Ciekawostki

Microsoft wydał 20 miliardów. Po co mu Nuance Communications?

przeczytasz w 1 min.

W jakim celu Microsoft kupił Nuance Communications, wydając na firmę blisko 20 miliardów dolarów? Cóż – ta transakcja jak najbardziej miała sens.

Microsoft kupił Nuance Communications za prawie 20 miliardów dolarów

To drugie pod względem wartości przejęcie w historii Microsoftu. W 2016 roku kupił LinkedIn za 26,2 miliarda dolarów – teraz, pięć lat później za Nuance Communications zapłacił 19,7 miliarda dolarów. Transakcja została już oficjalnie zatwierdzona przez zarządy obu spółek i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to powinna zostać sfinalizowana do końca bieżącego roku. To mnóstwo pieniędzy – na co poszły?

Co to jest Nuance Communications?

Nuance Communications to jeden z najważniejszych producentów (bazującego na sztucznej inteligencji) oprogramowania do przetwarzania mowy na tekst, biometrii głosowej czy optycznego rozpoznawania znaków. Te rozwiązania znajdują zastosowanie głównie w sektorze medycznym. Firma prowadzi działalność w 27 krajach, zatrudniając przeszło 6000 pracowników. 

Po co Microsoftowi Nuance Communications?

Microsoft mówi wprost – to przejęcie ma umocnić jego pozycję w branży opieki zdrowotnej. Nuance Communications radzi sobie w niej doskonale w ostatnich latach – za sprawą takich rozwiązań jak Dragon Ambient eXperience, Dragon Medical One czy PowerScribe One (do raportowania radiologicznego). Korzysta z nich ponad 10 tysięcy klientów i to właśnie ta baza podyktowała tak wysoką cenę. 

W ubiegłym roku do życia powołane zostało przedsięwzięcie Microsoft Cloud for Healthcare. Ta nowa umowa ma mu dać solidnego kopa. Chmura i sztuczna inteligencja to sektory będące podstawowymi źródłami przychodów giganta z Redmond, więc nie ma się czemu dziwić. 

Dodajmy na koniec dla ścisłości, że dotychczasowy dyrektor generalny Nuance, Mark Benjamin, pozostanie w firmie, ale będzie podlegać (odpowiedzialnemu za chmurę i sztuczną inteligencję) wiceprezesowi Microsoftu, Scottowi Guthrie.

Źródło: Bloomberg, TechCrunch, Microsoft

Czytaj dalej o sztucznej inteligencji:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ahura
  1
  myślę że będzie dodatkowo wykorzystywana do analizowania plików w chmurze, przeglądania korespondencji i wyszukiwania potencjalnego zagrożenia. W skrócie INWIGILACJA
  • avatar
   gromzjasnegonieba
   1
   po co ? a taka teoria spiskowa : " The company delivers solutions that understand, analyze and respond to human language, amplifying human intelligence."
   • avatar
    OpusDei
    0
    Po co mu? ...strach się bać
    • avatar
     Silver
     0
     Czyli wizja chipów Bill Gatesa jest coraz bliżej skoro mshit sięga po firmy z branży medycznej-IT
     • avatar
      Dariosex
      -1
      Ja tez dzisiaj zainwestowałem prawiee 15 zł na czteropak browareczka Tatra plus dwa osobno czyli razem szesciopaczek.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       tia. i teraz będzie 'wg. twojego profilu DNA i związaną z tym podatnością na choroby zakaźne, nie jesteś uprawniony do użytkowania windowsa. kup wersję dla bardziej chorych, z opłatą roczną 765zł"
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        z innej paczki. MS przejął linkedin, i z linkedin wyciekło sporo danych.