Internet

Nie będzie podziału TPSA. Jest porozumienie z UKE

z dnia
Damian | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Damian
22 komentarze Dyskutuj z nami

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) zapowiedział podpisanie w najbliższą środę porozumienia z Telekomunikacją Polską. Umowa zawiera ugodę, na mocy której TPSA nie zostanie podzielona na dwie spółki - hurtową i detaliczną.

Porozumienie zobowiązuje spółkę TP do inwestycji i unowocześnianie infrastruktury internetowej. W ciągu trzech lat ma powstać 1 mln linii gwarantujących prędkość przesyłu danych do 6 Mb/s oraz 200 tys. linii o mniejszej szybkości. Porozumienie zakłada, iż 50% inwestycji będą stanowiły zupełnie nowe linie zaś drugą połowę unowocześnione.

Tym samym TP zobowiązała się do nie podwyższania w czasie przebudowy linii, stawek hurtowych na łącza Telekomunikacji Polskiej innym operatorom.

Według UKE pierwsze prace modernizujące łącza rozpoczną się już na początku 2010 roku. Cała inwestycja może kosztować polskiego operatora nawet 3 mld zł. Takie warunki z pewnością stanowią sukces zarówno dla TPSA jak i dla odbiorców indywidualnych.

Zapowiedź podpisania umowy nie oznacza jednak, iż TPSA może spać spokojnie. Firma na razie nie zostanie podzielona, ale wszystko zależy od tego jak operator będzie się wywiązywał ze swoich postanowień. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść jesienią 2010 roku.

Jeśli cała sytuacja dalej będzie przebiegała po myśli UKE, to już niedługo wszyscy posiadacze łącz TPSA oraz klienci operatorów alternatywnych odczują poprawę.

Źródło: wyborcza.biz

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adivxv5
  Telekomuna , nigdy więcej. Wolę być dzieckiem Neti :P
 • avatar
  Jako ciekawostkę podam, że TePsa dawała mi przez 3 miechy upload 128 zamiast 256 przy neo 1 Mbit. Po zwróceniu im uwagi (nie zauważyłem, bo upload to u mnie tylko przy Skype pracuje) pan powiedział "aha faktycznie, to już działa, dowidzenia" ;)
 • avatar
  dawid_dj
  Miałem doczynienia z TP s.a. i Orangem i nie wspominam ich dobrze. Dlatego radzeklientom - poszukajcie alternatywy i omijajcie ich salony szerokim łukiem jak się da. Niestety część ludzi jest skazana na tego operatora. :(
 • avatar
  Damian Szymański
  Ja tez w sumie miałem sporo problemów z nimi, to przeciążenie na linii, to przycięcie prędkości z 1,3 do 1, itp. Ale teraz może się coś zmieni, ale żeby jeszcze tak ceny spadły, to było by już pięknie.
 • avatar
  adawro
  Pięknie będzie jak TP się rozleci jak domek z kart i z niej powstaną mniejsze firmy, które zaczną między sobą faktycznie konkurować. Jak to się nie stanie to pięknie nie będzie.
 • avatar
  gandi
  O w koncu dobre wiadomosci. Duuzo nowych lacz powstanie. 1,2 mln nowych lacz, z czego 600 tys. nowych lacz o predkosci 6 mbit. Ladnie. Niedawno wprowadzili nowe przepustowosci (do 20 mbit) i teraz jeszcze dodatkowo powieksza zasieg. Jak na polski internet to bardzo dobrze.
 • avatar
  miedzianek
  'zobowiązał się do nie podwyższanie w czasie przebudowy linii, stawek hurtowych na łącza Telekomunikacji Polskiej innym operatorom.'

  troszke bez sensu jest te zdanie :) i maly blad nie podwyzszaniE
 • avatar
  Fiona
  Marcin sam ogonki gubisz, w polskiej pisowni są: ą, ę, ó, itd.

  Poza tym masz rację w 100%, ale to Polacy sprzedali TPSA żabojadom.
  France telecom będący na skraju bankructwa teraz ma się dobrze, a francuzcy emeryci jeszcze lepiej (zyski z france telecom idą do nich) A polski ZUS pożycza kolejne miliardy.....

  A nasze dzieci będą żyć w tym miejscu, ale niekoniecznie mówić po polsku ;P Bo Polski jako takiej to już nie ma (poza podatkami i armią urzędników)
 • avatar
  MESSER
  Czasy gdy telefon stacjonarny był podstawowym "oknem na świat" dawno już minęły lecz niestety nie dociera jeszcze że nadeszła nowa era w komunikacji ze światem co nazywa się Internet.
  Co do France Telekom który będąc właścicielem "Orange",na Słowacji wybudował nowoczesną infrastrukturę(w światłowodach),u nas długo będziemy czekać na rozbudowanie do poziomu z "zachodu"("drenowanie" zysków z "TP" do "F&T".i brak inwestycji w "linię").Odczuwam to będąc mieszkańcem "Polski "B".
  Ja jeszcze jestem "szczęściarzem" (choć moje łącze jest tylko z nazwy "szerokopasmowe" i daleko mu do przepustowości chociażby 144 kb/s a do tego płacę 60 zł).
  Dla wielu "Neo" jest tylko odległym marzeniem ,bo albo mieszkają za daleko od centrali(dla ADSL 2 do 8 km)lub(jak w moim przypadku) "zabrakło kabla".Zostaje tylko dobrodziejstwo WiFi(WiMax-y są tylko w większych miastach) lub przez sieci komórkowe,lecz przez zasięg/prędkość i limity pobierania danych ,ciężko jest uznać jako stałe łącze,oczywiście pomijam dostęp Dial Up i satelitarny ze względu na chordotonalne koszty.
 • avatar
  MESSER
  Co mi z tej"wolności wyboru" jeśli będzie "brak możliwości wykonania usługi z powodów technicznych"Bez infrastruktury to nikt nie będzie mógł wykonać usługi dostępu Internetu szerokopasmowego czy "&TP""Netia" lub "Dialog".