Procesory

Intel Core i9-13900K podkręcony do 9 GHz! Overclockerzy użyli nietypowego chłodzenia

przeczytasz w 2 min.

Do ilu można podkręcić procesor w komputerze? Overclockerzy z zespołu ASUS ROG ustanowili nowy rekord świata – udało im się przyspieszyć topowy procesor Intela do 9 GHz.

Intel Core i9-13900K to procesor marzenie, który wyróżnia się dobrym potencjałem na podkręcanie, szczególnie na to ekstremalne. Udowodnili to overclockerzy z zespołu ASUS ROG, który ustanowili nowy rekord świata w podkręcaniu procesora w komputerze.

Intel Core i9-13900K bije rekord świata w podkręcaniu

Overclockerzy wykorzystali specjalnie wyselekcjonowaną sztukę procesora Intel Core i9-13900K, którą schłodzili za pomocą ciekłego helu (-250° C). Konieczne było jeszcze wykorzystanie overclockerskiej płyty głównej ASUS ROG Maximus Z790 Apex, specjalnej pasty termoprzewodzącej ThermalRight TFX i zasilacza ASUS ROG Thor 1600 W.

Oprócz niekonwencjonalnego chłodzenia ciekłym helem, overclockerzy musieli wprowadzić modyfikację płyty głównej do ręcznego sterowania trybem Slow Mode. Nie obyło się jednak bez komplikacji, bo podczas ekstremalnego podkręcania jeden port USB na płycie odmówił posłuszeństwa.

Intel Core i9-13900K - rekord podkręcania procesora
Intel Core i9-13900K podkręcony do 9008 MHz (kliknij, aby przejść do walidacji wyniku)

Intel Core i9-13900K - podkręcanie procesoraPodkręcanie procesora z użyciem niekonwencjonalnego chłodzenia ciekłym helem daje większe możliwości, ale jest dużo bardziej skomplikowane niż przy wykorzystaniu chłodzenia ciekłym azotem

Cała operacja zakończyła się sukcesem. Overclocker Jon “Elmor” Sandström zdołał zwiększyć taktowanie procesora do 9008 MHz, co klasyfikuje się jako nowy rekord świata w podkręcaniu. Wcześniejszy rekord 8812 MHz też został ustanowiony na modelu Core i9-13900K, ale został ustanowiony przy użyciu chłodzenia ciekłym azotem.

Przy okazji ustanowiono dwa nowe rekordy wydajności – overclocker safedisk w benchmarku PiFast uzyskał wynik 6,850 sekundy, a w SuperPI 32M uzyskał wynik 3 minut i 3,788 sekundy (obydwa wyniki wymagały jednak zmniejszenia taktowania procesora do 8441 MHz).

I jasne, mówimy o niekonwencjonalnym, ekstremalnym overclockingu, które w żaden sposób nie może się równać z domowym podkręcaniem. Świat ekstremalnego overclockingu rządzi się jednak swoimi prawami, a takie rekordy jak najbardziej zasługują na uznanie. Ciekawe jak długo będziemy musieli czekać na przekroczenie magicznej granicy 10 GHz...

Źródło: ASUS, Intel, HWBot, Elmor Labs

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  digitmaster
  11
  "Oprócz niekonwencjonalnego chłodzenia ciekłym helem..."
  Dla kogo niekonwencjonalne dla tego niekonwencjonalne. Od lat pod artykułami dotyczącymi OC z użyciem skroplonych gazów piszę o helu. Metoda jest o tyle niekonwencjonalna, że jest o wiele droższa od chłodzenia azotem. Problemem nie jest tylko cena samego helu (wynajem dewara + cena gazu), ale i koszt większego dewara z ciekłym azotem do chłodzenia dewara z ciekłym helem.

  "bo podczas ekstremalnego podkręcania jeden port USB na płycie odmówił posłuszeństwa."

  Bo podczas ekstremalnego podkręcania wszystkie niepotrzebne porty albo maluje się na dwa razy gumą w płynie albo wylutowuje. Te których się używa (np. usb do klawiatury itp się wylutowuje i drutuje klawiaturę i mysz na stałe z pinoutem na mobo i izoluje gumą w płynie. Nawet ciekły azot potrafi przy dużej wilgotności wytrącać wilgoć z powietrza. Ciekły hel potrafi wytrącać wodę z powietrza o wilgotności nawet 25-30%

  Poza tym chłopaki z filmu zachowują się jak totalni amatorzy. Sposób w jaki pracują ze skroplonym gazem woła o pomstę do nieba. Nie potrafią się nim posługiwać i nie znają podstaw procesów fizycznych z których korzystają. Ciekły hel podaje się na blok chłodzenia od spodu, a dystrybucja skroplonego gazu powinna odbywać się poprzez zawór podtrzymujący bezpulsacyjnie ciśnienie do układów o wolnym wylocie. W chłodzeniu gdzie wykorzystuje się gaz parujący całą swoją objętością (czytaj wrzący), stabilność i sposób podawania czynnika chłodzącego jest elementem kluczowym. Stosując powyższe można podnieść wynik końcowy spokojnie o 5% i jest to opinia ludzi pracujących z nadprzewodnikami w temperaturach bliskich zera absolutnego.
  • avatar
   Batyra
   5
   Bardzo chciałbym zobaczyć w overclockingu kategorie w stylu „naturals” gdzie jest np chłodzenie wodne lub powietrzne. Dzięki temu byłoby choć trochę bardziej realne to kręcenie.
   • avatar
    que_pasa
    3
    9G na jednym rdzeniu tylko. Żaden wyczyn.
    • avatar
     KENJI512
     3
     Crysis na tym pójdzie.
     • avatar
      _Ciekawski_
      2
      Czyli stary "buldożer" w końcu został zdetronizowany :-)