Bezpieczeństwo

Cyberprzestępcy działają także w Walentynki - Norton radzi jak zachować bezpieczeństwo

przeczytasz w 2 min.

Niebezpieczeństwo czai się nawet na portalach randkowych

Walentynki spam Norton porady

Cyberprzestępcy działają każdego dnia, ale sytuacja wywołująca większy ruch w sieci jest dla nich najlepszą okazją do ataków. Nie inaczej jest w przypadku Walentynek, dlatego też eksperci Norton przypominają o zachowaniu ostrożności.

W tym roku szczególnie uważać trzeba na wiadomości zaczynające się od takich słów jak „znajdź swoją walentynkę”, „e-kartki na walentynki” czy „kwiaty na walentynki”. Często bowiem zawierają one złośliwe oprogramowanie, mogą być także próbą wyłudzenia prywatnych i cennych danych (adres zamieszkania czy numer karty kredytowej).

Jako przykład podaje się jeden z krążących w sieci spamów dotyczący prezentu dla ukochanej osoby. Zawiera on fałszywy kod zniżkowy na zegarki renomowanych firm. Kod ten należy wymienić na stronie internetowej, wpisując w specjalnym formularzu dane osobowe. Niestety nie otrzymuje się zegarka, ale cyberprzestępcy wchodzą w posiadanie wszystkich potrzebnych im danych.

Niebezpieczeństwo może nieść za sobą także korzystanie z serwisów randkowych. Tym bardziej że Ich popularność wciąż rośnie i według danych serwisu Match tylko w USA korzysta z nich już 40 milionów ludzi.

Marian Merritt, ekspert Norton ds. bezpieczeństwa internetowego, przygotowała kilka prostych porad, które warto stosować szukając miłości przez internet.

 • Dopóki nie nawiąże się nić zaufania, miej się na baczności (nigdy nie należy podawać nikomu swoich danych osobowych, dopóki nie spotka się z daną osobą twarzą w twarz i nie będzie mieć się pewności, że można jej zaufać)
 • Przeprowadź dochodzenie (warto korzystaj z wyszukiwarek, aby upewnić się, że osoby, z którymi mamy się spotkać, rzeczywiście są tymi, za które się podają)
 • Korzystaj tylko ze sprawdzonych serwisów randkowych (skoro ma się wysokie wymagania dotyczące potencjalnego partnera, to tak samo należy traktować odwiedzane strony - najlepiej korzystać z renomowanych serwisów i przed kliknięciem na dany profil sprawdzić, czy na pasku adresowym przeglądarki widnieją litery „HTTPS” oznaczające, że za pośrednictwem danego formularza lub strony można bezpiecznie przesyłać dane osobowe) 
 • Uważaj na aplikacje randkowe (darmowe testy osobowości czy horoskop randkowy przez SMS mogą się wydawać atrakcyjne, dopóki nie dowiemy się o ukrytych kosztach, mogą one również stanowić przykrywkę dla agresywnych sieci reklamowych znanych pod nazwą „madware”, które sprzedają dane osobowe użytkowników i bombardują ich promocjami)
 • W miłości i na wojnie wszystkie chwyty są dozwolone (dlatego warto odpowiednio się uzbroić - pierwszą linią obrony przed oszustwami internetowymi jest oprogramowanie zabezpieczające)

Źródło: symantec, inf. prasowa

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  6
  Pierwszą obroną jesteśmy my sami, jeśli nie użyjemy mózgu to i oprogramowanie antywirusowe nie pomożę.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Mi wyskoczyly jakies kwiaty i serca w smsach jak pisalem porannego smsa do lubej, to pewnie pewnie tez jakies hakerstwo cholerne ;)