Płyty główne

Takiej płyty głównej jeszcze nie było. MSI proponuje nowe rozwiązanie

przeczytasz w 1 min.

Nadchodzi nowy standard pamięci w komputerach dla graczy? Całkiem możliwe! Firma MSI opracowała płytę główną Z790 PROJECT ZERO PLUS, która korzysta z pamięci DDR5 CAMM2.

Standard CAMM (Compression Attached Memory Module) został opracowany jako następca popularnych pamięci SO-DIMM, które głównie można znaleźć w laptopach. Nowy typ pamięci zajmuje mniej miejsca, jednocześnie oferując możliwość wymiany modułów (na co nie można liczyć w przypadku lutowanej pamięci RAM).

Pierwsza wersja standardu nie spotkała się ze zbyt dużym zainteresowaniem branży, ale konstruktorzy się nie poddali i przygotowali nową, lepszą wersję standardu - pod koniec 2023 r. organizacja JEDEC zaprezentowała nowy standard CAMM2. Wygląda na to, że nowy typ pamięci może trafić nie tylko do laptopów, ale też do komputerów stacjonarnych.

Pierwsza płyta główna pod pamięci CAMM2

Firma MSI opracowała eksperymentalną płytę główną Z790 PROJECT ZERO PLUS, w której zastosowano kilka ciekawych rozwiązań.

Nowa płyta nie ma standardowych banków pamięci DDR5 DIMM. Zamiast tego przewidziano specjalne złącze do podłączenia modułu pamięci DDR5 CAMM2 – podczas prezentacji wykorzystano prototypowy moduł Kingston FURY Impact DDR5 CAMM2.

Uwagę zwraca również nietypowe umiejscowienie gniazd. Podobnie jak w innych modelach z serii MSI PROJECT ZERO, złącza przeniesiono na rewers laminatu (wszystkie kabelki znajdują się po drugiej stronie, co ma poprawić estetykę budowanego komputera).

Czy pamięci DDR5 CAMM na stałe zagoszczą w komputerach dla graczy? Na ten moment nie wiadomo, czy płyta główna MSI Z790 PROJECT ZERO PLUS w ogóle trafi do masowej produkcji (tak samo jak moduły pamięci Kingston FURY Impact DDR5 CAMM2). Szczegóły powinniśmy poznać na początku czerwca podczas targów Computex 2024. 

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  MrRadeonXT
  5
  Może by tak coś więcej napisać co to jest to camm2 ? już tak leniwi jesteście że piszecie o czymś a ludzie jeszcze się muszą doszukiwać o czym to jest ?
  • avatar
   Daj chipsa
   4
   To nic nowego nie wnosi do desktopu bo to miało wyeliminować problem lutowanych modułów w laptopach i odległość modułów od procesora. Normalne pamięci mogą mieć radiatory i być szybciej (de)montowane. Tutaj występuje ryzyko pogięcia pinów bo cała płytka z modułami jest montowana jak procesory na LGA i gdy chcemy zrobić upgrade na większą ilość ramu trzeba kupić nowa płytkę. Nie da się dołożyć do obecnej. Rozwiązanie z dupy dla desktopu. Jedyny plus dla desktopu to to, że można by dać pamięć ciut bliżej proca i ta pamięć leży więc świetna kompatybilność z chłodzeniami. Nawet gdyby dać tam radiator jak na dysk M.2.

   https://www.youtube.com/watch?v=K3zB9EFntmA
   • avatar
    GejzerJara
    3
    a ma to jakikolwiek sens? tylko 1 moduł, więc nie ma dokładek. poza tym powiedzmy sobie szczerze, tego rodzaju moduł wcale nie jest tańszy ani od standardowych SODIMM, ani od lutowanych. więc lutowanie na 100% zostanie, co jest niestety jakąś masakrą.

    poza tym wyobraźcie sobie chłodzenie takich leżących na płycie modułów. w lapku ma to może sens, w desktopie żadnego.

    ale artykuł jak zwykle w optymistycznym tonie, ZERO krytyki, bo tak to było w oryginale, pewnie po angielsku, zaprezentowane w innym serwisie.

    @Paweł, ty już nawet staczać się nie musisz. Żadna konstruktywna krytyka do ciebie nie dociera.
    • avatar
     Silver
     1
     To ma bardzo małe szanse na przyjęcie się, bo zwyczajnie cena zabije koncepcję. Pomysł ok, ale on będzie miał rację bytu przy DDR6, gdy wszyscy producenci przejdą na nowy standard.
     • avatar
      FunkyKoval
      1
      Hmmm nie bardzo chyba wiadomo po co to robią, chyba aby nowy standard wprowadzić i wiadome firmy mogły zarobić. Ani to uniwersalne ani praktyczne ani popularne bo to coś całkiem nowego.

      Dziwactwo i tyle.

      W porównaniu do DIMM-ów to jakieś cofnięcie w rozwoju, to moje zdanie.
      • avatar
       piomiq
       1
       Krytyki rozwiązanie brak. Autor nie pokusił się o żadną refleksję nad tematem. Nic. Jak była nędza tak jest.
       • avatar
        xxx.514
        0
        Efekt będzie taki jak z intelowskim BTX