Technika wojskowa

Rosyjskie rakiety Iskander atakują Ukrainę z Biełgorodu

przeczytasz w 2 min.

W niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy doniósł, że Rosjanie w okolicy Biełgorodu rozmieścili mobilne wyrzutnie rakiet Iskander. W nocy z 23 na 24 maja br. zostały one skierowane na cele w obwodzie charkowskim. Jak wyglądał atak i czy był poważny?

O nocnym ataku z użyciem rakiet Iskander poinformował OSINTechnika, potwierdzając swoje doniesiania nagraniem:

Strona ukraińska potwierdziła, że atak miał miejsce, ale nie podała na jego temat żadnych konkretnych danych. Nie jest więc pewne jakie szkody wyrządził w obwodzie charkowskim, ale sama jego stolica została oszczędzona. Mimo to, mieszkańcy Charkowa relacjonują, że uderzenia rakiet były słyszalne i sprowadziły ich do schronów.

Dlaczego mobilne wyrzutnie rakiet Iskander na terenie Rosji są groźne dla Ukrainy?

Wschodnia Ukraina to obecnie teren zintensyfikowanej aktywności wojsk rosyjskich. Obecność wyrzutni rakiet Iskander w obwodzie biełgorodzkim jest w tym kontekście bardzo istotna. Jest to teren przygraniczny, z którego Rosjanie mogą zaatakować praktycznie cały obszar wschodniej Ukrainy, gdzie toczą się obecnie walki. Zasięg rakiet Iskander to nawet 500 km, a Biełgorod od północnego wybrzeża Morza Azowskiego dzieli mniej.

Z tych samych względów Ukraińcy uważnie monitorują obecność mobilnych wyrzutni rakiet Iskander w odległości kilkudziesięciu kilometrów od całej swojej granicy. W ostatnim raporcie Sił Zbrojnych pojawiła się informacja o ich pojawieniu się na Białorusi:

Rośnie zagrożenie atakami rakietowymi i powietrznymi na obiekty naszego Państwa z terytorium Republiki Białorusi. Agresor przeniósł oddział "Iskander-M" do brzeskiego regionu w odległości do 50 kilometrów od granicy państwowej Ukrainy.

Czy Rosjanie mogą dokonać ataku nuklearnego przy pomocy rakiet Iskander?

Wczorajszej nocy wyrzutnie miotały rakietami S-300, które nie są wyposażone w tak szalone rzeczy jak głowice atomowe. Mimo to, Federacja Rosyjska ma potężny arsenał nuklearny, a mobilne wyrzutnie rakiet Iskander są przystosowane do wynoszenia pocisków z głowicami termojądrowymi. Zagrożenie atakiem nuklearnym jest więc realne, ale nie oczywiste.

Przede wszystkim, obserwatorów międzynarodowych, pociski nuklearne nie zostały przez Rosjan zgromadzone na granicy z Ukrainą. Mają więc oni gotowe do działania wyrzutnie, jednak odpowiednie ładunki nie przekroczyły bram magazynów. To może się zmienić z dnia na dzień, ale Rosjanie posługując się rakietami Iskander, nie są w stanie zaskoczyć świata odpowiednią siłą ataku.

Dlaczego Rosji nie opłaca się wykorzystywać rakiet Iskander do ataku nuklearnego?

Ze względu na prędkość i doposażenie w system antyradarowy, rakiety Iskander są uznawane za trudne do zestrzelenia. Nie oznacza to, że nie ma na nie sposobu. Na dodatek, mają one swoje ograniczenia nośne i ich wyposażenie w głowice termojądrowe nie sprawi, że będą miały moc Carbomby. Dlatego znaczące transporty, niezbędne do wykonania odpowiednio intensywnego ostrzału, mogą za bardzo zwrócić uwagę, aby był on skuteczny. Nawet, jeśli część rakiet osiągnie cel, to ich siła rażenia nie obejmie znaczących obszarów Ukrainy.

Wykorzystanie rakiet Iskander do ataku nuklearnego będzie więc miało mizerny skutek, a konsekwencje potężne. Przerazi podminowany już świat, a na dodatek może zostać zinterpretowane jako potwierdzenie, że król jest nagi. Nie tylko zwariował, ale jego arsenał konwencjonalny już po trzech miesiącach wyczerpał się w obliczu marginesu możliwości pełnowymiarowych wojsk NATO.

Źródła: Tiwtter, PAP, FAS, SIPRI

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  4
  Z logicznego punktu widzenia atak nuklearny na państwo, którego tereny chce się zająć, jest kompletnie idiotyczny. Do tego taki atak by spowodował jeszcze większe wsparcie Ukrainy (aby nie musieć walczyć z kacapami na własnym terenie), być może nawet w postaci wojsk.
  Niemniej jednak Putin przestał myśleć logicznie dawno temu, więc wszystkiego się można spodziewać, aczkolwiek istnieje iskierka nadziei, że jego podwładni nie są aż takimi debilami i zdają sobie sprawę z konsekwencji użycia broni jądrowej.
  • avatar
   .NiemenCrystal
   1
   Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
   niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)   A wiecie, że nie jestem botem i złośliwe komentarze na temat mojej matki mogą boleć?
   • avatar
    Niemen_Crystal
    1
    Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
    niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
    • avatar
     piomiq
     0
     Czy obrona przeciwlotnicza jest w stanie te rekiety zestrzelić?
     Czy broń dostarczona przez państwa zachodnie może skutecznie bronić przed tego typu rakietami?
     Czy w ogóle zachód dysponuje bronią będącą odpowiedzią na system Iskander?

     Autorka poszła w sensacje i zaczęła się rozwodzić na mało prawdopodobnym użyciem tych rakiet, i ani słowem nie wspomniała o potencjalnych sposobach obrony.
     • avatar
      piomiq
      0
      "Rosyjskie rakiety Iskander atakują Ukrainę z Biełgorodu "
      Zatem Ukraińcy powinni jak najszybciej dojść do granicy z Rosją i zacząć ostrzeliwać z artylerii tę bardzo ważną ze strategicznego punku widzenia miejscowość. Mają w końcu amerykańskie hałbice dużego zasięgu i system lokalizacji.
      • avatar
       JannSzopen
       -1
       Nazywam się Jan Szopen jestem światowej sławy ekspertem rynku kryptowalut. Az trzy krotnie z rzędu dostałem nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomiii! Nazywa się to klasycznym bat trickiem i tylko mnie udało się tego dokonać!
       W ciągu 2 lat zarobiłem na rynku kryptowalut 25 milionów$ a w zeszłym tygodniu 2 miliony$ czyli w sumie mam ijuż 27 milionow$ !
       Także widzisz jak rynek kryptowalut daja potezne możliwości i ze zwykłych ludzi tak jak ty robi milionerów!!!
       Mam wszystko i żyje jak prawdziwy król!!! Mam ogromna posiadłość z czterema basenami, mam najnowsze samochody elektryczne Tesla które kupiłem w tum roku ponieważ jestem ekologiczny i chciałem ograniczysz CO2!!!
       Obracam się w samej śmietance towarzyskiej! Spotykam się z biznesmenami, politykami i celebrytami. Uprawiam Sex z najpiękniejszymi kobietami z całego świata!!! Przeleciałem więcej laseczek niż wy macie włosów na głowie o ile nie jesteście łysi!!!
       Jako ze ja jusz mM wszystko to jie potrzebuje wiedejnpieniedy. A chce żebyś to ty wreszcie się wybił i osiągnął sukces i zaczął tak jak ja zarabiać miliony!
       Dlatego mam dl ciebie propozycje. ZAonstaluj aplikacje Crypto Com a dostaniesz ode mnie az 25$ w kryptowalucie cro na San początek!!!
       Nie zmarnuj tej okazji inzostan multimilionerem i tAk jak ja zacznij zyc jak krul! Oto mój kod polecający ktory uprawnia cie do otrzymania 25$ w cro!!!!
       jjey2xxs9c
       • avatar
        KochamJezusa
        -11
        Wszyscy jesteśmy winni ze ta wojna się rozpoczęła. Teraz potrzebne są modlitwy do jej zakończenia i wzajemne przebaczenie.
        • avatar
         CocoJambo
         -12
         Tak naprawdę już trwają rozmowy Putina z Bidenem ale nie o zakończeniu wojny ale o nowym podziale w strefy wpływu i my jak i cała Europa wschodnia bedziemy pod rosyjskim!
         Obecne dostawy broni z USA na Ukrainę to tylko pic na wodę fotomontaż i jest to po aby pod adresem USA nie bylo żadnych oskarżeń ze nie pomagali a jednocześnie dogadują się z Putinem.
         Nowa strefę wpływów po wojnie przewidział miedzy innymi słynny jasnowidz Krzysztof Jackowski, ktory nie raz udowodnił ze jego dar przewidywania przyszłości jest nie oceniony.