• benchmark.pl
 • Mobile
 • NSA może pozyskać dane z niemal każdego smartfona - nawet z BlackBerry
Mobile

NSA może pozyskać dane z niemal każdego smartfona - nawet z BlackBerry

przeczytasz w 1 min.

Niemiecki Spiegel dotarł podobno do dokumentów wspomnianej instytucji. Wynikiem tego działania są kolejne sensacyjne wiadomości.

NSA szpiegowanie smartfon

O tym, że dane zgromadzone na komputerach nie są do końca bezpieczne wiedzą niemal wszyscy. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że również zawartość smartfona może zostać utracona, bądź przejrzana i to przez instytucje rządowe.

W centrum uwagi ponownie znalazła się NSA - amerykańska agencja wywiadowcza. Ostatnio bardzo głośno było o projekcie PRISM, ale najnowsze doniesienia z pewnością też mało komu się spodobają.

Niemiecki Spiegel dotarł podobno do dokumentów wspomnianej instytucji. Wynika z nich, że NSA może bez większych problemów pozyskać dane z niemal każdego smartfona pracującego pod kontrolą systemu iOS, Android lub BlackBerry OS. Co więcej, agencja jest w stanie zdobyć naprawdę wiele danych, m.in. spis połączeń, wiadomości SMS, notatki, a także zlokalizować położenie urządzenia.

Rzecz jasna w każdym przypadku są to działania tajne, a do ich realizacji wyodrębnione zostały nawet specjalne grupy robocze. Każda z nich odpowiedzialna jest za szpiegowanie smartfonów z danym systemem operacyjnym. Wynika to z racji tego, że droga dotarcia do informacji różni się w zależności od platformy, ale za każdym razem jest jednakowo skuteczna.

W przypadku systemu iOS wykorzystywany jest moment łączenia się smartfona z komputerem. Jeśli chodzi natomiast o BlackBerry OS, to tutaj "pomocne" okazały się usługi e-mailowe. Jeśli rewelacje te zostaną potwierdzone, to BlackBerry znajdzie się na językach, ponieważ cały czas firma twierdziła, że system poczty elektronicznej jest tutaj nie do złamania .

Spiegel sugeruje jednocześnie, że szpiegowanie smartfonów nie jest i nie było zjawiskiem masowym. Wkrótce poznać możemy więcej informacji na ten temat.

Źródło: spiegel, rt

Komentarze

51
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Generalnie to nie widzę większego sensu płacenia ciężkich pieniędzy za jakieś tam cloudy skoro i tak NSA robi backup wszystkich danych i to jeszcze do tego zupełnie za free.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Dobrze ze mam starego i niepupularnego Symbian. Chyba szesciolatek jeszcze popracuje dlugo.
   • avatar
    Kropeczka
    3
    Bosze jak niektórzy są odmóżdżeni.
    Wolność nie jest dana nikomu na zawsze to raz.

    W Polsce też ma powstać system zbierania danych o pacjencie - kompleksowo.

    I jakiś mądry inaczej napisze - ależ ja nie mam nic do ukrycia.

    A ponieważ nie ma mózgu to np. nie skojarzy iż nie ubezpieczy go żadna firma ubezpieczeniowa, bo w rodzinie były przypadki raka.

    Nie dostanie pracy - bo parę osób ześwirowało mu w rodzinie...

    To przykłady na szybko, ale można 100 stron napisać.
    Do tego dane z karty kredytowej z kilku innych miejsc

    I powiem Ci jakie masz IQ, czy masz próchnicę, problemy z nałogami, jesteś impotentem, przestępcą, itd. I to nie widząc Cię na oczy....

    A każdą informację można wykorzystać przeciw Tobie

    Nadal nie ma zagrożenia ?

    • avatar
     StartX_pl
     2
     Przed końcem 2wś alianci pojmali wysoko postawionych dowódców i osadzono ich w specjalnie przygotowanym małym dworku, którego zarządca podawał się za dalszego członka brytyjskiej rodziny królewskiej. Dworek i cały teren był naszpikowany mikrofonami, a naziści dzięki temu, że przebywali sami odkrywali wiele tajemnic, wiele szczegółów, dzięki którym alianci mogli precyzyjnie uderzać i zadawać duże straty. Po wojnie uwolniono generałów i nie postawiono im żadnych zarzutów, ponieważ musieli by odtajnić i ujawnić sposób działania. Bo jak powiedzieli - wykradziona informacja ma znacznie większą siłę niż walka na froncie.

     Jeśli żyjemy w świecie, gdzie wojna już dawno stała się wojną bezfrontową gdzie precyzyjnie się uderza i znika lub w bardzo krótkim czasie opanowuje określony cel, to macie rację. Dostarczanie informacji nawet takich jak sms do mamusi nie umacnia ich w sile, bo przecież na terenach w strefie wpływów ameryki od 60 lat nie spadła żadna rakieta, a robią z nami co chcą. Wystarczy mała spekulacja, która ma swoje odbicie na giełdach, to się przekłada na całą gospodarkę, resztę załatwiają media (NALEŻĄCE DO 6 KORPORACJI) podsycając strach i dzięki psychologii tłumu ludzie jak tępe bydło wykonuje czyjąś wolę.

     Godząc się na czytanie waszych maili, sms, oglądanie waszych zdjęć i zawartości dysków umacniacie w siłę system, którym dąży do totalitarnej kontroli.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Ciekawe czy na ubuntu os to też będzie możliwe.
      • avatar
       michael85
       1
       NSA może i nas szpieguje ale... Patrząc z punktu widzenia polaka znacznie bardziej groźny dla nas jest nasz totalitarny rząd. Skoro co 10 polak jest inwigilowany pomyślcie jak wielkie szansę na inwigilację macie wy sami.
       Tymczasem z kibla z telewizora i z lodówki wyskakuje premier i opowiada jakieś bajery i dyrdymały byle by tylko zwiększyć swoją popularność. Dla mnie nie czcze gadanie się liczy "panie premier" ale czyny, a czyny świadczą jednoznacznie że dążysz pan do upodlenia ludzi i ograniczenia ich wolności.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Moje mail-e to nie były tylko gorące fantazje z ukochaną ale też zawierały również detale biznesowe. Mam spokojnie patrzeć jak jakiś paranoik zagląda mi do prywatnej skrzynki pocztowej?
        Dobrze że nie mam smarftona. Ale co z tego skoro poczta w gmail-u?
        Trzeba szukać bezpieczniejszej alternatywy.

        Czekam na lawinę zbiorowych pozwów za łamanie warunków licencyjnych usług pocztowych. Sam się dołączę obowiązkowo.

        • avatar
         Konto usunięte
         1
         NSA patrzy jak trzepiesz
         • avatar
          carbo888
          0
          nic nowego, smartfony zostały zaprojektowane z myślą o "bezpiecznym" wyglądzie już windows 8 jest tak samo zaprojektowany tak byśmy nie widzieli pulpitu, nie mieli dostępu do procesów systemu, najbezpieczniejsze pozostają stare nokie ale i tak pewnie by kradli dane...
          • avatar
           Madzina
           0
           Pograsz w WATCH_DOGS to zobaczysz co mamy obecnie na świecie, tyle tylko że u nas to groźniejsze jest niż w grze :P
           • avatar
            yendrek
            -1
            Jeśli chodzi o Blackberry - no cóż, nie ma rzeczy nie do złamania, kwestia tego komu się zachce i ile czasu mu to zajmie.

            Ciekawe czy jeśli się to potwierdzi, pojawią się (powszechnie) usługi/programy do szyfrowania rozmów, smsów itp. A jeśli się pojawią, czy NSA albo inna gnida nie pogrozi paluchem operatorowi - "ani się waż tego udostępniać, jakby co - mamy smsy i emaile od twojej kochanki"... hyhy
            • avatar
             Konto usunięte
             -2
             Panikujecie jak zawsze :P Szpiegostwo jest i będzie bo się opłaca. I na pewno nie samo usa ma takie różne dziwne programy. Nie ma rozwiązań bezpiecznych nawet szyfrowanie nie gwarantuje tego że za 20 lat z bazdanych nie da się odczytać zarchwizowanych obecnie szyfrowanych wiadomości i nie będziemy czytać o różnych dziwnych sprawach.
             Każdy może szpiegować wystarczy mieć kase i wiedzę choć głównie to pierwsze. Żadna świadomość społeczeństwa tego nie zmieni bo producent może robić co chce a nawet jak tego nie robi to mogą robić to inni jak urządzenie ma wyjście na świat ( internet, siec komórkowa, wi-fi ) to można się z nim połączyć i istnieje możliwość szpiegowania.
             • avatar
              MarTum
              -5
              dadulek dobrze gada. Sracie się z tym NSA jakby mieli was podglądać i śledzić.
              • avatar
               dadulek
               -16
               O nie! NSA z FBI i CIA będą czytać moje smsy do mamy! Śmieszy mnie ta cała panika... na bak będą nas wszystkich inwigilować, bo nie maja nic lepszego do roboty...
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Ja juz od dawna bo od 2004 roku mam tak, że komp do netu jest na Ubuntu a komp osobisty jest odłączony od sieci czasami jak coś potrzebuje to łącze się z siecią za pośrednictwem ubuntu ale to bardzo rzadko (specjalnie nie pisze wszystkiego żeby zboczki ze służb nie klepali)

                A telefon mam zwykły Nokia 3310 z której dużo się nie dowiedzą, moja specyfika aktywności pozwala mi na używać czegoś innego niż telefonu.

                Jak widać ta cała inwigilacja nie jest dla naszego bezpieczeństwa bo kto chce to i tak ich wykiwa. Ta inwigilacja jest potrzebna aby wprowadzić NWO jest to terrorystyczna działalność przeciwko społeczeństwu demokratycznemu, jest to rak systemu politycznego w którym żyjemy i który karmimy.
                • avatar
                 hynio
                 0
                 Nic nowego, a po co SMS, spis połączeń, lokalizacja sciągać po dziurach w zabezpieczeniach OS? przecież to można od operatora dostać, a przypuszam że nawet nie muszą od niego niczego żądać tylko mają ciągle do tego dostęp. A zresztą nie mam nic za co by mieli mnie ścigać więc niech se robią z moimi danymi co tylko chcą;)