Telewizory

LG chce zmienić zasady gry na rynku (Smart) TV

przeczytasz w 1 min.

Gdy pisaliśmy, że Smart TV od LG będzie jak Android TV, nie sądziliśmy, że skala tego przedsięwzięcia będzie aż tak duża. Okazuje się, że z rozwiązania rozwijanego przez producenta z Korei Południowej skorzysta ponad dwadzieścia innych firm z różnych części świata.

Telewizor z webOS TV? LG nie będzie jedyną opcją

Zaczęło się od zapowiedzi, że system smart TV od LG – czyli webOS – będzie od tego roku udostępniany innym producentom. Jeśli chodzi o tych ostatnich, to wymieniani z nazwy byli tylko Konka i Blaupunkt. Okazuje się jednak, że ich lista jest zdecydowanie dłuższa i znajdują się na niej między innymi Aiwa, Polaroid czy RCA. Najgłośniejsze nazwy podobno wciąż są trzymane w tajemnicy, a marek telewizorów z webOS na pokładzie ma być wkrótce przeszło 20. 

Producenci, którzy zdecydują się na skorzystanie z licencji na webOS TV, będą mogli zaoferować sowim użytkownikom system znany z przejrzystego interfejsu, intuicyjnej obsługi (z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i poleceń głosowych) oraz bogatej kolekcji aplikacji (na czele z Netflix, YouTube i Amazon Prime Video). Co ciekawe, w modelach „powered by webOS TV” będzie można również korzystać z pilota Magic Motion. 

Na początek telewizory innych marek będą wyposażone w ubiegłoroczną wersję systemu, ale z czasem trafi do nich także nowy webOS 6.0 z całkowicie przeprojektowanym i podatnym na personalizację ekranem domowym

WebOS ekran domowy

„Potencjał, by zmienić zasady gry”

LG wierzy, że w ten sposób zmienia zasady gry, bo do tej pory trzeba było albo stworzyć swój system smart TV albo skorzystać z Androida. Jak zapowiada, widzi tu „potencjał, by zmienić kształt branży telewizyjnej – od strony dostawców technologii, jak i treści”, a równocześnie umocnić swoją pozycję na rynku. 

Udostępniania systemu innym producentom próbował w przeszłości Samsung – ogłosił to w 2019 roku, ale chyba nie znalazło się zbyt wielu chętnych, bo do dziś nie pojawił się ani jeden telewizor innej marki z Tizenem na pokładzie. 

Źródło: LG Newsroom, FlatpanelsHD, informacja własna

Czytaj dalej o telewizorach: 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Przem0l
  3
  Niech sobie będzie nawet i webos 130. Byle by procek nie był na arm 53, ramu było tyle żeby swapowało już przy starcie telewizora a sam dysk nie miał iopsów liczonych na palcach jednej ręki plus pojemność powinna nie urągać 2021 roku. Bo to jest jakaś masakra, człowiek kupuje tv za 10 kafli i dostaje bebechy jak w smartfonie za 200 zł. Wszystko muli i wnerwia przez co jestem skazany na podpinanie smartfonu ze snapem 865 po kablu żeby mieć 4k w 60hz bez lagów.
  • avatar
   KingLee
   1
   I bardzo dobrze, LG obsługuje się wygodnie i jest dużo apek dostawców video. Oczywiście to nie tak uniwersalne jak android, ale ja tego od TV nie oczekiwałem, bo generowaniem treści zajmuje się NAS, komputer czy smartfon.
   Dobry krok.
   • avatar
    dziks
    0
    Używam pilota Magic Motion i muszę przyznać, że działa zaskakująco dobrze. Poruszanie kursorem po ekranie machając pilotem jest zaskakująco precyzyjne. Funkcje głosowe, czyli gadanie do pilota, też jest super.
    • avatar
     zielony888
     0
     Dobre posunięcie, ale wiele wody w Wiśle upłynie zanim uda się dorównać androidowi pod kątem aplikacji.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      zmiana zasad gry będzie wtedy, gdy moduł smart i wyświetlacz to będą dwa elementy które użytkownik będzie mógł swobodnie wymieniać w trakcie eksploatacji.