Mobile

Ranking internetu mobilnego w Polsce

przeczytasz w 2 min.

Oto, który internet mobilny jest najszybszy w Polsce. Orange, Play, Plus czy T-Mobile? Na którego operatora warto się teraz zdecydować?

Szybki internet mobilny coraz potrzebniejszy

Coraz trudniej znaleźć osoby, które mogłyby albo przynajmniej chciałyby funkcjonować bez Internetu. Jednocześnie coraz częściej czerpiemy z jego dobrodziejstw za pośrednictwem urządzeń mobilnych, bo akurat na to pozwalają nie tylko najlepsze i najdroższe smartfony, ale też tańsze telefony do 1000 zł oraz niektóre tablety. Warto pamiętać, że także tutaj wybór dostawcy ma znaczenie.

Użytkownicy od dawna przywiązują wagę do tego, z jak szybkiego internetu stacjonarnego korzystają. Systematycznie zwiększająca się popularność i rosnące możliwości urządzeń mobilnych powodują, że również jakość internetu mobilnego stała się niezwykle istotna. Nie dziwią zatem pytania, jaki router LTE na kartę SIM wybrać, a w przypadku tabletów i smartfonów przede wszystkim, na ofertę którego dostawcy postawić? Bo o tym, do czego potrzebny jest szybki internet w telefonie już Wam kiedyś wspominaliśmy. W związku z tym warto spojrzeć nie tylko na ceny, ale również na możliwości najpopularniejszych polskich operatorów.

Kto ma najszybszy internet mobilny?

Dane dotyczące szybkości internetu mobilnego są zbierane i publikowane regularnie. Pierwsze źródło, jakie przychodzi tutaj na myśl to oczywiście speedtest.pl. Z comiesięcznych raportów można wywnioskować, że od dłuższego czasu pozycję lidera dzierży T-Mobile.

speedtest
źródło: speedtest.pl

Sytuacja nie zmieniła się w marcu, co zresztą najlepiej widać na powyższym wykresie. T-Mobile odnotowało średnią prędkość pobierania na poziomie 43,4 Mb/s i średnią prędkość wysyłania na poziomie 9,6 Mb/s. Spośród czwórki wiodących polskich operatów, wedle danych speedtest.pl, stawkę cały czas zamyka Plus. Jednocześnie to właśnie jego internet mobilny w ostatnim czasie nie przyśpieszył.

Tu od kliku miesięcy dobrze wypada z kolei Play, które w styczniu zanotowało 29,3 Mb/s i 8,3 Mb/s, a w marcu już 33 Mb/s i 9,3 Mb/s, odpowiednio przy wysyłaniu i pobieraniu. Nie ma w tym przypadku, powodów takiego stanu rzeczy należy dopatrywać się głównie w uruchomieniu ponad 300 nowych stacji bazowych, które miało miejsce pod koniec zeszłego roku.

T-Mobile z najniższą wartością ping

Aby mieć szerszy obraz sytuacji zawsze warto spojrzeć na więcej niż jedno źródło. W tym przypadku będą to dane użytkowników aplikacji RFBENCHMARK.

Również tutaj najświeższe zestawienia pochodzą z marca. Co ciekawe, sytuacja wygląda nieco inaczej, bo wedle RFBENCHMARK liderem jest Orange, a nie T-Mobile. Bez zmian dalsza kolejność, czyli Play i Plus.

Prędkość internetu mobilnego LTE (marzec 2021)
 OrangeT-MobilePlayPlus
szybkość pobierania danych38,4 Mb/s36,2 Mb/s30,5 Mb/s31,1 Mb/s
szybkość wysyłania danych17,1 Mb/s14,7 Mb/s18 Mb/s16,3 Mb/s
ping32,4 ms31,5 ms36,5 ms39,9 ms
liczba pomiarów51026221205159925855
źródło: rfbenchmark

Orange osiągnął tu średnią prędkość pobierania na poziomie 38,4 Mb/s. Jednocześnie to T-Mobile okazał się najlepszy w kategorii najniższej wartości ping - 31,5 ms i nieco gorszy (z wynikiem 36,2 Mb/s) w kategorii średniej prędkości pobierania.

Polacy korzystają przede wszystkim z sieci LTE

Nikt nie powinien być zaskoczony faktem, że zdecydowanie dominuje u nas łączność 4G LTE. W zeszłym miesiącu w testach aplikacji RFBENCHMARK pochłonęła ona aż 94% testów.

Wciąż za wcześnie na to, aby z RFBENCHMARK uzyskać miarodajne dane związane z łącznością 5G, nie jest ona jeszcze wystarczająco rozpowszechniona. I chyba trudno przypuszczać, aby w najbliższych miesiącach coś miało się drastycznie w tej kwestii zmienić.

Z jakiego internetu mobilnego korzystacie i jak oceniacie swojego dostawcę?

Źródło: speedtest.pl, rfbenchmark

Warto zobaczyć również:

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  6
  A nie podali metodologii badań? Obszaru, w którym owe badania były przeprowadzone (miasto, wieś, bezludzie, Kraśnik)...
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Średnie wyniki mają się nijak do rzeczywistości, gdyż średnio bocian i krowa mają 3 nogi. Korzystam z dwóch dostawców internetu LTE i Plus lepszy w testach, a Play bardziej stabilny. Do tego inne wyniki w pomieszczeniu a inne na zewnątrz. Obecnie żaden ranking nie powie CI jak u Ciebie będzie śmigać internet LTE.
   • avatar
    BombaX
    1
    A gdzie najważniejsze - ilość GB, limity i cena ?

    Internet z CP: Słonecznie - ping ~30ms d:~121Mbps u:~28Mbps Opad deszczu/śniegu - ping ~130ms d i u: szkoda gadać... Pakiet 60GB + 200GB nocnego i pseudo "nielimitowane" LTE (po 60GB spada na 20Mbps, przy zjedzeniu ~150GB spada na 500Kbps = nic nie działa. Cena: 30zł (rabaty i inne)
    • avatar
     jarekdepeche
     1
     W przypadku internetu mobilnego takie rankingi nic nie mówią. Trzeba sprawdzić w lokalizacji w której internet będzie użytkowany. U mnie brak światłowodu więc padło na T-mobile i router/modem Huawei i generalnie katastrofa. Popołudniami na speedtesach transfer często poniżej 1Mb/s więc można se co najwyżej strony poprzeglądać ale i tak niezbyt komfortowo. Dopowiem: nie chodzi o zasięg bo LTE potrafi się rozpędzić czasami nawet do 40Mb/s , problemem jest przeciążenie BTSów.
     • avatar
      aaadi
      0
      T-mobile wypadł dobrze, bo ja już odpuściłem sobie testowanie i moje pomiary nie weszły im do średniej ;-)
      Mam T-mobile i Play i jak jeden się kładzie, to przełączam się na drugi. Jak się przekonałem, nawet kiedy download u mnie leży zupełnie, to mój router nie wykrywa, że łącze leży i nie przełącza się na drugie - musze klikać ręcznie.
      Ciekawostki: T-mobile u mnie ma dużo lepszy upload niż download - przydaje się w pracy. Play - jak na moją okolicę to ma genialny download (naście Mbit/s w porywach) ale praktycznie zerowy upload.
      • avatar
       pablo11
       0
       Mam wrażenie, że te Speedtesty są zawyżone na korzyść Playa. Moje podejrzenie wynika stąd, że inne sieci, dość często ludzie mają na karty ze starym odbiornikiem telefonicznym, który nie agreguje pasm i przez to średnia wychodzi na niekorzyść np. Plusa.
       Osobiście korzystam z telefonu, który jest około 2-3x wolniejszy na speedtescie bo ma słabe LTE i jestem w Plusie, bo oferta wszystkich innych operatorów jest do kitu. Zawsze jak dzwonią z propozycją, a ja odpowiadam, że full pakiet mam za 16zł/msc na karte bez żadnych abonamentów, to kończą składanie ofert.
       Nie twierdzę przy tym, że CP/Plus ma lepszy internet od pozostałych operatorów. To są podobne transfery (w niektórych miejscach dużo gorsze, bo to silnie od miejsca zależy). Twierdzę tylko, że Play ma zdecydowanie najgorszy transfer w większości miejsc. Ma to bezpośredni związek z tym, że ma przeważnie najwięcej użytkowników w danym miejscu. Nie wiem jak w innych częsciach Polski, ale u mnie wszyscy sie na niego rzucili i pozawierali umowy na 2 lata.
       • avatar
        EditionOne
        0
        1. Orange 2. T-Mobile 3. Plus 4. Play - moim zdaniem tak to wygląda. Cenowo nie ma większego znaczenia i oczywiście, to co oferują operatorzy jest różne. Co nie zmienia faktu, że wszystko jest do kitu jak piszą pod artykułem.

        Jeśli na osiedlu ma dużo osób LTE, to będzie ciężko z odpowiednimi prędkościami.
        • avatar
         michal_w
         0
         mieszkam w uk i za taką podobną cenę mogę tylko pomarzyć o tak szybkim łączu zwykłe za 20GB miesięcznie mam tylko 35MBps https://www.smartpolak.co.uk/internet/ na szczęście niebawem wracam do kraju :)