Nvidia nForce 780i SLI i nForce 750i SLI są kompatybilne z procesorami Intela LGA775, łącznie z dwurdzeniowymi i czterordzeniowymi układami, które zostały wyprodukowane za pomocą 45 nanometrowego procesu technologicznego i które obsługują systemową szynę procesora o częstotliwości 1333MHz. Oba zestawy rdzeni logicznych cechuje kontroler dwukanałowej pamięci DDR2, ale 780i SLI zaopatrzono w większe możliwości przetaktowywania, a także w tak zwane poszerzone profile wydajności. Nvidia nForce 780i wyposażona jest w trójdrożną technologię SLI oraz nieco bardziej zaawansowaną funkcjonalność I/O, podczas gdy nForce 750i SLI może pochwalić się typową dwudrożną SLI, ale przy zachowaniu bardziej rozsądnej ceny.

W rzeczywistości, rdzeń logiczny Nvidia nForce 780i SLI nie jest tak do końca nowy. Składa się z trzech układów: nForce 680i SLI SPP, nForce 570 MCP a także nForcec 200 hub, który niesie ze sobą obsługę PCI Express 2.0 dla rocznej już platformy.
nForce 680i SLI SPP wykonano za pomocą 90 nanometrowego procesu technologicznego. Ma on w zasadzie te same główne cechy co poprzednia generacja produktu, w tym na przykład kontroler dwukanałowej pamięci DDR2, który można przetaktować do 1200MHz, niezbadane na razie możliwości przetaktowywania systemowej szyny procesora i obsługę slotu PCI Express x16.

nForce 570 MCP (media and communication procecssor) jest układem, który Nvidia nazywała w zeszłym roku nForce 680i MCP i który reklamowany był nieco wcześniej pod nazwą nForce 570/590 SLI. Możliwości tego kontrolera I/O są dobrze znane. W ich skład wchodzą obsługa dla szyny PCI Express x16, PCI Express x8, 6 portów Serial ATA-II z obsługą RAID, 2 porty równoległe ATA z RAID, 10 portów USB 2.0, dwa kontrolery Gigabit Ethernet, 5 slotów PCI, a także dźwięk high-definition 7.1.
Dwa kluczowe układy nowego zestawu nForce 780i SLI wydają się być znajome. Nowa platforma wciąż obsługuje takie funkcje jak ESA oraz poprawione, programowe narzędzie Nvidii do przetaktowywania. W związku z tym mogą one zapewnić inną funkcjonalność i wydajność niż nForce 680i SLI. Wciąż nie wiadomo czy nowy model 780i SLI będzie obsługiwał procesory z FSB o częstotliwości 1600MHz, które mają pojawić się na rynku w 2008 roku.
Najbardziej ciekawą częścią rdzenia logicznego Nvidia nForce 780i SLI jest nForce 200 hub, który jest w stanie zapewnić obsługę do czterech slotów PCI Express 2.0 (nazywanych przez Nvidię „downstream ports”) przeznaczonych dla kart graficznych. Jak podaje Nvidia, porty „downstream” w nForce 200/nForce 780i SLI zostały skonfigurowane tak, aby zapewnić dwa downstreamowe porty x16 PCIe 2.0, „mimo że da się je skonfigurować jako 4 porty x8 PCI Express 2.0”.
Hub wydaje się być połączony z resztą systemu za pomocą szyny PCI Express x16 przetaktowanej do 4.50 GHz (dumnie nazywanej przez Nvidię jako „interfejs Nvidii”), która jest w stanie zapewnić przepustowość do 7.20GB/s (w przypadku 16 pasm), czyli nieco mniej niż standardowa przepustowość PCI Express 2.0 wynosząca 8GB/s (w przypadku 16 pasm i częstotliwości 5.0GHz). W związku z tym, dzięki czterem kontrolerom PCI Express 2.0 w pojedynczym układzie, nForce 200 może zapewnić konkretne zalety i przewagę jeśli chodzi o współpracę pomiędzy różnymi procesorami graficznymi za pomocą szyny. Wciąż nie wiadomo dlaczego Nvidia nie zdecydowała się zastosować natywnej obsługi PCI Express w kluczowych układach swojego nowego chipsetu.
Nvidia twierdzi, że w grudniu na półki sklepowe trafią płyty główne Nvidia nForce 780i SLI takich firm jak Asustek Computer, czy EVGA i XFX. Z kolei inni producenci płyt głównych, Gigabyte i MicroStar International, zaprezentują takie rozwiązania w styczniu. Również w styczniu dostępne będą platformy oparte na Nvidia nForce 750i SLI takich firm jak Asus, Gigabyte i MSI.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!