Oprogramowanie

Office po liftingu - zobacz co się zmieniło

przeczytasz w 1 min.

Nowy wygląd pakietu Microsoft Office został zapowiedziany wraz z Windows 11, choć trafi on również do użytkowników „Dziesiątki”. A właściwie właśnie zaczął trafiać – przynajmniej do tych, mianujących się Insiderami.

Odświeżony Microsoft Office - gotowy na Windows 11

Wygląd nie jest może najważniejszym elementem aplikacji, ale bez wątpienia ma znaczenie w kwestii tego, jak dobrze się z nich korzysta. W przypadku pakietu Microsoft Office interfejs jest raczej oceniany pozytywnie, co jednak wcale nie oznacza, że nie ma niczego, co można by poprawić. I teraz właśnie takich modyfikacji dokonuje gigant z Redmond, aby z jednej strony zwiększyć ergonomię, a z drugiej – zapewnić wizualną spójność z innymi elementami systemu Windows 11

Office programy

Stary vs nowy Microsoft Office

Odświeżony wygląd pakietu Microsoft Office trafia do Insiderów wraz z wersją 14301.20004 dostępną już w kanale Beta. Od razu w oczy rzucają się bardziej zaokrąglone elementy (co właśnie pozwoli na zachowanie spójności z innymi składnikami „Jedenastki”). Jest też kilka zmodyfikowanych przycisków i ogólnie jest znacznie bardziej przejrzyście. Zwróć uwagę przede wszystkim na wstążkę – w tym sektorze zmiany są najbardziej widoczne. 

Odświeżenie najlepiej widać w programach Word, Excel i PowerPoint, ale dostosowany do reszty został również Outlook – wszystko to, by zapewnić „spójne doświadczenie”, jak zapewnia Microsoft. Warto przy okazji docenić fakt, że Office automatycznie zmienia swój motyw, by odpowiadać temu systemowemu. Jeśli więc w całym systemie masz tryb nocny, taki sam będzie w twoim pakiecie biurowym. 

Office ciemny

Źródło: Microsoft Office Blog, MSPowerUser, The Verge, informacja własna

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bIeblebleble
  7
  A ja dalej na office 2003.
  • avatar
   youkai20
   6
   Stara wersja wg mnie jest lepsza. Nowa jest szara, więc mało czytelna. I nudna... jak cały Windows 11.
   • avatar
    Kenjiro
    4
    Ciekawe jak będzie wyglądać dokument w Word w trybie ciemnym, gdy kolory czcionek będą ustawione na ciemne (np. brązowy, granatowy, itd.)? Czy zamieni kolory na odwrotne?
    Moim zdaniem w Word tło kartki powinno być zawsze białe - zgodne z tym co jest drukowane, bo inaczej wpada się w masę absurdów i edytor przestaje być WYSIWYG.
    • avatar
     piterk2006
     4
     Już widzę zmianę na gorsze. Na górnym pasku już nie można przypinać ikonek, zamiast tego wszystko wciśnięto do paska niżej, tymczasem pasek tytułu stał się bezużyteczny i jest zajmowany tylko przez wyszukiwarkę, czyli zakładają, że użytkownik to idiota który nie umie znaleźć funkcji i musi wszystkiego szukać. A prawdziwym idiotą jest programista który zrobił taki interfejs, że trzeba funkcji w nim szukać...
     • avatar
      zack24
      3
      Dopytam. To dotyczy wersji office 3656 czy paczki office 2021 - takiej offline'owej. Domyślam się, że wersji "pudełkowej", ale...
      Nie lubię wersji 365 i bardziej mnie interesują zmiany w wersji pakietowej. Kwestia abonamentu.
      • avatar
       Trim23
       3
       Super, czyli jak już ludzie z mojej pracy nauczyli się co i gdzie jest, to teraz im to pozmieniają…
       • avatar
        Fiwyy
        3
        polecam suite googla - gDoc czy gSheet
        - ma ok. 10% funkcjonalności MS Office...
        - , ale za to adresującej 99% potrzeb
        - wygodnie można w wiele osób pracować jednocześnie na tym samym dokumencie (super opcja)
        • avatar
         dzemski
         2
         a ja jednak dalej na opensource'owym i darmowym OnlyOffice.
         • avatar
          aaadi
          2
          Obrazek pokazujący starą i nową wersję pokazuje od razu dużą wadę tej nowej: jeszcze więcej miejsca na ekranie jest zjadane przez paski u góry. Coraz mniej zostaje na sam dokument.
          • avatar
           zmyslowasowa
           2
           Całe życie czułem, że czegoś mi brakuje. Teraz już wiem - zaokrąglonych przycisków.
           • avatar
            xmexme
            0
            Zająć microsoft zapewne nie da się wyłączyć trybu ciemnego dla samego office pozostawiając go aktywnym w windows i trzeba będzie grzebać w rejestrze żeby powywalać te dobrodziejstwa made by Microsoft.