Komputery

MareNostrum 4 - największy superkomputer z nowymi procesorami Intel Xeon

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
15 komentarzy Dyskutuj z nami

MareNostrum 4 to już trzeci superkomputer zainstalowany przez Lenovo w placówce PRACE. System umożliwi prowadzenie zróżnicowanych badań naukowych.

Niedawno opublikowano nowy ranking najwydajniejszych superkomputerów TOP500, w którym pojawiło się sporo innowacyjnych konstrukcji. Przykładem tutaj może być MareNostrum 4 z Chapel Torre Girona na Politechnice Katalońskiej w Barcelonie – jest to największy na świecie superkomputer oparty na procesorach Intela z najnowszej generacji Xeon Scalable.

MareNostrum 4 został dostarczony i wdrożony przez firmę Lenovo – w rankingu TOP500 zadebiutowała ona w 2014 roku i od tego czasu stała się najszybciej rozwijającym się dostawcą superkomputerów na świecie. Obecnie zajmuje ona 2. miejsce pod względem łącznej liczby pozycji na liście (85), natomiast w samych Chinach jest to największy i najszybciej rozwijający się dostawca takich systemów.

Superkomputer obejmuje ponad 3400 węzłów serwerów nowej generacji Lenovo SD530 wyposażonych w procesory Intel Xeon Scalable, a całość łączy ponad 60 km okablowania sieciowego 100 Gb/s Intel Omni-Path. Aktualnie system oferuje moc obliczeniową 6,2 PFLOPS, co klasyfikuje go na 13. miejscu w rankingu TOP500, ale z czasem będzie się rozrastać i docelowo ma zaoferować aż 11,1 PFLOPS. MareNostrum 4 umożliwi prowadzenie zróżnicowanych badań naukowych — od badań ludzkiego genomu po bioinformatykę, biomechanikę, prognozowanie pogody czy analizę składu atmosfery.

MareNostrum 4 - budowa superkomputera

Warto również wspomnieć, że jest to trzeci wiodący system HPC zainstalowany przez Lenovo w placówce Partnerstwa na rzecz Zaawansowanych Systemów Komputerowych w Europie (PRACE), w związku z czym Lenovo jest największym dostawcą przodujących systemów HPC dla tej wpływowej społeczności naukowej i ma ugruntowaną reputację najszybciej rozwijającej się firmy superkomputerowej w Europie.

Źródło: Lenovo, TOP500, BSC CNS, Elmundo

Komentarze

15
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Miejmy nadzieje, że użyli Xeonów z glutem - aby uniknąć mikropęknięć oczywiście :D
  -2
 • avatar
  Zestaw z EPYC na jednym gnieździe i kartami VEGA w ilości 6sztuk ma oferować 100TF.
  Tutaj INTEL nie będzie miał nic do gadania więc chociaż musi w każdy możliwy sposób wykorzystywać możliwość sprzedaży swojego produktu bo nie długo na 1S i 2S będzie panował nowy KING:)
  -3
 • avatar
  Czekamy na pierwszego: "Czy pójdzie na tym crysis?", czas start!
  -4
 • avatar
  Zwykłe procesory są już za słabe do super komputerów i powinno się już je robić na GPU Nvidia Pascal a w przyszłosci Volta!
  -8