• benchmark.pl
 • Ubuntu
 • Laptopy Lenovo z Ubuntu - Linux będzie instalowany fabrycznie na nowych komputerach
Komputery

Laptopy Lenovo z Ubuntu - Linux będzie instalowany fabrycznie na nowych komputerach

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
9 komentarzy Dyskutuj z nami

Laptopy Lenovo będą miały fabrycznie zainstalowane Ubuntu. Nie wszystkie, ale będzie ich sporo – to świetna wiadomość dla wielu osób.

Laptopy Lenovo z Ubuntu zainstalowanym fabrycznie. Wszystkie, co do jednego… z wybranych serii 

Wygląda na to, że Lenovo kocha Linuksa, a przynajmniej kochają go klienci chińskiego producenta. Wnioskujemy po tym, że ten ogłosił ostatnio, że wszystkie komputery z rodziny ThinkStation i laptopy ThinkPad P będą miały zainstalowane Ubuntu. Będzie to jedna z dostępnych opcji już od tegorocznego lata. 

Firma Lenovo od lat certyfikowała swoje urządzenia jako dostosowane do różnych linuksowych dystrybucji. Teraz jednak poszła o krok do przodu i postanowiła zadbać o to, byśmy niezależnie od tego, jaki komputer ThinkStation lub laptop ThinkPad P nas interesuje, mogli kupić go z zainstalowanym fabrycznie systemem Ubuntu w najnowszej wersji LTS, czyli o wydłużonym wsparciu technicznym. Stabilnej i bezpiecznej. Mowa o każdym modelu w każdej konfiguracji

Lenovo Ubuntu

Najnowsze Ubuntu 20.04 LTS zostało udostępnione pod koniec kwietnia i będzie wspierane co najmniej do 2025 roku. Wydanie to przyniosło ze sobą kilka dużych zmian i nowinek, dzięki którym ta linuksowa dystrybucja jeszcze lepiej sprawdza się zarówno podczas pracy, jak i w czasie wolnym. 

Dlaczego zainstalowane Ubuntu na laptopie Lenovo to dobra wiadomość?

I pewnie – można samemu zainstalować Ubuntu właściwie na każdym komputerze. Ba – wielu użytkowników właśnie to robi, a nawet usuwanie zainstalowanego systemu i wgrywanie innego w jego miejsce jest pierwszym, co wiele osób robi po wyjęciu komputera z pudełka i jego uruchomieniu. Niektórzy jednak obawiają się o stabilność czy kompatybilność, dlatego… 

To dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby korzystać z Ubuntu, ale boją się samodzielnej instalacji systemu, a także dla tych, którzy chcą mieć zainstalowany OS, ale nie chcą przepłacać za Windows 10. Jest to wreszcie dobry znak dla samej firmy Canonical, rozwijającej Ubuntu, który od początku roku dynamicznie zyskuje na popularności

Fabrycznie zainstalowane Ubuntu oznacza dla użytkowników, że laptop na pewno będzie dobrze współpracował z tą linuksową dystrybucją. Eliminuje też konieczność pobierania kompatybilnych sterowników. Te ostatnie będą zresztą – jak obiecuje Lenovo – aktualizowane na bieżąco przez cały czas użytkowania komputera. 

Źródło: OMG! Ubuntu!, Lenovo, informacja własna

Czytaj dalej o Linuksie: 

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Bardzo dobra wiadomość :)
  8
 • avatar
  Adelar
  No i świetnie. Większa ilość sprzedanych komputerów z Linuksem to większa popularność samego systemu, oraz lepsze wsparcie i szybsze rozwiązywanie ewentualnych problemów ich użytkowników.
  5
 • avatar
  lenoxxx
  Wszyscy producenci powinni pójść tym tropem a być może popularniejsze oprogramowania pojawiłyby się również w dystrybucjach linuksa. Powinien być wybór.
  4
 • avatar
  Jestem całym serduchem za Linuksem :).
  4
 • avatar
  pablo11
  Problem w tym, że Nie dołączenie Windowsa do laptopa to marna oszczędność, bo firmy instalującego go masowo nie płacą aż tak zaporowych kwot. I jak się kupi takiego laptopa a później stwierdzi, że chce Windowsa, to się przepłaci. Poza tym, nie kupię w życiu sprzętu Lenovo, bo to jest słaby jakościowo sprzęt (razem z HP produkują śmieci a nie sprzęt, a za podobne kwoty można kupić już w miarę sprzęt innych marek).
  Ja popieram Linuxa, ale dlaczego kolejny raz to jest ubuntu ?? Żeby zrazić użytkowników do Linuxa ?? Rozumiem, że on jest najpopularniejszy, przez co najłatwiej odszukać do niego instrukcje w internecie. Niestety oprócz popularności, to chyba nie ma plusów (no może to, że robi pełnoprawną wersje na Raspberry). Ten system jest ociążały i marudny.
  1
 • avatar
  amenistr
  Zamiast wciskać na siłę Linux'a, lepiej aby poprawili jakość materiałów z których są wykonane laptopy Lenovo.
  -5
 • avatar
  anthony0013
  Tyle że ten interdace użytkownika jest kiepski. Polecam XFCE, zajmuje mniej pamięci operacyjej i uruchamia się szybciej. Prócz tego jest Cinnamon, Mate oraz KDE. Każda z tych opcji jest lepsza.