Internet

T-Mobile wyłącza internet mobilny w sieci 3G. Co to oznacza dla klientów w Polsce?

przeczytasz w 2 min.

Sieć 3G po ponad dwudziestu latach odchodzi do lamusa. T-Mobile jako pierwszy z polskich operatorów rozpoczyna jej dezaktywację. Proces ten rozpoczyna się już w poniedziałek i potrwa do końca listopada 2023 roku. Które nadajniki trzeciej generacji idą pod nóż jako pierwsze?

Sieć 3G to technologia, która jako pierwsza pozwoliła nam korzystać z mobilnego połączenia internetowego w sposób porównywalny z łączami stacjonarnymi. Od kilku miesięcy wszyscy operatorzy komórkowi w Polsce przymierzają się do jej wyłączenia. Jako pierwsze w życie ten plan wprowadza T-Mobile, którego klienci zaczną wypadać z zasięgu sieci 3G już w najbliższy poniedziałek. Jak sprawdzić czy oznacza to dla nas problem?

Kiedy T-Mobile wyłączy sieć 3G?

Poza zasięgiem sieci 3G jest już część klientów T-Mobile. Ta technologia nie działa w części województwa świętokrzyskiego, dokładnie w pasie od Wąchocka do Ostrowca Świętokrzyskiego. Na początku tego roku w ramach testu T-Mobile włączyło ponad 50 nadajników w tym rejonie.  Od 26 września 2022 r. podobny los stanie się udziałem kolejnych stacji bazowych. Terminarz wyłączenia sieci 3G jest następujący:

mapa

Zgodnie z nim do końca listopada 2023 r. T-Mobile przestanie dostarczać internet w technologii trzeciej generacji.

Dlaczego sieć 3G jest wyłączana?

Dezaktywacja sieci 3G zwolni częstotliwości z zakresu 900 Mhz. T-Mobile, tak jak i pozostali operatorzy, planuje wykorzystywać je na potrzeby szybszych połączeń oferowanych przez technologię 4G/LTE oraz 5G.

Jak będzie przebiegać wyłączenie sieci 3G z perspektywy użytkowników?

Większość użytkowników internetu mobilnego nie zauważy różnicy. Nie zostaną oni pozbawieni zasięgu sieci, tylko jednego z kilku rozwiązań przesyłowych. Technologia 3G będzie zastępowana przez 4G/LTE oraz 5G  Oczywiście wymaga to od użytkowników korzystania z:

 • telefonu lub  modemu obsługującego sieć 4G/LTE
 • odpowiedniej karty SIM

Z oceny operatorów sieci komórkowych wynika, że odpowiednich rozwiązań brakuje zaledwie promilowi klientów. Zainteresowani mogą liczyć na komunikat wraz z instrukcją postępowania jeszcze przed wyłączeniem sieci 3G. Karty SIM można wymienić nieodpłatnie w punktach obsługi T-Mobile.

Jak sprawdzić czy telefon obsługuje 4G/LTE?

Z informacji prasowej T-Mobile wynika, że sieci 4G mogą nie obsługiwać karty SIM starsze, niż 6 lat. W kwestii telefonów oraz modemów nie jest to oczywiste i żeby sprawdzić możliwości swojego urządzenia, należy sięgnąć do instrukcji obsługi lub wykonać drobny test połączenia internetowego.

Należy uruchomić połączenie mobilne (transfer danych). Po nawiązaniu połączenia telefon wyświetli informację o sieci, z której korzysta. Jeśli jest to 3G, należy sprawdzić jego ustawienia i przełączyć się na sieć 4G/LTE. Brak takiej opcji oznacza, że nasze urządzenie nie będzie współpracować.

W takiej sytuacji możemy wymienić urządzenie na nowe. Jeśli nie chcemy tego robić, internet mobilny w sieci T-Mobile, z którego skorzystamy będzie dostarczany przez technologię 2G. Transfer danych nadal będzie możliwy, ale jego prędkość może być odczuwalnie niższa.

Źródło: T-Mobile

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  celorum
  7
  A co będzie w miejscach, w których LTE nie działa i telefony przełączają się same na 3G? W ogóle nie będzie internetu? Takich miejsc jest pełno w Polsce. Nawet w blokach często sieć przełącza LTE na 3G. A gdy wejdzie na tryb 2G nie działa wcale.
  • avatar
   BombaX
   3
   Co to oznacza ? Jeb**e się abonenci na zadupiach !
   • avatar
    piterk2006
    2
    No cóż, zostanę zmuszony do zużywania baterii przez 4g. Zawsze po zakupie telefonu ustawiam używanie tylko 3g i nigdy mi nie przeszkadzały jego prędkości. Są wystarczające do youtube 480p, przeglądania netu i pobierania aplikacji do 100MB. Oczywiście południowa polska jak zwykle gorszy sort, do wyłączenia jako jedni z pierwszych. A wystarczy wsiąść w samochód, jechać 20 minut w dowolną stronę i już za granicą miasta gubi się zasięg 3g, zostaje tylko 2g, albo zasięgu nie ma wcale. 4g będzie miało jeszcze gorszy zasięg. A oni w mediach farmazony opowiadają o 100% pokrycia. Najpierw niech zrobią 100% pokrycia 1G to wtedy pogadamy...
    • avatar
     marcin1ja1
     2
     Poza większymi miastami często na 3G wyciągnąć można stabilne 20Mb/s przez cały dzień. Natomiast z LTE jest różnie. Może być nawet 50Mb/s, ale wieczorami już jest ciężko o stabilne 5 Mb/s.
     • avatar
      030366
      1
      Właściciele starszych smartfonów z Aliexpress mogą mieć "niespodziankę". Nie wiem jak teraz, ale jeszcze parę lat temu sporo było takich modeli, w których LTE działał "po chińsku", czyli nie w Polsce. Nawet sam miałem takiego Xiaomi. Niby LTE był, ale tylko na chińskich zakresach, niekompatybilnych z europejskimi. Ani razu nie udało mi się tego LTE złapać.