Ciekawostki

Komisja Europejska zablokuje dostęp do banków i zamrozi rosyjskie aktywa

przeczytasz w 1 min.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała dziś o planach nałożenia sankcji na Rosję z tytułu prowadzenia działań wojennych z Ukrainą. Największy cios ma dotyczyć zablokowania banków i infrastruktury technologicznej Rosji.

Wojna Rosja-Ukraina: KE nałoży sankcje i zablokuje dostęp do banków

W związku z rozpoczęciem działań wojskowych przez Rosję na terenie Ukrainy, przewodnicząca Komisji Europejskiej informuje o nałożeniu "pakietu masywnych, precyzyjnie opracowanych sankcji”.

Reakcja Europy na atak Rosji na Ukrainę ma najbardziej uderzyć w technologiczną infrastrukturę Rosji - “Zablokujemy dostęp do technologii na rynkach kluczowych dla Rosji. Zamrozimy aktywa rosyjskie w UE i zablokujemy dostęp rosyjskich banków do europejskich rynków finansowych” - mówi Ursula von der Leyen.

Rosja ma zostać odcięta od dostępu do nowych technologii również przez Stany Zjednoczone.

“Ukraina zwycięży” - zapowiada przewodnicząca KE

Sankcje nałożone na Rosję mają uderzyć w interesy Kremla i jednocześnie ograniczyć zdolności do prowadzenia wojny.

Pociągniemy Putina do odpowiedzialności za to, co się stało (...) Obejmiemy nimi [red. sankcjami] strategiczne obszary gospodarki rosyjskiej. Ukraina zwycięży.” - kończy krótki komunikat von der Leyen.

Wojna Rosja-Ukraina: Polskie banki na razie są bezpieczne

Decyzja Komisji Europejskiej w kontekście zablokowania rosyjskich banków nie powinna odbić się echem w przypadku polskich instytucji finansowych. Polska nadal jest podłączona do międzynarodowego systemu SWIFT (który umożliwia wykonywanie przelewów międzypaństwowych).

Jedyne skutki wojny Rosja-Ukraina, które możemy obecnie obserwować w Polsce to załamanie wielu spółek notowanych na giełdzie. Spadki poza polskim Allegro (otwarcie -13%) dotyczą również gigantów, takich jak Apple, Google, czy Amazon.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Będzie jak z Krymem pokrzyczą, pokrzyczą i zapomną.
  • avatar
   Adrianwo
   1
   Zabić Putina!!!
   • avatar
    Elektromonter
    1
    To nic nie da. Oni przez 50 lat byli odcieci od zachodu wiec jakos sobie poradza. Jedynie ludzie beda cierpiec a Putin i oligarchowie nie zbiednieja i beda trzymac lud za mordy zeby nie wyszedl na ulice.