Telefony

Nokia chce opatentować bezdotykowe sterowanie telefonem komórkowym

przeczytasz w 1 min.

Do sieci wyciekły informacje na temat jednego z patentów, jakie Nokia chce uzyskać. Wraz z premierą pierwszego iPhone’a producenci zwrócili uwagę na to, że interface dla użytkowników może być równie ważny co hardware, więc nie ma co się dziwić, że w tej dziedzinie rozpoczął się wyścig szczurów mający „zaklepać” najlepsze rozwiązania.

Według przedstawionych dokumentów, nowy interfejs Nokii ma bazować na dwóch czujnikach ultradźwiękowych (swojego rodzaju sonarach) rozmieszczonych po bokach ekranu, których zadaniem będzie pozycjonowanie przestrzenne obiektów znajdujących się przed ekranem. Dzięki temu rozwiązaniu telefon będzie mógł określić miejsce na ekranie, które jest aktualnie wskazywane przez użytkownika bez jego dotykania nawet, jeśli używane jest do tego kilka palców.

Interfejs obsługuje swoistego rodzaju Multi-Touch, tak więc będzie można wykonywać te same gesty, co w przypadku technologii Apple oraz kilka innych o charakterze przestrzennym. Przychodzi tu na myśl gra Black&White, gdzie dzięki prostym gestom mogliśmy uzyskać dostęp do pewnych funkcji gry.

  

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  ha z tym B&W to doskonałe porównanie :)
  • avatar
   deel77
   0
   Ja opatentuje pieniądze.
   • avatar
    Fiona
    0
    Phy, jeden australijczyk sprytnie matematycznie opisał i opatentował.... koło....

    A pomysł z opatentowaniem powietrza też niezły

    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Przerost formy nad treścią! Po cholerę machać palcami 5cm nad telefonem, jak lepiej po prostu wziąć go do ręki. Beznadziejny wynalazek.

     Z kolei ja opatentuję proces technologiczny przyrządzania herbaty :D
     • avatar
      erte0
      0
      Zaletą pomysłu Nokii jest to, że ekran w telefonie nie będzie wysmarowany od palców jak np. w iPhonie...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       głupio to będzie wyglądać, ludzie gadający sami do siebie przez słuchawki bluetooth, machający rękami w przestrzeni żeby się ontaktować z telefonem, zaraz chologram dotykowy wymyślą. Ale tego to już opatentowałem jak by co.