Karty graficzne

Konkurs NVIDIA dla programistów

przeczytasz w 1 min.

NVIDIA i TopCoder zapraszają twórców oprogramowania do wykorzystania obliczeń równoległych za pośrednictwem architektury NVIDIA CUDA.

NVIDIA Corporation poinformowała, że nawiązała współpracę z TopCoder, firmą zajmującą się organizacją konkursów programistycznych, w celu zorganizowania CUDA Superhero Challenge - serii zawodów dla programistów, którzy wykorzystywać będą moc przetwarzania równoległego architektury NVIDIA CUDA przy rozwiązywaniu największych wyzwań obliczeniowych.

Pierwsze zawody, dostępne dla wszystkich uprawnionych programistów, rozpoczną się 14 września i zakończą 25 września 2009 roku. Nagrody o łącznej wartości 5 tys. USD zostaną przyznane pięciu zwycięzcom podczas organizowanej przez NVIDIA imprezy GPU Technology Conference, która odbędzie się w Fairmont Hotel w San Jose w dniach od 30 września do 2 października 2009 roku. Dodatkowe informacje na temat CUDA Superhero Challenge dostępne są pod adresem www.topcoder.com/nvidia.

Architektura komputerów PC ewoluowała od centralnego przetwarzania realizowanego przez zaledwie jeden procesor CPU do przetwarzania wielowątkowego, wykonywanego przez CPU i GPU”, powiedział Sanford Russell, szef działu CUDA w firmie NVIDIA. „Zwracając się do środowiska adresatów TopCoder możemy uświadomić 200 tysiącom programistów, jakie zalety oferuje programowanie równoległe i wzniecić rewolucję obliczeń na GPU”.

Obliczenia na GPU zakładają zastosowanie masowo równoległej architektury procesora  graficznego (GPU) jako silnika obliczeniowego wykorzystującego języki wysokiego poziomu i API, takie jak C i Fortran, lub interfejsy programistyczne, takie jak DirectCompute i OpenCL. Wzorcowym zastosowaniem obliczeń na GPU jest wykorzystanie CPU i GPU razem, w modelu obliczeń wielowątkowych.

Skupiamy największą na świecie społeczność twórców oprogramowania uczestniczących w konkursach, w której znajdują się reprezentanci ponad 200 krajów, chętni do zaprezentowania swoich umiejętności w jednej z najszybciej rozwijających się dziedzin programowania”, powiedział Rob Hughes, prezes i dyrektor wykonawczy firmy TopCoder. „Przewidujemy, że owocem konkursu CUDA Superhero będzie wiele kreatywnych modeli  rozwiązywania zadań obliczeniowych, które zaowocują przełomowymi rozwiązaniami”.

Aby dowiedzieć się więcej na temat architektury NVIDIA CUDA lub podnieść swoje umiejętności programowania, co może się przydać przy uczestnictwie w konkursie, zapraszamy twórców oprogramowania do uczestnictwa w internetowych seminariach NVIDIA oraz do skorzystania z materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie www.nvidia.com/cuda.

źródło: informacja prasowa

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Lightning
    0
    Przydaje się dodatkowa pomoc karty graficznej do obliczeń zwłaszcza jeśli procesor nie jest w stanie "wyciągnąć" z niej wszystkiego. Za kilkanaście lat może procesory będą zbędne albo nie trzeba będzie w nie inwestować co najmniej kilkuset złotych bo grafika będzie za wszystko odpowiedzialna
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Jeżeli układy GPU będą coraz więcej potrafiły to trzeba będzie zmienić pierwszy człon nazwy CPU ;)