Ciekawostki

Zabiorą Putinowi SWIFT? To może być poważny cios w Rosję… ale nie tylko

przeczytasz w 2 min.

Co to jest SWIFT? Zaatakowanie Ukrainy przez Rosję od razu przywołuje temat sankcji, które mogą być nałożone na agresora – mówi się, że jedną z nich ma być odcięcie od tego systemu. Skuteczność takiego działania jednak wcale nie jest taka oczywista.

Rosja została obciążona różnymi sankcjami, jednak najostrzejszym krokiem ma być odcięcie od systemu SWIFT – ostatnio takie ostrzeżenia pojawiają się zarówno ze strony Unii Europejskiej, jak i Stanów Zjednoczonych. Co to oznaczałoby dla Rosji i zachodnich krajów?

Co to jest SWIFT?

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to bezpieczny, międzynarodowy kanał przesyłania zabezpieczonych informacji oraz zleceń płatności między organizacjami finansowymi na całym świecie. Do systemu należy kilkanaście tysięcy organizacji z całego świata, w tym banki, domy maklerskie, giełdy oraz inne instytucje finansowe.

Co będzie oznaczać odcięcie Rosji od SWIFT?

Odcięcie od systemu SWIFT może mieć bardzo poważne skutki dla agresora, bo instytucje finansowe nie będą mogły transferować pieniędzy do tego kraju (lub musiałyby się posługiwać listami i faksami, co wydłużałoby transakcje i byłoby drogie). Do tej pory podobne działania wystosowano tylko przeciwko Iranowi i Korei Północnej.

Takie sankcje będą miały poważne skutki ekonomiczne – w 2014 roku były rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin powiedział, że utrata dostępu do SWIFT wyrządziłaby krajowi szkody porównywalne do utraty 5% rocznego PKB jego gospodarki.

Sprawa jednak nie jest taka oczywista, bo wprowadzenie sankcji mogłoby mieć również negatywne skutki dla zachodu. Płatności z wykorzystaniem SWIFT są przejrzyste dla amerykańskich agencji wywiadowczych, dzięki czemu mogą one śledzić operacje finansowe Rosji. Po odcięciu byłoby to znacznie utrudnione. Takie działanie mogłoby też działać na niekorzyść zachodnich gospodarek, a do tego zacieśnić współpracę z Chinami (mającą swój system przesyłania płatności CIPS).

Czy Rosja zostanie odcięta od SWIFT? Reuters, powołując się kilka źródeł, sugeruje, że obecnie jest mało prawdopodobne, by Unia Europejska na tym etapie podjęła kroki w celu odcięcia Rosji od systemu SWIFT. Na stole są jednak inne opcje - wcześniej mówiło się o zablokowaniu dostęp do banków i zamrożeniu rosyjskich aktywów oraz odcięciu reżimu od zawansowanych technologii ze Stanów Zjednoczonych.

Źródło: Business Insider, Ale Bank, Reuters

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Goldengecko
  11
  No cóż Niemcy sami się chcieli pozbyć Hitlera może i Ruscy sami się pozbędą Putina a Oligarchów stać na pokaźną nagrodę za jego głowę skoro już stracili 37 MLD $ nie ma znaczenia że to jego kumple bo jak to się mówi kochajmy się jak bracia a liczmy się ja żydzi
  • avatar
   Skaza
   8
   Putin rozpoczął barbarzyński najazd na terytorium Ukrainy, a tymczasem Europa i USA nadal debatują, przesyłają słowa pełne napuszonego oburzenia i ustanawiają jakieś niewiele znaczące sankcje. Co z tego wynika? Nic. Czy świat przeszkodzi Rosji w opanowaniu Ukrainy? Nie. Zatem po co to wszystko?
   • avatar
    Wenezo
    4
    Trza by zabrać wszystkie majątki ruskich poza granicami i sprzedać, hajs wpakować na ukraine i po problemie.
    • avatar
     Abigail
     1
     Pytanie co Putlera to obchodzi? Ma Chiny. Jeśli chcą mu zaszkodzić to musieli by zniszczyć wszystkie źródła dochodu w tym wydobycie gazu itp. Podczas II WŚ Ruscy wycofali cały przemysł w głąb kraju dlatego byli w stanie się bronić i wygrać z Niemcami. Ale nikt tego nie zrobi.
     • avatar
      Fiona
      1
      Już wiadomo nie zrobią tego. Amerykański prezydent powiedział iż straciłyby na tym amerykańskie firmy.
      Owszem stany chętnie potępią Putina, a sankcje ??? Cóż mają nadzieję iż Putin jak się o nich dowie dostanie wylewu po ataku śmiechu i problem się rozwiąże...
      Qwa kiedy te kapitalistyczne debile ogarną iż po III wojnie światowej nie zarobią nawet dolara ????
      • avatar
       kryspin34
       -3
       Macie tam niezla burze mozgow na benchmarku, zeby naskrobac jakis artykul o konflikcie, ale zeby nadal byl zwiazany z technologia
       • avatar
        Goldengecko
        -9
        Na sytuacji jaka panuje na Ukrainie mogą skorzystać gracze komputerowi bo kryptowaluty lecą w dół czyli górnicy raczej nie wykupią kart graficznych i nie będą składać nowych koparek
        • avatar
         Adrianwo
         0
         Zabić Putina i już!!!
         • avatar
          Lexus404
          0
          przejrzyste dla*
          • avatar
           Silver
           0
           Mogą im zabrać. Przerzucą się na chińskie systemy płatnicze i tak ominą problem. Bez powodu nie spotkał się przed atakiem z prezydentem Chin.
           • avatar
            studionti
            0
            Ruscy nie pozbędą się Putina. Oni zawsze potrzebowali ciężkiego buta pod sobą. W Niemczech natomiast obecnie u władzy dominują postkomuniści z NRD, byli agenci Stasi. Praktycznie więc ZSRR mamy po obu stronach.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Dlaczego jeszcze nie odcięli ich od tego SWIFT?