Oprogramowanie

Po co pisać, gdy można mówić. Możesz już dyktować Wordowi po polsku

przeczytasz w 2 min.

Microsoft Word od dłuższego czasu oferuje zamianę mowy na tekst. Od dzisiaj rozumie także słowa wypowiadane w języku polskim.

Czy Microsoft Dictate obsługuje język polski? Tak, już tak

Choć czasem mogłoby się wydawać, że niewiele jest do dodania, Microsoft Office wciąż otrzymuje nowe funkcje. Jedne z nich są mniej praktyczne, inne bardziej. Ta bez wątpienia kwalifikuje się do drugiej grupy. Chodzi o Microsoft Dictate – rozwiązanie, które już wiele miesięcy temu zadebiutowało w Wordzie, ale w Polsce nie było o nim zbyt głośno, bo też na niewiele się w większości przypadków sprawdzało. 

Teraz się to zmienia, bo funkcja Microsoft Dictate zaczęła obsługiwać język polski. Oznacza to – ni mniej, ni więcej – że możesz dyktować, a twoje słowa pojawią się na ekranie w formie tekstowej. Wraz z polskim pojawiły się: chiński (tajwański), hindi, koreański, portugalski, rosyjski i tajski – rozszerzyły one dotychczasową listę, na której znajdowały się: angielski, chiński (uproszczony), francuski, niemiecki, włoski, portugalski (brazylijski) oraz hiszpański (hiszpański i meksykański). 

Dyktuj zamiast pisać w Microsoft Word - zamiana mowy na tekst

Microsoft Dictate to nic innego jak technologia zamiany mowy na tekst. Gdy działa jak należy, pozwala znacząco przyspieszyć wprowadzanie treści do dokumentów, szczególnie u osób, które nie najlepiej radzą sobie z klawiaturą. Przy braku błędów wystarczy dokonać odpowiedniego formatowania i gotowe. W dotychczasowych językach użytkownicy faktycznie chwalili tę funkcję, więc mamy nadzieję, że i po polsku będzie dobrze. 

Co ciekawe, Dictate nie tylko przepisuje usłyszane słowa, ale też rozumie komendy. Słysząc „kropka” stawia kropkę, słysząc „nowa linia” wirtualnie klika Enter, a słysząc „utwórz listę” faktycznie zaczyna wypisywać kolejne punkty. Oczywiście to tylko kilka przykładów, bo lista obsługiwanych fraz jest zdecydowanie dłuższa (przynajmniej w języku angielskim – oficjalnej pomocy dla języka polskiego jeszcze nie ma). 

Jeszcze jeden powód, by wybrać Microsoft 365

Z funkcji Microsoft Dictate można skorzystać zarówno w aplikacji, jak i przeglądarkowej wersji Worda. Jest – naturalnie – tylko jeden wymóg: wykupiony abonament Microsoft 365. O tym, dlaczego warto się na to zdecydować, przeczytasz w podlinkowanej publikacji – błyskawiczny dostęp do najnowszych funkcji jest tylko jednym z wielu punktów, na które zwracamy uwagę. 

Źródło: Microsoft, MSPowerUser, informacja własna

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  skalak23
  3
  Może w domu to się sprawdzi gdzie będzie w pomieszczeniu cicho spokojne i jedna dyktująca osoba ale w biurach już tak średnio. Wyobraźcie sobie kilka osób w jednym biurze dyktujących na raz kilka pism. Po 2 obowiązuje RODO i nie wszyscy w koło muszą wiedzieć co jest w danym piśmie do Kowalskiego. Żeby to działało w biurach musiałby powstać jakiś interfejs sczytujący myśli danego pojedynczego człowieka, tylko wtedy trzeba będzie uważać co się myśli żeby nie odpisać komuś co ten (tutaj sobie wstaw co chcesz np Pajac) znowu od nas chce. Jak na razie to chyba nie wymyślono lepszego interfejsu jak klawiatura i mysz przynajmniej mi nic o tym nie wiadomo.
  • avatar
   Kynareth
   1
   Oby działało tak jak trzeba.
   • avatar
    Marucins
    0
    "Microsoft 365" oj nie ma opcji.