Ciekawostki

Nowe Ubuntu i Raspberry Pi pasują do siebie jak ulał

przeczytasz w 2 min.

Raspberry Pi to płytka, dzięki której każdy domorosły inżynier może zrealizować swoje wymarzone projekty. Ubuntu 20.04 LTS jest zaś systemem, który mu w tym pomoże.

Ubuntu 20.04 LTS to dobry kompan dla Raspberry Pi

Wydane niedawno Ubuntu 20.04 LTS uzyskało oficjalny certyfikat, świadczący o tym, że jest to system dostosowany do Raspberry Pi. Oznacza to – ni mniej, ni więcej – że ta linuksowa dystrybucja będzie nie tylko poprawnie działać na komputerku z „Malinką” u rdzenia, lecz także wszystkie dodane funkcje będzie można na nim wykorzystać. O tym, że tak jest, zapewnia przynajmniej firma Canonical. 

Taka certyfikacja to nie marketingowa papka. Oznacza z grubsza, że po pierwsze: każdy obraz Ubuntu przechodzi testy na Raspberry Pi, a po drugie: Canonical zobowiązuje się do załatania w ciągu maksymalnie 24 godzin każdej krytycznej luki wykrytej w systemie. A zatem: „Focal Fossa” – bo tak nazywa się najnowsza wersja tej linuksowej dystrybucji – ma być tak samo stabilna i bezpieczna, niezależnie od tego, czy uruchomimy na „typowym” sprzęcie czy też na „Malince”. 

Ubuntu Raspberry

Ubuntu 20.04 będzie wspierane przez pięć lat

Podkreślmy tylko, że w przypadku płytek Raspberry Pi mówimy nie o desktopowej, lecz o serwerowej wersji Ubuntu 20.04 LTS. Bo choć z każdą kolejną generacją są one coraz wydajniejsze i bardziej funkcjonalne, to wciąż trochę im brakuje, by kompletnie mogły wykorzystać pełnię możliwości systemu. 

Przypomnijmy, że Ubuntu 20.04 „Focal Fossa” to wersja o wydłużonym wsparciu – pięć lat aktualizacji otrzymujemy w standardzie. Co więcej, są one instalowane automatycznie – to jedna z nowych funkcji, wśród których odnajdujemy również dwuskładnikowe uwierzytelnianie SSH czy technologię WireGuard VPN z nowoczesnymi rozwiązaniami kryptograficznymi.

Jak zainstalować Ubuntu na Raspberry Pi?

Najszybciej i najprościej będzie skorzystać z oficjalnej aplikacji Raspberry Pi Imager (pobierz bezpiecznie z tej strony). W jej menu znajdziesz kilka różnych opcji (w tym formatowanie kart SD czy przywracanie EEPROM) – nas najbardziej interesuje wybór systemu (Choose OS). Wybierz tam Ubuntu 20.04 LTS dostosowane do swojej płytki, a reszta stanie się sama (program pobierze i zainstaluje system). 

Raspberry Pi Imager screen

Źródło: Canonical, OMG! Ubuntu, informacja własna

Czytaj dalej o Linuksie: 

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  3
  Mam na RPI4 4GB, muszę przyznać że działa to całkiem fajnie, jak na takie małe coś ;)))))))
  • avatar
   pawluto
   2
   Czy to jest też na RP2 i 3 czy tylko na RP4 ???
   • avatar
    Bywalec2
    -6
    Szkoda, że linux nie ma takiego wygodnego środowiska dla programistów ja windows i jego visual studio. Chętnie bym trochę po programował lecz nie chce mi się męczyć z nim. Chyba, że ktoś wie jakie zintegrowane środowisko programistyczne jest wstanie tworzyć oprogramowanie z graficznym interfejsem użytkownika, który kompiluje do pakietu instalacyjnego deb.
    • avatar
     Bywalec2
     -8
     Nie sam system ubuntu jest zły lecz brakuje mu dobrego zintegrowanego środowiska programistycznego. Tu trzeba zachęcić programistów aby chętnie pisali programy na niego. A do tego trzeba prostego narzędzia takiego jak visual studio czy android studio tylko, że na linuxa.