Internet

Mozilla nie udostępni swojej przeglądarki dla iOS, dopóki Apple nie zmieni swojej polityki

przeczytasz w 2 min.

Mozilla nie zrobi przeglądarki internetowej dla iOS. Powód? Ograniczenia nakładane przez Apple, uniemożliwiają wykorzystania autorskich silników.

mozilla firefox ios apple brak przeglądarka

Podczas konferencji SXSW – Jay Sullivan z fundacji Mozilla zapowiedział, że nie zobaczymy w najbliższym czasie mobilnej wersji przeglądarki Firefox dla systemów Apple iOS. Taki stan rzeczy ma trwać do czasu, kiedy firma z logo” nadgryzionego jabłuszka” pójdzie po rozum do głowy i pozwoli programistom korzystać z dowolnych silników renderowania.

Firma z Cupertino bardzo rygorystycznie podchodzi do kwestii aplikacji. W App Store nie znajdziemy żadnych aplikacji, które mogłyby kolidować nawet w niewielkim stopniu z regulaminem Apple. Niestety podobne reguły dotyczą także przeglądarek internetowych.

Otóż ich producenci nie mogą wykorzystywać dowolnych silników renderowania typu Gecko czy silników przetwarzania JavaScript. Firma Apple do takich celów udostępniła UIWebView – silnik renderowania JavaScript, który nie każdemu producentowi przeglądarek z pewnością będzie odpowiadał. Dla przykładu fundacja Mozilla niedawno zarówno w wersji desktopowej jak mobilnej Firefox wdrożyła silnik IonMonkey, który w połączeniu z Gecko sprawdza się bardzo dobrze. Niestety twórcy nie będą mogli przenieść tego duetu do iOS.

sxsw konferencja mozilla

Zamiast, tego jeżeli zechcą wydać taką przeglądarkę, będą musieli skorzystać z komponentów UIWebView. Co ważne firma Apple w swojej przeglądarce Safari swobodnie stosuje wydajniejszą kombinację Nitro JavaScript wraz z WebKitem, a konkurencji udostępnia jedynie wolniejsze i mniej funkcjonalne możliwości.

Jakiś czas temu fundacja Mozilla prezentowała testową wersję przeglądarki Junior – będącej zmodyfikowaną wersją Firefoxa dla iPada, która tak jak nakazuje Apple, korzystała jedynie z UIWebView. To najwidoczniej nie spodobało się fundacji do tego stopnia, że postanowili oni porzucić rozwój przeglądarki dla systemów iOS, dopóki Apple nie zmieni swojej polityki.

mozilla junior przeglądarka ios apple ipad

Podobnie sprawa ma się również z systemem Windows RT, w którym Microsoft blokuje możliwość dostępu do API systemu, co również uniemożliwia fundacji przygotowanie przeglądarki Firefox z autorskim silnikiem renderowania.

Niestety praktyki zarówno Apple, jak i Microsoftu najbardziej krzywdzą użytkowników, bo przez takie działania odbiera im się możliwość wyboru spersonalizowanego rozwiązania. W dodatku skazuje się ich na jeden i ten sam produkt, tylko w innych opakowaniach, ze sztucznie zaniżoną wydajnością w celu promocji i faworyzowaniu własnego produktu. W końcu Steve Ballmer już jakiś czas temu zapowiadał, że Microsoft chce być jak Apple, najwyraźniej już realizują tę zapowiedź.

Źródło: NeoWIn, CNET

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  24
  I bardzo dobrze niech dalej applke dalej siedzi w swoich "technologiach" i niech uważą że są najlepsi
  • avatar
   aquadigger
   11
   Mozilla nie udostępni swojej przeglądarki dla iOS, dopóki Apple nie zmieni swojej polityki. Czyli nigdy xD
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    Ja posiadam tablet tego niby producenta :D Oni zawsze mają coś do powiedzenia . Tylko odwracają od siebie klientów .. Oby tak dalej Linux rośnie w siłe :D
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Appla powinno sie pozwac teraz do trybuanalu EU o wmuszanie w klientow ich gownianej przegladarki... Skoro tak chetnie EU narzuac kary na microsoft, to po applu powinni pojechac 10x tyle.
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Wszyscy w Apple pewnie sie rozplakali z tego powodu ;p
      • avatar
       Kobrar
       2
       Nie używam pandy, ale pełen szacun dla MF.
       • avatar
        piotrek8x
        1
        Jeśli ta ich "przeglądarka" miała by działać by tak samo jak na Androidzie to w sumie całkiem dobrze że jej nie będzie.
        • avatar
         c0lin.
         0
         Apple się chyba popłacze z tego powodu :/

         W ogóle po co zmieniać przeglądarkę na iOS? Safari jest dla mnie idealną przeglądarką na iPadzie, próbowałem z Chromem i z Operą ale jakoś nie potrafiłem się przyzwyczaić, działały wolniej i nie miały tylu funkcji ani nie były w 100% kompatybilne z wszystkimi aplikacjami, tak jak to jest z Safari. Jedyną sensowną zamianą (chociażby na chwile) wydaje się być na przeglądarkę taką jak np. Puffin, który odtwarza Flasha, co prawda nie najlepiej, ale jeśli już koniecznie trzeba, to lepsze to niż nic. :) Takie moje zdanie, pewnie zostanę zminusowany za to że nie lubię Chroma i Opery na iOS, ale cóż. :D Jeśli znacie jakieś powody dla których warto zmienić to dawajcie, może czegoś nie zauważyłem, a nowe funkcje chętnie poznam :)
         • avatar
          moszko10
          0
          jak tak będzie to z windowsa przechodzę na linuksa to by było na 100%
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Jak dla mnie firefox przestaje się liczyć - 19 wer. - a z każdą wersją działa coraz gorzej, powoli przechodzę na chrome.
           • avatar
            limera1n
            -1
            i dobrze! najlepiej gdyby do Mozilli dołączyli inni deweloperzy. Może wtedy Apple zrozumie, że ich system jest zamknięty jak Korea Północna. Nie chce aby od razu Apple otworzyło iOs-a na oścież (nie każdy ma potrzeby ingerowania w system swojego smartfona), ale niech chociaż nie zabraniają i nie blokują używania Jailbreak'a.
            • avatar
             Konto usunięte
             -29
             bez łaski, wystarczy mi Chrome
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Była kiedyś sprawa MICROSOFTU o to że podczas instalacji mamy tylko IE.
              Posądzono ich o "praktyki monopolistyczne".

              Z APPLE NIC SIĘ TAKIEGO NIE DZIAŁO.
              CIEKAWE CZEMU??