Systemy operacyjne

Jedna z największych aktualizacji jądra Linux już jest

przeczytasz w 1 min.

To może nie być aż tak widoczne, ale Linus Torvalds zapewnia, że Linux 5.13 jest jedną z największych aktualizacji kernela w ostatnich latach. Zawiera przeszło 16 tysięcy modyfikacji przygotowanych przez ponad 2 tysiące programistów.

Kernel Linux 5.13 ujrzał światło dzienne niemal równo dwa miesiące po premierze wersji 5.12. Choć z perspektywy użytkownika może to nie być największa aktualizacja jądra, to „pod maską” siedzi mnóstwo nowości i zmian, poprawiających bezpieczeństwo i kompatybilność systemów, które na nim bazują. 

Co nowego w Linux 5.13?

Jedna z najważniejszych nowości w kernelu Linux 5.13 kryje się pod nazwą Landlock. To nowy moduł bezpieczeństwa, który może działać obok usługi SELinux, aby lepiej zarządzać procesami. Zwróćmy też uwagę na kilka usprawnień systemu plików EXT4, w tym na obsługę polecenia FITRIM ioctl() czy też na automatyczne nadpisywanie wpisów w katalogach po usunięciu plików. Co poza tym? Między innymi zwiększenie wydajności IO_uring oraz obsługa CFI dla głównego jądra

Nowoczesne procesory Intela zyskały nowy sterownik chłodzenia. Przy okazji też postarano się o wstępne wsparcie dla nowych układów tego producenta – spod znaku Alder Lake-S (12. generacja). Obsługa AMD FreeSync przez HDMI, kart sieciowych Realtek RTL8156 i RTL8153D, kontrolera Amazon Luna i myszy Apple Magic Mouse 2 to kolejne nowości. Skoro już o producencie z nadgryzionym jabłkiem w logo wspomnieliśmy, to warto też dodać słówko o obsłudze chipu Apple M1, przybliżającego do rzeczywistości wizję „Maca z pingwinkiem”. 

Linux na drodze ku doskonałości

To kolejna duża aktualizacja. Poprzednia – 5.12 – przyniosła między innymi obsługę pada DualSense, intelowskiej technologii Adaptive Sync i hiperwizora ACRN oraz usprawnione udostępnianie plików. We wcześniejszych paczkach otrzymaliśmy natomiast choćby możliwość korzystania z pasma Wi-Fi 6 GHz i portu USB4, zwiększoną wydajność dzięki FSGSBASE oraz kompatybilność z najnowszymi układami Intela i AMD.

Źródło: Phoronix, OMG! Ubuntu!, informacja własna

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  lothar
  14
  Pięknie!
  • avatar
   derunim
   8
   Od kilku dobrych lat np. Ubuntu po prostu działa. Coraz stabilniej. Dużo stabilniej niż W10.
   W porównaniu z Ubuntu (i tak jedna z najstabilniejszych dystrybucji linuksa) z np. 2007 jest naprawdę świetnie.
   • avatar
    piomiq
    7
    Tymczasem w Windows 11
    - zaaokrąglone rogi okien
    - poprawiona obsługa wielu ekranów
    - adaptatywne tryby ciemne (nie pełne bo tylko niektóre okna to mają)
    - dolny panel przyspawany do dołu ekranu
    - nowe menu start
    - ulepszony system uaktualnień
    - widgety na pulpicie
    Pewnie można by coś tam jeszcze znaleźć.

    Jakby nie patrzeć jak na zmiany dla "nowego" systemu, znaczy ze zwiększoną pierwszą cyferką w numerze to na prawdę "szacun". Grubo.
    No ale przecież jeśli coś jest idealne to tam nie co za wiele zmieniać :P
    • avatar
     Euukaliptus
     3
     Miodzio dla mych uszów ;)
     • avatar
      ToNieJa1234
      2
      Linux jest kernelem sam w sobie, nie ma potrzeby stawiać przed "Linux" słowa "kernel" lub "jądro".
      • avatar
       biuro74
       -3
       Po co udoskonalanie EXT4, jeśli jest już niby ten wspaniały BTRFS, którego obsługi pod Win brak (np. z poziomu Macrium Reflect do robienia obrazów partycji) ? Nie chwytam kierunku rozwoju :) Jeśli Landlock będzie działał tak kulawo, jak SELinux (wrażenia "nerwowe" to mniej więcej tak, jakby powiedzieć użytkownikowi XP o Viście bez SP), to może lepiej niech zostanie ciekawostką do wyłączenia przez użytkownika. Nie wiem, czy te kilkanaście tysięcy patchy się na coś przełoży, ale swoją Fedorę potrafię zawiesić od czasu do czasu kompletnie, nawet Windows by się uśmiał z braku reakcji.
       • avatar
        MieczysławZdun
        -6
        Wiadomo, Windows lepszy ale na starym lapku zawsze instaluje Linuxa (ostatnio Lite) do oglądania internetu wystarcza . Do niczego więcej generalnie bo pakiet Office ten darmowy jeden i drugi to szajs
        • avatar
         Diuran
         -6
         Linux na drodze ku doskonałośc >> czekając aż dodadzą opcje zmiany prędkości przewijania kółkiem myszy.
         • avatar
          greghostor
          -7
          Pójdzie na tym Crysis?
          • avatar
           bIeblebleble
           -8
           A pójdzie na tym Photoshop?