Procesory

Nvidia zacznie licencjonować swoje produkty - pierwsze na liście są procesory graficzne Kepler

przeczytasz w 1 min.

Producent planuje zwiększyć swoje udziały na rynku mobilnym i będzie licencjonować swoje technologie - podobnie jak robi to Imagination Technologies

Nvidia logo grafika

Nie da się ukryć, że rynek urządzeń mobilnych rozrasta się w coraz większym tempie i generuje coraz większe zyski. Możliwości te dostrzegł również koncern Nvidia i planuje powiększyć swoje udziały na rynku procesorów mobilnych.

Co prawda w ofercie producenta można już znaleźć procesory z serii Tegra dla urządzeń mobilnych, lecz nadal nie cieszą się one tak dużą popularnością jak np. konstrukcje firm QualcommSamsung. Receptą na ten problem ma być licencjonowanie swoich produktów – podobnie jak już od jakiegoś czasu robi to Imagination Technologies z procesorami PowerVR (a trzeba przyznać, że robi to bardzo dobrze, gdyż obejmuje 80% rynku urządzeń z procesorami ARM). Oznacza to zatem, że procesory bazujące na technologiach Nvidii będzie mógł wyprodukować praktycznie każdy – oczywiście o ile zapłaci licencjodawcy odpowiednią kwotę.

Producent planuje rozpocząć nową strategię od procesorów graficznych bazujących na architekturze Kepler – będących podstawą kart graficznych z serii GeForce, Quadro i Tesla. David Shannon, wiceprezes w koncernie Nvidia, napisał na swoim firmowym blogu: „Zaczniemy licencjonowanie od procesorów graficznych GPU bazujących na architekturze Nvidia Kepler, będącej najbardziej zaawansowaną i najefektywniejszą na świecie. Obsługa DirectX 11 i OpenGL 4.3, możliwości GPGPU oraz bardzo wysoka wydajność i efektywność, pozwolą na utworzenie nowej klasy licencjonowanych rdzeni GPU. Dzięki tworzeniu procesorów Tegra dla urządzeń mobilnych, zdobyliśmy cenne doświadczenie w projektowaniu układów o niskim zużyciu energii. Dzięki temu procesory Kepler mogą pobierać tylko 0,5 W mocy, a zatem sprawdzić się zarówno w smartfonach, jak i superkomputerach.”

Źródło: Nvidia, TechPowerUp

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Hedrox
  11
  Że też dopiero teraz na to wpadli... Na dzisiejszym rynku bez tego ani rusz...
  • avatar
   ALEKS_D_RAVEN
   7
   pytanie tylko ile firm ma środki i możliwość na produkowanie takich procków??
   • avatar
    Konto usunięte
    -3
    No to już znamy specyfikację nowych kart AMD:-D
    • avatar
     Konto usunięte
     -3
     Wg. mnie nVidia powinna skupić się na kartach graficznych. Mimo osiągnięcia "Titan'a", nie powinni produkować procesorów graficznych. Skoro Intel wypuści "jakoś" i9, to prawie nikt nie kupi Keplera, tylko GTX S 700 i procesor od zaufanej firmy Intel, chociaż ta też niepotrzebnie produkuje karty graficzne Intel HD, bo są do niczego. Bezsens. Poza tym niedługo Titan będzie o rozmiarach R. Mamby, a Intel będzie robił coraz mniejsze procesory. Po co komu w takim razie malutki procesor graficzny o gorszych osiągach niż mini-GTX i mini-Intel.....? Nie sądzę, żeby nVidia na tym zarobiła. Jest znana głownie przez graczy, którzy WOLĄ zwykłe karty graficzne i procesory. MOŻE i można zaoszczędzić na rozmiarach, ale będzie umieszczana w laptopach.... Kiedy Blade ma GTX765 i i7 w laptopie o wysokości ok. 0.66" O_o BEZSENS.
     • avatar
      skoti
      0
      Od x86 nikt nie chciał odejść i dopiero ostatnie lata zmieniły perspektywę. Windows rynek serwerów, superkomputerów nigdy nie był uzależniony, a jedynie rynek komputerów PC. Ten rynek się obecnie kurczy, a zarówno Intel, jak i Windows na rynku postPC sobie nie radzą.

      Intel pragnie się ratować, ale jego procki są nieudane (tylko w bardzo specyficznych testach są ok) i co z tego, że producenci dają eksperymentalnie do jednego/kilku z kilkunastu/kilkudziesięciu produktów procki Intela, jak sprzedaż tych urządzeń jest słaba. Tabletowy Windows (8 i RT) się nie przyjmuje i ludzie nie kupują tych produktów, a Intelowe procki w Androidowych produktach się nie sprzedają (bo są słabe przy obecnych Krait/A15, a przy pszyszłych ambitnych planach A50, Denver i następcy Kraita raczej wiele nie zwojuje mimo, że będzie się starać).

      Intel z x86 stara się zdobyć ten nowy rynek, aby ARM zmniejszyło zapędy na prawdziwy skarb Intela czyli serwery zdominowane przez Intela i x86. Bo tu dla Intela się robi nieciekawie, powstają serwery jak Calxeda ARM server (96 rdzeni Cortex A9 1.4GHz - wydajniejsze i bardziej energooszczędne (ważne w serwerowniach) niż intelowe rozwiązania na Xeonach). Dodatkowo Intel ma prawo do niepokoju bo procki 64bit ARM o dużej mocy chce robić Nvidia (a jej się bardzo boją na rynku CPU), a poza nimi na rynek serwerów chce wejść Quallcomm (potężna firma, która zapowiedziała przygotowanie serwerowych rdzeni), Samsung (też zapowiedzieli serwerowe procki) jak i AMD z nowymi Opteronami na arch ARM. W rynku serwerów x86 nie ma żadnej przewagi (jak na mobilnym) ze względu na wsteczną kompatybilność z Windowsem - serwery w większości pracują pod Linuksem a on jak i prawie każde oprogramowanie na niego działa na ARM wyśmienicie.