Ciekawostki

Nowe dowody pokonane przez stare komputery

przeczytasz w 2 min.

Miały być nowe dowody osobiste. Takie nowoczesne, z odciskiem palca. Polak miał się poczuć częścią współczesnego, cyfrowego świata. Ale musi jeszcze poczekać, bo dokoła ma komputery z minionej ery.

Nowe dowody osobiste z odciskiem palca od listopada

Nowe dowody osobiste z odciskiem palca miały wejść w życie już w sierpniu, ale wówczas Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego uniemożliwiła ich wdrożenie, ze względu na potencjalne zagrożenie stwarzane przez czytniki linii papilarnych zamówione w ramach rządowego kontraktu. Problem ten udało się zażegnać i od 8 listopada rzeczywiście rozpocznie się wydawanie tych nowych dokumentów. Jest jednak inny problem.

Na nowe dowody nie są gotowe (stare) komputery

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, w polskich urzędach gminy aż 2 komputery na 5 nie spełniają wymogów i nie obsłużą nowych dowodów. Są przestarzałe, gwarancje na nie już powygasały, a zainstalowane systemy operacyjne nie są już wspierane przez ich producentów. Choć na przykład w ramach programu „Cyfrowa gmina” dyrektorzy mogą ubiegać się o dotacje sięgające nawet 2 milionów złotych, to modernizacja sprzętu w urzędach ciągnie się w nieskończoność. Zdaje się, że przyjęto założenie, że skoro coś działa, to po co to zmieniać. 

stary komputer

I w wielu przypadkach zgodzilibyśmy się z tym stwierdzeniem. Rzecz w tym, że w opisywanym przypadku mówimy o komputerach, które służą do przetwarzania naszych (niejednokrotnie wrażliwych) danych. Dobrze byłoby więc, gdyby miały chociaż współczesny system operacyjny, na bieżąco aktualizowany i tym samym zabezpieczony przed różnego rodzaju zagrożeniami. Dobrze też, żeby miały przynajmniej takie specyfikacje, które nie uniemożliwiałyby wprowadzenia jakiejkolwiek nowoczesnej technologii. 

Problem jest znany. Tylko co z tego?

Kancelaria Premiera zapewnia – jak ponownie podaje Dziennik Gazeta Prawna – że problem jest jej znany, a komputery w urzędach gminy są na bieżąco wymieniane. Fakt jednak, że do wymiany pozostało 40% pecetów, a do terminu wprowadzenia nowych dowodów – kilka dni, sprawia, że nie brzmi to zbyt przekonująco ani optymistycznie. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, informacja własna. Foto: gov.pl

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piterk2006
  15
  No i co? Przecież to jest jakaś aplikacja do obsługi skanera. Może działać na 7 i 10, jakie to znaczenie? I tak wszystko potem leci na dziurawy serwer.
  • avatar
   fonzie
   14
   Jeśli Pasians działa to nie ma potrzeby zmiany sprzętu na nowy...
   • avatar
    Dexterr
    10
    Są ważniejsze rzeczy niż wymiana jakiś komputerów. Trzeba nasze wojsko zmodernizować: https://www.wprost.pl/polityka/10516834/mon-oglosil-przetarg-na-300-mobilnych-oltarzy-ile-beda-kosztowac.html
    • avatar
     tulika
     4
     Akurat tak się składa, że 'założenie, że skoro coś działa, to po co to zmieniać. ' to bardzo dobre podejście.

     Ciągłe pogonie za aktualizacjami na ślepo wszystkiego co się da, tylko dlatego, że jest nowa wersja służy jedynie sprzedawcom.

     Warunek konieczny jednak dla tej zasady, że naprawdę musi coś działać - jako całość, to że da się włączyć komputer i uruchomić coś nie przesądza sprawy.

     Ale wymogi dla zapewnienia usługi dla danego klienta na odpowiednim poziomie powinny decydować a nie dostępność nowych wersji sprzętu czy software. Jak to nieraz bywa. Aktualizacje wciskane na siłę, które dostarczają problemów lub ograniczają funkcjonalność/wydajność dla dziesiątków/milionów użytkowników a rozwiązują (czasem niby) problemy, które dotyczą tylko wąskiej grupy lub są możliwe do wykorzystania przykładowo tylko poprzez dostęp fizyczny itd...
     • avatar
      kitamo
      4
      Czekam az na dowodzie osobistym bedzie musiała byc jeszcze próbka kału bo tego brakuje.
      • avatar
       xmexme
       2
       A ktoś zagwarantowywał że nowe oprogramowanie jest wolne od luk?
       Największym zagrożeniem i tak pozostają ludzie nie sprzęt.
       • avatar
        piotr.potulski
        2
        Wyrzutnie rakiet Minuteman zdaje się, ze wciąż "chodzą" na dyskietkach 9", bo działa. A mowa o kraju, który wydaje na broń więcej niż PKB Polski.
        • avatar
         Andrettoni
         1
         To teraz trzeba kupić tysiące komputerów po zawyżonych cenach.
         • avatar
          Fiona
          1
          Drogi autorze, przestraszę Cię. W szpitalach , w maszynach ratujących życie żyje i ma się świetnie soft pod Win XP. I będzie długo jeszcze żył. A od życia tych maszyn zależy życie podłączonych do nich ludzi...
          • avatar
           piomiq
           0
           To w tych urzędach stoją jakieś stare graty z Windows XP, czy co?
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            po co oni w ogóle się pchają w te nowe dowody osobiste? odcisk palca to obecnie nie jest żadne zabezpieczenie. akurat odcisk jest bardzo łatwo ukraść, choćby ze szklanki, z klamki i tak dalej.