Telewizory

Nie będzie tanich telewizorów OLED od Sony i Panasonic?

przeczytasz w 1 min.

Po 18 miesiącach firmy zakończyły współpracę.

Panasonic Sony OLED

Latem 2012 roku dwaj giganci – PanasonicSony – ogłosili, że nawiązują współpracę, której wynikiem mają być tanie panele typu OLED, które to zastosowanie znaleźć mają zarówno w telewizorach, jak i wyświetlaczach wielkoformatowych. Minęło zaledwie 18 miesięcy, a kooperacja dobiegła końca.

Panele typu OLED miały już w tym roku stać się nowym standardem w sektorze telewizorów. Obie opisywane firmy, a więc Panasonic i Sony, zaprezentowały podczas styczniowych targów Consumer Electronic Show swoje 56-calowe modele, jednak ostatecznie żadna z nich nie wypuściła takiego urządzenia na rynek. W 2013 roku na premierę OLED-owych telewizorów zdecydowały się jedynie wiodące aktualnie prym w branży firmy LGSamsung.

Jak więc widać, współpraca tych firm nie przyniosła żadnych korzyści – niedrogie panele OLED nie tylko nie powstały dzięki niej szybciej, ale wręcz w ogóle nie ujrzały światła dziennego. Inną rzeczą jest fakt, że technologia ta wcale nie okazała się taką rewelacją i nie spotkała się ze specjalnie ciepłym przyjęciem potencjalnych nabywców. Podobnie jak ma to miejsce z telewizorami 3D. 

Na czym więc najlepiej jest się teraz skupić? Na ekranach umożliwiających wyświetlanie obrazu o rozdzielczości 4K. Według zajmującej się badaniami rynku firmy NPD DisplaySearch zainteresowanie telewizorami Ultra HD w przyszłym roku wzrośnie ponad dziesięciokrotnie w stosunku do bieżącego. I kto wie – może właśnie tutaj firmom Panasonic i Sony wspólnymi siłami uda się coś osiągnąć.

Źródło: TechSpot, TechFever

Komentarze

50
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    5
    Jak nie ma zainteresowania OLEDami jak jest. Przecież OLEDy są znacznie lepszymi "wyświetlaczami" i to praktycznie pod każdym względem od LCD!
    Problem nie jest z zainteresowaniem lecz z niebotyczną ceną!
    UHD fajnie, że powstało ale póki co przez najbliższe lata nie będzie na tym czego oglądać bo materiałów w tej rozdziałce jest jak na lekarstwo.
    Do upowszechnienia się standardu UHD jest jeszcze długa droga przynajmniej w Polsce.

    Czekam na niedrogie OLEDy!
    • avatar
      Konto usunięte
      3
      "Według zajmującej się badaniami rynku firmy NPD DisplaySearch zainteresowanie telewizorami Ultra HD w przyszłym roku wzrośnie ponad dziesięciokrotnie w stosunku do bieżącego"

      No to chyba u jankesów bo u nas nie będą ludzie za pierdoły przepłacać, przynajmniej ta bardziej inteligentna część społeczeństwa. Mnie osobiście brakuje mniejszego zużycia energii i lepszych kolorów ale mam to gdzieś obecnie bo mam plazmę z kontrastem jakiego posiadacze LCD mogą tylko pozazdrościć, minusem jest pobór prądu.
      • avatar
        Konto usunięte
        3
        Niezły dowcip : "dwaj giganci – Panasonic i Sony" .......... 30 lat temu w porządku, te firmy miały coś do powiedzenia, wyznaczały trendy ale obecnie ? ....... to chyba wszystko wyjaśnia, a szczególnie efekt kooperacji.
        • avatar
          Luiso
          2
          To się tyczy 90% firm. Która firma poza Samsungiem jest gigantem?
          • avatar
            AndreoKomp
            2
            Bardzo dobrze, że ludzie nie kupują ekranów OLED! W takich cenach niech sobie wsadzą je w d.... Rozdzielczości 4K w TV można mieć, ale pod jednym warunkiem, że zapłacimy za ten TV tyle samo co za TV z rozdzielczością Full HD. 4K w TV jest kompletnie niepotrzebne, bo rzadko kto ogląda TV z takiej odległości, żeby chociaż widzieć wszystkie szczegóły obrazu Full HD, a co tutaj mówić o 4K. Sam osobiście oglądam filmy z odległości dla materiałów HD Ready i to jest moim zdaniem absolutnie najbliższa odległość z jaką komfortowo ogląda się obraz. Bliższe oglądanie wymaga od Nas latania oczami góra dół, a to męczy, więc mimo, że mogę oglądać obraz z każdej odległości, wybrałem dla siebie odległość HD Ready. 50" z 2.5m. Czego potrzebujemy na tą chwilę najbardziej, a nie ma wzmianki o tym w artykule to proporcji TV 21:9. To dzięki takim proporcją możemy oglądać większy TV bliżej, bo wysokość w takich TV jest mniejsza i co najważniejsze wszystkie nowe filmy (nie budżetowe) są w takich proporcjach. Rzadko kiedy trafia mi się film który oglądałbym bez pasów czarnych na dole i górze. Ja TV w proporcjach 16:9 już dlatego nie kupię, bo takich filmów już nie kręcą. Oczywiście nie mówię o polskich wydaniach Blu-ray gdzie obraz jest powiększany do 16:9 i obcięte są boki obrazu o.O. Oczywiście potrzebujemy również filmów z co najmniej 48 klatkami.
            • avatar
              hideo
              1
              Panasonic po zakończeniu produkcji plazm ogłosił że skupi się na OLED, natomiast wszystkie firmy maja ten sam problem przy produkcji OLED TV tzn. niewydajność produkcji stąd one są tak drogie a przy wysokich cenach i tak nikt ich nie kupi, poza tym Sony i Panasonic mają aktualnie problem działów tv bo ciężko im konkurować ze sporo tańszymi Samsungami i LG (tańsze dzięki koreańskiej słabszej walucie i niższym kosztom w porównaniu do Japonii) a ludzie biorą w większości co tańsze i czasem się słyszy, że Japończycy powinni wycofać się w telewizorów bo są zbyt drodzy zaś oled-info.com podaje, że być może to wina zbyt zaawansowanej i drogiej technologii produkcji jaką wybrali Japończycy
              • avatar
                DeerSaren
                1
                Panasonic Viera TX-P42X60 42'' Średni pobór mocy w czasie pracy (WŁ.)*** 95 W

                Panasonic Viera TX-P50X60 50'' Średni pobór mocy w czasie pracy (WŁ.)*** 123 W
                • avatar
                  kaviter
                  0

                  Kiepska informacja w sumie, dopóki nie pojawi się komercyjny nośnik 4K albo realna możliwość strumieniowania takiego sygnału (łącze 150Mbit) i następca technologii plazmowej nie ma sensu myśleć o zakupie takiego ekranu - niedawno oglądałem 55" TV 4K SONY - to jednak ciągle LCD jakość obrazu nie umywa się do dobrej plazmy na dokładkę sens 4K na tak małym ekranie jest dyskusyjny
                  • avatar
                    michal0120
                    0
                    yyyy nie ma takiej
                    • avatar
                      PIRAT_PL
                      0
                      O LED nie odniesie sukcesu puki jego ceny na polskim rynku nie spadną do 2500-3000 zł bo tak to każdy LED albo zwykłego LCD kupi. bo telewizor większości ekranu kinowego w domu nie jest potrzebny
                      • avatar
                        wdowa94
                        0
                        Oledy są strasznie niedopracowane... Bliskie ideału byly wyświetlacze kineskopowe, następnie plazmowe, a na koncu zwykla technologia na kryształach.
                        Najlepsze jest to że ludzie są już takimi debilami, że preferują to co najnowsze i najgorsze jakościowo...
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Miały stać się standardem? Haha chyba nikt w to nie wierzył. Za drogo za drogi i jeszcze raz za drogo.
                          • avatar
                            Snake73
                            0
                            Piszecie o wadach i zaletach tv - zapomnieliście o jednym. Są dwa rodzaje wyświetlanego obrazu - statyczny i ruchomy. I co za tym idzie tv który wyświetla obraz statyczny np 1080p wcale nie musi tego robić jak ten obraz jest w ruchu. Ciekawe jak to wygląda w OLED'ach. Mam plazmę 50'' - obraz statyczny 1080p ruchomy 900p. Kolega ma LCD LED i niego na 46'' statyczny obraz 1080p a ruchomy 600p.
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Dla mnie teraz liczy się jedynie telewizor od Philipsa z czterostronnym ambilightem, pewnie doczeka się swojej wersji OLED, albo nawet OLED Ultra HD, ale ambi to zupełnie inna bajka. Podoba mi się takie podejście, próba, a w tym przypadku bardzo udana, stworzenia czegoś nowego, co wykracza poza zwykłe cele ulepszania telewizorów.