Oprogramowanie

Mocny Firefox, słaby Linux

przeczytasz w 1 min.

Ostatni miesiąc okazał się rekordowy dla przeglądarki tworzonej przez Mozilla Foundation, natomiast bardzo słaby dla najpopularniejszego systemu open-source.

Z badań firmy Net Applications wynika, że średni rynkowy udział Firefoxa w październiku 2008 roku wyniósł 19.97%, o 0.51 punktów procentowych więcej, niż we wrześniu. Według tego samego źródła, Internet Explorer spadł z 71.52% do 71.21%, a jego popularność maleje w najwyższym tempie spośród wszystkich sześciu najczęściej używanych przeglądarek.

Od początku roku produkt Microsoftu stracił 4.2punktów procentowych udziału w rynku, natomiast Firefox zyskał 2.99pp. Drugą najszybciej rosnącą przeglądarką okazała się Apple Safari z 0.75% wzrostem w stosunku do stycznia 2008. Google Chrome zyskał 0.75 pp, a Opera 0.13pp.

Microsoft traci w przeglądarkach, ale zyskuje w systemach operacyjnych. W październiku udział Windows wzrósł z 90.29% do 90.46%, podczas gdy popularność Mac OS X spadła z 8.23% do 8.21%.

Sporą stratę odnotował Linux, który w ciągu miesiąca stracił 0.2 pp (z 0.91% do 0.71%). Z kolei rosnąca popularność telefonu firmy Apple sprawiła, że specjalna wersja systemu Mac OS X wbudowana w iPhone jest coraz częściej wykorzystywana przez użytkowników – we wrześniu jej udział w rynku wynosił 0.32%, a w październiku wzrósł o 0.01 pp.

 

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  biuro74
  0
  Zawsze i wszedzie bede powtarzal te regule, ze podobnie, jak "uje sie nie kreskuje", tak samo roznice miedzy procentami wyraza sie w punktach procentowych (pp), nie procentach (na upartego mozna i w procentach, ale to trzeba juz przeliczyc, ale NIE PO PROSTU ODEJMOWAC). Poprawcie, Panowie, bo stronka wyglada profesjonalnie, ale coz z tego, jak takie babole matematyczne sie jawia, i to jeszcze wytluszczone :)
  • avatar
   mgkiler
   0
   Cos mi sie nie chce wierzyc. Jakbym ja zrobil badania wsrod moich kumpli (wielkosc rzedu 30-50 osob) to spokojnie Fire Fox mialby 70-80%. A Linux 20-25%.

   Po za tym linuxy takie jak Ubuntu wplywaja na zwiekszenie ilosci osob. Wiec jak to moze spadac. Ostatnio bardzo wiele osob znam ktorzy przezucili sie z Windows na Linux Ubuntu.