Nauka

NASA chce stworzyć modem fotonowy

przeczytasz w 1 min.

„Nasza strategia doprowadzi do rewolucji w komunikacji na linii Kosmos-Ziemia” – twierdzą inżynierowie NASA.

NASA fotonowy modem

Agencja kosmiczna NASA pracuje nad pierwszym na świecie modemem fotonowym. Co więcej, nie jest to żaden futurystyczny projekt – testy urządzenia odbędą się już na początku 2020 roku, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Modem wielkości telefonu komórkowego skorzysta z osiągnięć optyki – lasery, przełączniki i przewody będą umieszczone na mikrochipie, przypominającym układ scalony typowego urządzenia elektronicznego. 

„Zintegrowana fotonika jest jak układ scalony, z tą tylko różnicą, że wykorzystuje światło, a nie elektrony do wykonywania różnorodnych funkcji optycznych” – tłumaczą inżynierowie NASA, dodając, że procesor połączy najnowsze osiągnięcia nauki i będzie pracować bazując zarówno na krzemie, jak i świetle.

Integraded LCRD (Laser Communications Relay Demonstration) LEO (Low-Earth Orbit) User Modem and Amplifier, w skrócie: ILLUMA, będzie działał jako terminal, umożliwiając bardzo szybką komunikację laserową (to znaczy nawet 100-krotnie szybszą niż przy wykorzystaniu typowych technik). 

NASA fotonowy modem Krainak

ILLUMA ma zmniejszyć rozmiary i zużycie energii elektrycznej urządzeń optycznych, a jednocześnie zwiększyć ich niezawodność. „Nasza strategia doprowadzi do rewolucji w komunikacji na linii Kosmos-Ziemia” – twierdzą naukowcy.

Testy odbędą się w 2020 roku. Do tego czasu inżynierowie będą pracować nad miniaturyzacją chipu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem przesyłanie danych z Kosmosu na Ziemię faktycznie może stać się szybsze, a jednocześnie zwiększeniu może ulec rozmiar pojedynczego pakietu. 

Być może więc nowe materiały z Marsa nie będą pojawiać się co miesiąc, lecz co kilka dni i nie będą to pojedyncze zdjęcia, ale filmiki. Szybka komunikacja jest też jednym z kluczowych aspektów, koniecznych do realizacji międzyplanetarnych misji załogowych.

Źródło: NASA. Foto: NASA (1), NASA/W. Hrybyk (2)

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tabalan
  5
  Ciekawa technologia. Mimo wszystko, jeżeli ludzkość ma skolonizować wszechświat, lub chociażby Układ Słoneczny to prędkość przesyłu jest zbyt niska. Może kwantowe splątanie cząstek pomoże coś w tej kwestii?

  Z innej strony, mam prośbę do pracowników benchmarka - jest opcja, aby w źródłach podawać linki do konkretnych stron? Bardzo by to pomogło przy zgłębianiu tematu.
  • avatar
   rambosz
   1
   coś się dzieje w tej kwestii splątania, czy wciąż stoimy na poziome sprzed 5 lat?
   • avatar
    rambosz
    0

    • avatar
     BluePandoraBox
     0
     komunikacja orbitalna ma sens, ale między planetarnej przy użyciu światła sobie nie wyobrażam a na pewno nie dwukierunkowej
     w Ziemię jeszcze może trafią i różnica w czasie/odległości nie powinna być problemem, jednak w drugą stronę nie sądzę by było wykonalne trafienie laserem w obiekt wielkości znaczka który pojawi się na pozycji za 20 min
     żadna optyka nie ma takiej precyzji a i wyliczenia to też spory problem
     • avatar
      shamoth
      0
      Ciekawe ale fala magnetyczna, tradycyjny przesył, ma taką samą prędkość co światło, laser. Do dzisiaj nie rozwiązaliśmy problemu "gołębia w wiązce" przy wykorzystaniu pary komunikatorów laserowych a co dopiero pchać się z tym w kosmos gdzie wahnięcie 0.001 stopnia przy kosmicznych odległościach to jak picie w Szczawnicy a szczanie w piwnicy.
      Niech lepiej pomyślą o tym jak zagęścić informację przesyłaną na długich falach przy niskich częstotliwościach albo faktycznie sięgnąć do kwantów...