił
                • avatar
                  coder
                  -1
                  chorzy ludzie chory świat. Projektujesz sobie coś, wdrażasz do lineup'u, patenty i inne smęty celem maksymalizacji zysków, a tu przyjdzie Ci taka biurwa i chcę Cię wydoić z hajsu. Kpina lvl master
                  • avatar
                    kriss266
                    -3
                    Szanowna komisja niech się lepiej zajmie s prawami globalnego ocieplenia lub rosnącego ubóstwa na świecie. Apple jest jakie jest i każdy dokonuje przy zakupie sprzętu świadomego wyboru. Apple właśnie w ten sposób zarabia. Jeśli chodzi o mnie to nie podoba mi się sposób w jaki unia podchodzi do wielu spraw między innymi narzucając swoje pomysły/dyrektywy.
                    • avatar
                      Jerv3700X
                      -3
                      Nie do końca rozumiem o co ta chryja... Dla mnie to jakieś takie oczywiste, że każdy ma swój dopracowany system płatności, własny ekosystem wedle którego (od powiedzmy strony programistycznej) należy tworzyć appki i inne cuda, dzięki temu nie ma bałaganu. Przecież, że użytkownik ma wybór? Dokonując zakupu danego urządzenia. To już nie można tworzyć urządzenia z własnymi standardami? O ch.. tu chodzi? xD To jakieś takie śmieszne jakbym miał używać gpay na iphonie xD Po co? Co to zmienia w ogóle?
                      Lepiej by się zajęli tym cholernym monopolem oraz sprzedażą kart graficznych tylko dla górników przez co jest zaburzony porządek świata który realnie wpływa na gospodarki oraz sztucznie wywindowane ceny.
                      • avatar
                        DrzewusPoland
                        -4
                        No to Iphone 14 bedzie jeszcze droższy w EU !!! Zamknąć ten burdel w Brukseli !!!
                        • avatar
                          Warmonger
                          -6
                          Niech Apple w końcu zdechnie, zamiast walczyć z powszechnie przyjętymi standardami i wciskać swoje "innowacje". Jakiś czas temu wprowadzili swoje procesory M1 i od tamtej pory nie ma dnia, żeby nie było o tym newsa. Teraz każdy deweloper musi poświęcić mnóstwo pracy, żeby dostosować produkt do ich niestandardowej platformy.
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            UE powinno zacząć od ogólnych decyzji odnośnie możliwości instalacji dowolnego softu, zaczynając od systemu operacyjnego. A to oznacza wymuszenie otwartości sprzętu dla oprogramowania. I tutaj apple nie powinno być żadnym wyjątkiem. chiciałbym na smartfonie mieć możliwość zainstalowania jednej z dostępnych dystrybucji linuxa, a nawet windowsa jeśli MS się zdecyduje na wydanie stosownej wersji.