Ciekawostki

Sankcje na Rosję – agresor zostanie odcięty od procesorów

przeczytasz w 1 min.

Inwazja Rosji na Ukrainę nie jest tylko tematem politycznym. Okazuje się, że kryzys na wchodzie może przełożyć się również na branżę technologiczną – jedną z kar nałożonych na mocarstwo Putina ma być odcięcie od zaawansowanych technologii.

Rosja zostanie odcięta od zaawansowanych technologii

Jak informuje magazyn Foreign Policy, powołując się na źródła w administracji Joe Bidena, Stany Zjednoczone planują wprowadzić sankcje związane z ograniczeniem eksportu zaawansowanych technologii.

Plan Foreign Direct Product Rule zakłada kontrolę eksportu produktów wytworzonych z użyciem amerykańskiej technologii, co w praktyce oznaczałoby zakaz eksportu jakichkolwiek chipów. Wcześniej podobny środek zastosowano w ramach sankcji przeciwko chińskiemu koncernowi Huawei.

Co prawda skutki takich działań nie będą widoczne od razu, ale mogą poważnie zaszkodzić Rosji w kolejnych miesiącach. Sankcje związane z zakazem eksportu chipów mogą uderzyć w takie gałęzie rynku, jak obronność, przemysł energetyczny, lotnictwo, przemysł samochodowy czy elektronika konsumencka. Co prawda państwo produkuje swoje procesory z linii Elbrus, ale nie są one zbyt zaawansowanymi konstrukcjami i raczej nie mogą się równać zachodnim modelom.

Plany są jednak bardziej rozbudowane. W przypadku dalszej agresji na Ukrainę, wsparcie Stanom Zjednoczonym ma zapewnić także Japonia, Singapur oraz Tajwan, czyli najważniejsi producenci półprzewodników (na ten moment jednak nie wiadomo na czym miałoby polegać takie wsparcie). Być może na tym się nie skończy, bo trwają tutaj rozmowy także z innymi azjatyckimi państwami.

Źródło: Foreign Policy, Forsal

Komentarze

49
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  29
  Dobrze. Oni znają tylko jedno prawo - buta na rzyci. Rosja nie ma szacunku dla miękkich, wiec ją tez trzeba traktować twardo.
  • avatar
   gormar
   19
   I prawidłowo. GPU również?
   • avatar
    Virtus
    8
    A iluż tu ruskich trolli !!
    • avatar
     Fiona
     2
     Sankcje do tej pory: Putin nie mógł kupić garnituru od Arman....go. Musiał wysyłać ochroniarza. Sankcje obecne - zapewne będą podobne.

     Jak to się skończy - Putin włączy do Rosji te dwie świeżo uznane republiki + okoliczne tereny (czytaj dwa razy tyle ziemi) - tam jest praktycznie cały ukraiński przemysł i od zajechania surowców.
     Po czym odwoła wojska (demolując wcześniej Ukrainę). Zachód w między czasie wprowadzi sankcje na krawaty do w/w garniturów. A po odwołaniu wojny przez Putina , ten ostatni dostanie gratis kapelusz i zachód też odtrąbi sukces.
     Wiem jestem cyniczna, ale jak czytam opinie tych co żądzą tą planetą, iż Putin oszalał, to wiem że żądza nami idioci. Putin jest psychicznie zdrów jak ryba. A że nie ma sumienia - stara szkoła KGB. Tam Ghandi i siostra Teresa nie mieliby co szukać.
     I coby już być max. cyniczna. (tak na poziomie rosyjskim) Dla nas najlepsza byłaby pełna inwazja na Ukrainę. Rosjanie mieliby Afganistan i Czeczenię w jednym. Ukraina na wiele lat nie stanowiłaby zagrożenia. Rosja cofnęłaby się o 50 lat. A my byśmy się rozwijali. Tak wiem że giną ludzie. Ale polityka to czyste sku...stwo jest. Też chciałabym żyć w idealnym świecie. Ale żyję tu gdzie żyję. I nie mam złudzeń....
     • avatar
      Adrianwo
      1
      Zabić Putina!!!
      • avatar
       Ciekawski_
       1
       Jedyny plus tej całej sytuacji to może być refleksja naszych debili w rządzie. Może dojdą w końcu do wniosku, żeby kupować Polski węgiel, a nie Rosyjski.
       W sprawie gazu jak na razie nie mamy wyboru, ale węgla to mamy pod dostatkiem u nas. Zamykamy Polskie kopalnie i kupujemy węgiel z Rosji. Przecież to zakrawa na zdradę stanu!
       Nasze władze zarzucają Niemcom Nord Stream 2 i wspieranie przez to Rosji, a sami robią podobnie z węglem i to mając własnego pod dostatkiem!
       • avatar
        Ciekawski_
        -1
        Lepiej dla nich. Mniej inwigilacji ze strony NSA i reszty. Do tego większa mobilizacja do opracowania własnych rozwiązań. Na gazie i ropie zarobią tyle, że będzie ich stać na takie projekty. Podobno już niedługo będziemy płacić 2000$ za 1000m3.
        Te sankcje najmocniej odczuje sam zachód, w tym my. Gdyby te sankcje wprowadzić w 2014r to by dały pożądany efekt. Teraz to już musztarda po obiedzie. Rosja doskonale się na to przygotowała. Tak dla niezorientowanych. Dług Rosji wynosi ~4% ich PKB. Teraz porównajcie sobie to do zadłużenia państw zachodu. Od razu staje się jasne kogo stać na ten konflikt, a kogo nie.
        • avatar
         stalkerpl
         -2
         imperatorowi Putinowi to najwyżej zachód moze buty ucałować, Wielka Rosja jest na te pseudo sankcje przygotowana
         • avatar
          Konto usunięte
          -3
          "Rosja ma w dupie wasze sankcje" Ambasador Rosyjski do Szwedzkiej dziennikarki. Chamsko ale... jakie sankcje? Że jakiś Ruski bilioner nie będzie mógł wjechać do San Remo i mu wille zajmą? Do zastosowań wojskowych mają własne procesory, do administracji chyba też i jakiegoś Linuxa. Ostatecznie urzędnicy w Rosji mogliby dostać ziemniaki i jakość ich usług by nie ucierpiała. Rosja nie ma żadnych powiązań z Bankiem Rozliczeń Międzynarodowych i dobrze wiedzą że można im skoczyć. W kwestii nowych technologii to proszę bo aż siadłem. Nowe technologie są w Chinach, zacieśnią współpracę albo będą rozwijać własne projekty. Tak jak Irańczycy sukcesywnie rozwinęli własny program kosmiczny i samolotów myśliwskich w skutek Amerykańskiego embargo. Jeszcze się okaże że pod koniec dekady Rosjanie będą mieli własne GPU. Pewnie generacje do tyłu ale po prawdzie GTX 1080Ti daje rade dziś w Full HD jak mało co a to przecież dwie generacje wstecz.
          • avatar
           musznik
           -6
           nie ma to jak dusić państwo z atomem, na końcu nie będzie miał wyjścia i zrobi co zechce
           • avatar
            saturn64
            -7
            Putin myśli logicznie. Rosji nie da się zasankcjonować na dłuższą metę. Kraje zachodnie robią teraz tylko dobrą minę do złej gry. Podobnie jak w II wojnie światowej Francja z Anglią w stosunku do Polski. Poklepią po plecach, pogrożą Rosji i nic więcej nie zrobią. Putin będzie żył co najwyżej kilkanaście lat, a korzyści
            z przejętych terenów i ludzi będzie znaczne w przyszłych latach. Przyjdzie po Putinie nowy prezydent i państwa zachodnie w imię ocieplenia stosunków zrobią reset w stosunkach. Oczywiście nie będzie już mowy o zwrocie Krymu i Donbasu. Bo tam będą mieszkali już tylko Rosjanie. Rosja posiada ogromne złoża zasobów naturalnych i jest ogromna powierzchniowo. Więc braki tych surowców i ograniczenia w przemieszczaniu się przez Rosję spowoduje, że wzrosną ceny importu z Chin. Jeśli zamkną przestrzeń powietrzną to lot do Japonii i Chin będzie musiał być wykonany nad niebezpiecznymi krajami (Pakistan, Afganistan, Iran, Irak itd. Niemcy kupując drogi gaz z rynku USA, Katar doprowadzą do upadku wielu własnych firm, z powodu drożyzny. Nikogo nie będzie stać na ich produkty.
            • avatar
             studionti
             -10
             Jedyni politycy w UE, którzy politycznie wspierają reżim Putina to NRDowcy i byli agenci Stasi rządzący dziś w Niemczech. Mają obiecane stanowiska w rosyjskich biznesach. Czy w tej sytuacji sankcje będą wykonalne?
             • avatar
              MokryN
              -29
              Oni maja swoje, nawet swoj system operacyjny opracowuja. Tak, przy okazji Rosja nie ma zadluzenia narodowego.
              • avatar
               Konto usunięte
               -29
               Gdybyście zobaczyli ile ja tego mam to byście w szoku byli jakieś złączki przejściówki kable zasilacze no cały pokój mam tym zawalony a ja tylko magazynier a ci z IT to pewnie mają specjalne garaże gdzie to trzymają.
               • avatar
                Konto usunięte
                -34
                Takie coś raczej sie nie uda bo w Rosji oni raczej mają procesory na zapas no bo raczej nikt nie ma w domu tylko 1 procesora tylko np. tak jak ja jednego mam tego 4650g zainstalowanego w kompie bo najmniej energii zużywa ale oprócz tego mam 4700g kilka xeonów dodatkowe zasilacze płyty główne karty graficzne.To jak ja tak mam zwykły magazynier który nawet nie ma nic wspólnego z tym IT to że Rosja nie będzie mieć na zapas.A przeciez ja nie mieszkam w Rosji tylkow Polsce to w Rosji pewnie mają jeszcze więcej tych procesorów na zapas.
                • avatar
                 xxx.514
                 0
                 Póki nie przekonają Chin cała akcja spali na panewce - z tego co wiem Chiny nie tylko mają swoje procesory, ale w ciągu kilku ostatnich lat dostali licencje na kopiowanie Zenów. A Rosja i Chiny to podobne państwa autorytarne z komunistyczną podszewką, dobrze si ę dogadają