Telefony

Microsoft chce zarobić na Samsungu Galaxy S2

przeczytasz w 2 min.

Samsung odnosi ostatnio wielkie sukcesy za sprawą smartfonu Galaxy S2. Być może jednak będzie musiał podzielić się cześcią zysków z Microsoftem. Gigant z Redmond może zarobić na sukcesie Samsunga podwójnie. Koreański producent planuje bowiem bardzo podobny do Galaxy S2 model z systemem Windows Phone 7.

Już w zeszłym roku Microsoft pokazał, że ma apetyt na zyski ze sprzedaży smartfonów z systemem Android. Firma procesowała się z Motorolą, żądała także opłat za każdy sprzedany smartfon z platforma Google od HTC. Ta ostatnia firma poszła na ugodę i według nieoficjalnych informacji płaci 5 dolarów od każdego telefonu. A ponieważ sprzedaż produktów HTC stale rośnie, firma z Redmond obecnie zarabia lepiej na Androidzie niż na Windows Phone.

Uzasadnienie żądania opłat jest proste. Microsoft twierdzi, że systemy bazujące na Linuksie, w tym Android, naruszają niektóre jego rozwiązania. W związku z tym ten, kto zarabia na Androidzie, musi płacić.

Jak się okazuje, Microsoft nie chce poprzestać na HTC. Kolejną firmą na celowniku jest Samsung. Mimo dobrej chyba współpracy z Microsoftem. Koreańczycy robią przecież smartfony z Windows Phone, a według coraz bardziej głośnych plotek planują kolejny. Ma to być prawdopodobnie zmodyfikowany (ze zmienionym procesorem na układ Qualcomm) Samsung Galaxy S2 z systemem Windows Phone Mango. Na sprzedaży tego modelu Microsoft zarobi około 15 dolarów za egzemplarz, bo tyle wynosi opłata licencyjna za system. Jeśli ten smartfon będzie miał tak dobrą prasę jak Galaxy S2, to Microsoft może sporo zyskać i finansowo i pod względem popularności platformy Windows Phone.
 

Samsung Omnia 7 Windows Phone 7
Samsung Omnia z Windows Phone 7

Ale Microsoft chce wyciągnąć od Samsunga 15 dolarów także za każdy sprzedany smartfon z systemem Android. Koreański producent nie poddaje się i chce wynegocjować kwotę 10 dolarów.

Największym hitem sprzedażowym Samsunga jest obecnie Galaxy S2, który znalazł już 3 miliony nabywców. Czyżby ten sukces zaalarmował Microsoft? Raczej nie, bo w w drugim kwartale 2011 Samsung sprzedał 16 milionów innych smartfonów, z których większość ma Androida na pokładzie. Ale na samym tylko Galaxy S2 Microsoft będzie mógł zarobić od 30 do 45 milionów dolarów. Biorąc pod uwagę całą sprzedaż Samsunga, kwota rośnie do kilkuset milionów dolarów.
 

Samsung Galaxy S2 z systemem Android
Samsung Galaxy S2 z systemem Android

Sam Android może pochwalić się obecnie 500 tysiącami aktywacji dziennie - gdyby Microsoft od każdego urządzenia pobierał tylko 5 dolarów, dałoby to kwotę 2,5 miliona dolarów. Ale nad Androidem zbierają się i ciemne chmury. Google przegrał w pogoni za bogatym portfolio 6000 patentów Nortela, które dotyczą mobilnych urządzeń. Patenty zakupiło konsorcjum Sony, Apple, Microsoft, RIM, EMC and Ericsson. Pretensje do platformy Google wysuwa także Oracle, które po przejęciu SUN Microsystems weszło w posiadanie patentów dotyczących Javy.

Czy problemy z jakimi boryka się platforma Android zwiększą popularność konkurencyjnych, wschodzących platform Windows Phone i WebOS? Czas pokaże. Jedno jest pewne, Android choć darmowy, daje zarobić niemałe pieniądze.
 

Źródło: Reuters
 

Art. zamieszczony za zgodą serwisu Techbyte.pl

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Na kłutnia i tak do niczego nie prowadzi, sam wiem słyszałem o podobnych.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "Czy problemy z jakimi boryka się platforma Android zwiększą popularność konkurencyjnych, wschodzących platform Windows Phone i WebOS? Czas pokaże." - drogi autorze powiedz co obchodzą zwykłego usera opłaty licencyjne i kłopoty Google? User wybiera rozwiązania a nie kieruje się tym ile kto komu płaci. Nawet jakby Samsung i HTC miały płacić po 20$ od sztuki to i tak nie zwiększy to zainteresowania WP7.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    rozwiązanie jest proste. Sprzedawać telefon, a system dodawać gratis. - skoro google udostępnia system za darmo, to i producent telefonu może udostępniać swój modyfikowany za darmo nie czerpiąc z tego korzyści majątkowych.
    • avatar
     NomadDemon
     0
     ciekawe rozwiazanie, MSowi da sie łatwo uciec od jego brudnych macek, wystarczy chciec i nie miec strasznie leniwej klienteli
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Już pisałem, że w M$ rządzą źli ludzie - ale najlepsze jest to, że za złego człowieka miałem Billa Gatesa jak tam rządził i tłamsił linuxa, tylko, że tamte praktyki to był pikuś przy tym co jest teraz.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       CTRL+C, CTRL+V detected :)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Patenty zakupiło konsorcjum Sony, Apple, Microsoft, RIM, EMC and Ericsson.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Tak w ogóle to samsung ma luzik - może wrzucać przecież na telefon Badę (aby był jakiś system) z możliwością wymiany na darmowego androida za pomocą samsung kies ;) Tyle możliwości, a oni będą bulić kasę?

         Nie wiem na co czekają - aż m$ będzie chciał wyciągnąć od nich 10-15$ na sztuce?