Ciekawostki

Nowe Ubuntu i Raspberry Pi pasują do siebie jak ulał

przeczytasz w 2 min.

Raspberry Pi to płytka, dzięki której każdy domorosły inżynier może zrealizować swoje wymarzone projekty. Ubuntu 20.04 LTS jest zaś systemem, który mu w tym pomoże.

Ubuntu 20.04 LTS to dobry kompan dla Raspberry Pi

Wydane niedawno Ubuntu 20.04 LTS uzyskało oficjalny certyfikat, świadczący o tym, że jest to system dostosowany do Raspberry Pi. Oznacza to – ni mniej, ni więcej – że ta linuksowa dystrybucja będzie nie tylko poprawnie działać na komputerku z „Malinką” u rdzenia, lecz także wszystkie dodane funkcje będzie można na nim wykorzystać. O tym, że tak jest, zapewnia przynajmniej firma Canonical. 

Taka certyfikacja to nie marketingowa papka. Oznacza z grubsza, że po pierwsze: każdy obraz Ubuntu przechodzi testy na Raspberry Pi, a po drugie: Canonical zobowiązuje się do załatania w ciągu maksymalnie 24 godzin każdej krytycznej luki wykrytej w systemie. A zatem: „Focal Fossa” – bo tak nazywa się najnowsza wersja tej linuksowej dystrybucji – ma być tak samo stabilna i bezpieczna, niezależnie od tego, czy uruchomimy na „typowym” sprzęcie czy też na „Malince”. 

Ubuntu Raspberry

Ubuntu 20.04 będzie wspierane przez pięć lat

Podkreślmy tylko, że w przypadku płytek Raspberry Pi mówimy nie o desktopowej, lecz o serwerowej wersji Ubuntu 20.04 LTS. Bo choć z każdą kolejną generacją są one coraz wydajniejsze i bardziej funkcjonalne, to wciąż trochę im brakuje, by kompletnie mogły wykorzystać pełnię możliwości systemu. 

Przypomnijmy, że Ubuntu 20.04 „Focal Fossa” to wersja o wydłużonym wsparciu – pięć lat aktualizacji otrzymujemy w standardzie. Co więcej, są one instalowane automatycznie – to jedna z nowych funkcji, wśród których odnajdujemy również dwuskładnikowe uwierzytelnianie SSH czy technologię WireGuard VPN z nowoczesnymi rozwiązaniami kryptograficznymi.

Jak zainstalować Ubuntu na Raspberry Pi?

Najszybciej i najprościej będzie skorzystać z oficjalnej aplikacji Raspberry Pi Imager (pobierz bezpiecznie z tej strony). W jej menu znajdziesz kilka różnych opcji (w tym formatowanie kart SD czy przywracanie EEPROM) – nas najbardziej interesuje wybór systemu (Choose OS). Wybierz tam Ubuntu 20.04 LTS dostosowane do swojej płytki, a reszta stanie się sama (program pobierze i zainstaluje system). 

Raspberry Pi Imager screen

Źródło: Canonical, OMG! Ubuntu, informacja własna

Czytaj dalej o Linuksie: 

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    raffal81
    3
    Mam na RPI4 4GB, muszę przyznać że działa to całkiem fajnie, jak na takie małe coś ;)))))))
    • avatar
      pawluto
      2
      Czy to jest też na RP2 i 3 czy tylko na RP4 ???
      • avatar
        Bywalec2
        -6
        Szkoda, że linux nie ma takiego wygodnego środowiska dla programistów ja windows i jego visual studio. Chętnie bym trochę po programował lecz nie chce mi się męczyć z nim. Chyba, że ktoś wie jakie zintegrowane środowisko programistyczne jest wstanie tworzyć oprogramowanie z graficznym interfejsem użytkownika, który kompiluje do pakietu instalacyjnego deb.
        • avatar
          Bywalec2
          -8
          Nie sam system ubuntu jest zły lecz brakuje mu dobrego zintegrowanego środowiska programistycznego. Tu trzeba zachęcić programistów aby chętnie pisali programy na niego. A do tego trzeba prostego narzędzia takiego jak visual studio czy android studio tylko, że na linuxa.

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login