Internet

Koniec cenzury Google w Chinach

Marcin Marczuk | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Marcin Marczuk
14 komentarzy Dyskutuj z nami

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami firma Google postanowiła zaprzestać cenzurowania wyników chińskiej wersji swojej wyszukiwarki. Od dzisiaj witryna Google.cn przestaje działać, a wszyscy użytkownicy będą przekierowywani do wersji znajdującej się w Hong Kongu.

Sprawa odbiła się echem na całym świecie. Jak twierdzą przedstawiciele Google, jest to krok niezbędny dla rozwoju samej firmy na kontynencie azjatyckim, jak i dla wszystkich osób korzystających z internetu w Chinach.

- Chcemy, aby jak najwięcej osób na świecie miało dostęp do naszych usług, włączając w to użytkowników z Chin. Tamtejszy rząd twierdzi jednak, że nie ma możliwości zniesienia przez Google obowiązującej w tym kraju cenzury - pisze na oficjalnym blogu firmy David Drummond, wiceprezes Google. - Mamy wielką nadzieję, że chiński rząd uszanuje naszą decyzję, jednak jesteśmy świadomi tego, że w każdej chwili władze mogą zablokować dostęp do naszych usług - dodaje. 

Kilka godzin po opublikowaniu tej wiadomości, pojawiły się pierwsze problemy z dostępem do Google.hk. Wielu użytkownikom wyświetlał się komunikat "Can't find page' errors", co jednoznacznie wygląda na blokadę ze strony Chińczyków.

Mimo wszystko, Google utworzyło specjalną stronę, na której widoczne są usługi dostępne w tym kraju. Ponadto, właściciele popularnej wyszukiwarki zapowiadają, że wszystko będzie codziennie aktualizowane i ulepszane w celu, oddania Chińczykom w pełni funkcjonalnej bazy serwisów.

Co ciekawe, najpopularniejszą wyszukiwarką w Chinach nie jest Google, a przyjazna dla rządu Baidu.com, które służy obecnie 77 procentom użytkowników internetu. Czekamy na dalszy rozwój wydarzeń.

 

Źródło: CNN.com

 

 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Odzyskuje wiarę w wielkie korporacje tak trzymać Google
 • avatar
  Konto usunięte
  "... kontynentu chinskiego"??

  "Mainland China" tlumaczy sie troche inaczej...
 • avatar
  force
  nie no tworzymy nowa geografie...kontynent chiński nam się pojawił...a to dopiero
 • avatar
  Damian Szymański
  Skończy się to zapewne tak, że Chiny postawią ultimatum, "albo przestrzegacie naszych praw i cenzurujecie nam neta, albo won paszoł od nas i blokada wszystkiego co od Googla pochodzi...
 • avatar
  Konto usunięte
  gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze
  widać mieli tam marną kasę, a rozgłos, że się jednak wycofali z lizusostwa przysporzy im większą reklamę
  ot polityka korporacyjna
 • avatar
  Konto usunięte
  Hej a może warto być naiwnym choć raz i uwierzyć w to ,że dla pozytywnego postrzegania przez resztę świata Google buntuje się chinom (i przy okazji uświadamia paru milionom chińczyków co dzieję się w ich kraju...).
 • avatar
  Darxis
  III wojna światowa Google vs. China
 • avatar
  Konto usunięte
  Źle się wyraziłem poprzednio o Google - oni jednak "czerwonej zarazie" choć prztyczka po ryju dali :)
 • avatar
  Konto usunięte
  Zaraz zaraz, pamiętacie jak Google wchodził na chiński rynek? Wtedy bez zająknięcia zgodził się na wszelką cenzurę i sam filtrował wyniki. Teraz gdy okazało się, że Chiny generują tylko 2% ruchu na ich serverach wielki G gra obrońcę wolności słowa!
  Nie liczy się nic oprócz kasy
 • avatar
  Konto usunięte
  Trzeba przypomnieć ,że firma to nie organizm ludzki choć go przypomina. Wiec czy można mówić o hipokryzji w takim wypadku? Może większością głosów szefostwo zagłosowało o ściągnięciu cenzury. W końcu Firma to nie jedna myśl lecz tysiące umysłów.