Telefony

Nokia chce bezprzewodowo ładować telefony

Grzegorz Kubera | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Grzegorz Kubera
18 komentarzy Dyskutuj z nami

Nokia dołącza do konsorcjum Wireless Power. Największy na świecie producent telefonów chciałby, aby telefony komórkowe były ładowane drogą bezprzewodową.
 

Jak dotąd Nokia nie wyjawiła, kiedy zacznie korzystać z bezprzewodowego ładowania telefonów, czyli metody opartej na indukcji magnetycznej. Niemniej jednak fakt, że fińska korporacja dołącza do konsorcjum oznacza, że Nokia bez wątpienia ma takie plany i w końcu doczekamy się telefonów tej marki, które nie będą używać sieciowych ładowarek.

- Jako największy na świecie producent telefonów komórkowych i lider w telefonii komórkowej, firma Nokia wprowadza nowy wymiar do naszego konsorcjum. To znacznie poszerzy potencjalne możliwości bezprzewodowego ładowania i przygotowania nań rynku mobilnego - powiedział Menno Treffers, prezes konsorcjum Wireless Power.

Treffers wyjawił ponadto, że z badań przeprowadzonych wśród klientów wynika, że 80% ankietowanych chciałoby ładować wszystkie swoje urządzenia drogą bezprzewodową. Konsorcjum pracuje już nad uniwersalnym standardem ładowarek tego rodzaju.

- Technologia ładowania bezprzewodowego wnosi znaczące możliwości do zwiększenia doświadczeń dotyczących ładowania akumulatorów. Klienci oczekują łatwości obsługi i ogólnej zgodności z urządzeniami mobilnymi. Przystępując do konsorcjum Wireless Power, Nokia w dalszym ciągu wspiera otwarte standardy, które mają spełnić oczekiwania konsumentów - powiedział Markku Verkama, dyrektor ds. badań i rozwoju w firmie Nokia.

Uniwersalne ładowarki bezprzewodowe bez wątpienia byłyby mile widziane. Czekamy na efekty pracy konsorcjum Wireless Power.

Źródło: Inf. własna, X-bit labs.com

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Czekam na to niecierpliwie :) jak z reszta na bezprzewodowe zasilanie innych urządzeń. Bez wątpienia to będzie "coś" !
 • avatar
  Marcin Sieradzki
  Szczerze mówiąc, też nie mogę się doczekać. Wolałbym po powrocie do domu kłaść komórkę na biurku i niech się ładuje. Szukanie wtyczki, wpinanie, trochę mnie męczy;) Zwłaszcza od czasu od kiedy Nokia wprowadziła wąską (wyginającą się) wtyczkę i cienki przewód do ładowarki. Starsze kable nie plątały się jak te nowe. ;]
 • avatar
  wormadam
  Dokładnie to jest naprawdę coś nowego, co może wprowadzić
  niezły pozytywny zamęt ;|
 • avatar
  19arek93
  Ciekawe jeszcze ile by taka "ładowarka" ładowała baterię. Nie zapominajmy że baterie są coraz większej pojemności, co za tym idzie trzeba dłużej ładować. Powyżej 3-4Godz IMO mija się to z celem.
 • avatar
  BarteS
  Telefony komórkowe i inne ultramobilne urządzenia przenośne (odtwarzacze MP3, palmtopy, itp.) to zdecydowanie urządzenia, które w pierwszej kolejności mogą się doczekać bezprzewodowego zasilania. Po pierwsze w wypadku tych urządzeń jest to najbardziej pożądane, po drugie potrzebują stosunkowo niewielkiego prądu ładowania.
  Stacjonarne urządzenia (telewizory, mikrofalówki, pralki, itp.), które potrzebują dużego prądu (>100W) i z racji swojego przeznaczenia i wielkości stoją raczej cały czas w jednym miejscu, będą musiały poczekać jeszcze dużo czasu na takie udogodnienia, bo w ich przypadku tak naprawdę aż tak wielką korzyścią to nie będzie.
 • avatar
  Konto usunięte
  Ale ja nie chcę ! Ja chce wtykać kabelek w dziurkę :) Dość mam bezprzewodowego syfu !! Ludziom już na mózg pada...
  Ja ładuje tel. w rożnych miejscach, wiec i tak łdowarkę biorę ze sobą... Jeśli kogoś męczy podłączanie telefonu do ładowania, to już jest leniem do kwadratu !
  Poza tym w czasie ładowania mogę prowadzić rozmowę jeśli wymaga tego sytuacja. Nie sadze aby to się dało pogodzić z ładowaniem indukcyjnym...
  Po naładowaniu telefonu wyjmuje ładowarkę, gdyż ona pobiera energie,może niewielką jednak zupełnie niepotrzebnie. - jeśli oszczędzać to należny najpierw zacząć od siebie.
  Ładowarka indukcyjna musi być cały czas wpięta wiec w czasie spoczynku i tak będzie znikome ilości energii pobierała... Wyjmowanie po ładowaniu z kontaktu mija się z celem , a raczej założeniem samego urządzenia !
  Moim zdaniem jest to głupota i mało przydatna rzecz.

  Lepiej gdyby ujednolicili standard ładowarek do rożnych modeli telefonów, lub innych przenośnych urządzeń!

  Niech lepiej zrobią mechanizm, urządzenie - które ładuje baterie poprzez ruch, a przecież telefony komórkowe są w ciągłym ruchu !
  Ładowanie indukcyjne jest tylko wygodne ale niekonieczne najlepsze... Ma to również spore wady...
 • avatar
  Konto usunięte
  Czytalem już. Ale odnośnie planów nokii ładowania telefonu poprzez zbierania fal elektromagnetycznych które są wszechobecne. Około 2 miesiące temu Nokia potrafiła podtzymać telefon w stanie wstrzymania, Nie było mówy o ladowaniu.
 • avatar
  mgkiler
  A co ze zdrowiem? Czy takie ladowanie indukcyjne na sporo odleglosc (kilka metrow minimum - czyli 1 pokoj, a moze i cale mieszkanie) jest bespieczne dla zdrowia?
 • avatar
  lol_ek
  "Konsorcjum pracuje już nad uniwersalnym standardem ładowarek tego rodzaju."

  No popatrzcie, a ja się od kilku lat nie mogę doczekać ładowania via USB. Z tego co wiem, takie wymagania miały być nałożone odgórnie.

  Co do samego bezprzewodowego ładowania to na pewno będzie to ogromne udogodnienie. Ciekawi mnie z jakimi stratami energii będzie wiązało się stosowanie takiego rozwiązania.
 • avatar
  Konto usunięte
  Palm Pre ma ładowarkę bezprzewodową. Jeśli checie zobaczyć jak wygląda/działa to wejdźcie na YouTube i poszukajcie filmów o Palm Pre użytkownika jon4lakers
 • avatar
  Bambo1983
  Czyli właściwie idąc dalej za tym wszystkim.. ładowanie bezprzewodowe telefonów - ok, super sprawa.
  A ciekaw jestem czy udałoby się przykładowo z ładowaniem bezprzewodowym akumulatorów w samochodach z silnikami elektrycznymi !
  Pomyślcie co by to było... heh :> na każdym większym skrzyżowaniu możliwość ładowania gdy stoisz i czekasz na 'zielone'.
  Poniosło mnie, czy to jednak jest możliwe ??
 • avatar
  assistant
  To może najlepiej całe budynki otoczyć bezprzewodową siecią zdolną do ładowania telefonów i niech się ładują non-stop.

  W sumie dobre rozwiązanie, ale jak wiadomo na początku będzie bardzo drogie i awaryjne ;) Może za 4-5 lat się upowszechni.
 • avatar
  Konto usunięte
  hmm technologia ciekawa, ale czy nie będzie to groźne dla ludzi? taki wolny prąd :/