Laptopy

U Apple’a po staremu. Nowy MacBook to koszmar w tej kwestii

przeczytasz w 2 min.

MacBook Air z 15-calowym ekranem był bez wątpienia jedną z najjaśniejszych gwiazd pokazu Apple WWDC 2023. Mieliśmy już okazję przekonać się o jego możliwościach, a teraz możemy przyjrzeć się temu, jak wygląda kwestia jego naprawialności.

Zespół iFixit regularnie rozkręca sprzęty i sprawdza jak łatwe (czy raczej: trudne) są do naprawy. Ostatnio na jego warsztacie znalazł się nowy, niedawno testowany przez nas MacBook Air z 15-calowym ekranem i układem M2 na pokładzie. Wnioski? U Apple’a wszystko po staremu. 

15-calowy MacBook Air rozebrany na części. Czy da się go naprawić?

Sugerowała to już specyfikacja, więc nie było dużym zaskoczeniem, że 15-calowy MacBook Air po rozkręceniu do złudzenia przypomina swojego 13-calowego brata, który trafił do sprzedaży w ubiegłym roku. Różnice – poza rozmiarem całej konstrukcji – są na dobrą sprawę tylko dwie: pierwsza polega na dwóch dodatkowych głośnikach (łącznie jest ich sześć), druga zaś na większym akumulatorze (który jednak wcale nie wydłuża czasu działania względem mniejszego modelu). 

MacBook Air 15 cali wygląd

Sposób montażu 15-calowego MacBooka Air jest taki sam jak w przypadku modelu o przekątnej 13 cali. To zaś oznacza, że rozkręcanie laptopa, docieranie do poszczególnych elementów i ich ewentualna wymiana to w dalszym ciągu koszmar serwisanta. Inna sprawa, że z dostępem do części zamiennych i tak jest problem, więc naprawy na własną rękę są mocno utrudnione. Finalnie więc nowa konstrukcja Apple’a otrzymała od iFixit notę 3/10 w kontekście „naprawialności”. 

MacBook Air 15 cali rozkręcanie

Swoją ocenę zespół iFixit tłumaczy między innymi faktem, że żeby dostać się do któregokolwiek z istotniejszych elementów, trzeba najpierw zdemontować kilka innych. Na notę wpływ miał również wspomniany niedobór części zamiennych oraz fakt, że niemożliwa jest rozbudowa pamięci RAM i pamięci masowej. Zresztą co tu dużo mówić, najlepiej oddać głos samym zainteresowanym: 

Jaki jest MacBook Air z 15-calowym ekranem?

Kłopotliwe naprawy i brak możliwości modernizacji nie są jedynymi minusami nowego laptopa Apple. Grzegorz w swojej recenzji wspomniał także o niezbyt głośno grających głośnikach, braku Wi-Fi w nowym standardzie 6E czy też dysku SSD, który mógłby być szybszy. Plusów jest jednak zdecydowanie więcej – od wysokiej wydajności, przez świetny ekran, po nienaganną jakość wykonania. Stąd też ogólna ocena wynosząca 4,7 na 5. 

Źródło: iFixit, inf. własna

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Dragonik
    5
    Przecież to są drogie jednorazówki.