RTV

Panasonic stawia na Ultra HD i HDR

przeczytasz w 2 min.

Podczas targów CES 2016 Japończycy zaprezentowali nowy telewizor i odtwarzacz Blu-ray.

Panasonic DX900 CES

Firma Panasonic postanowiła podejść do targów CES 2016 nieco inaczej – zamiast prezentować mnóstwo różnego rodzaju sprzętu, skoncentrowała się przede wszystkim na dwóch urządzeniach: telewizorze DX900 oraz odtwarzaczu Ultra HD Blu-ray UB900.

Telewizor Panasonic DX900

Panasonic DX900 to telewizor z wysokiej półki. Spełnia rygorystyczne wymagania UHD Premium, co oznacza między innymi, że wyświetla obraz o rozdzielczości Ultra HD (3840 x 2160 pikseli), gwarantuje wierne odwzorowanie kolorów oraz obsługuje technologię HDR (rozszerzony zakres dynamiczny).

Aby zagwarantować odpowiednie poziomy jasności i głęboką czerń firma Panasonic zdecydowała się na zastosowanie nowej technologii lokalnego przyciemniania o strukturze plastra miodu, który – cytując producenta – „zapewnia niezależną kontrolę światła nad setkami stref obrazu i minimalizuje przedostawanie się światła pomiędzy strefami”. DX900 osiąga ponadto jasność 100 cd/m2.

Producent twierdzi, że telewizor DX900 „odtwarza obrazy i dźwięki dokładnie tak, jak chce tego reżyser”. Ma to być zasługa technologii Panasonic Hollywood Labs, procesora wideo HCX+ oraz nowego algorytmu korekcji kolorów. Dzięki temu wszystkiemu urządzenie otrzymało certyfikat THX 4K.

Panasonic DX900

DX900 ma również zapewniać intuicyjną obsługę. Platforma Smart TV ponownie została oparta na systemie Firefox OS i charakteryzować ma się ona czytelnym interfejsem oraz rozszerzonymi możliwościami personalizacji. W najnowszej wersji ulepszono także funkcję „z urządzenia mobilnego na telewizor” i dodano platformę z aplikacjami Web Apps Discovery.

Telewizory Pansonic DX900 będą dostępne w dwóch wersjach: 58- i 65-calowej. W obu przypadkach nabywcy mogą również liczyć na stosunkowo duże i mocne głośniki z poczwórnymi membranami biernymi.

Odtwarzacz Panasonic Ultra HD Blu-ray DMP-UB900

Rozdzielczość Ultra HD i obsługę HDR znajdziemy także w specyfikacji odtwarzacza Blu-ray DMP-UB900, który dodaje do tego jeszcze szeroką gamę kolorów BT.2020. Wysoką jakość wideo zapewniać ma także nowy procesor 4K High-Precision Chroma, który wykorzystuje dokładny proces Multi-tap do interpolacji dekodowanych sygnałów 4K.

Zgodnie z obowiązującymi normami odtwarzacz Ultra HD Blu-ray musi nie tylko wyświetlać obraz o takiej rozdzielczości, ale tez obsługiwać HDR, pracować w szybkości do 60 kl./s i w zakresie jasności od 1000 do 10 000 nitów. I tak jest też w tym przypadku. 

Panasonic UB900

Dobry dźwięk gwarantują zaś mocne podzespoły z produktów Hi-Fi – warto też dodać, że model ten obsługuje formaty o wysokiej rozdzielczości: DSD i ALAC. Do dyspozycji użytkowników oddano wyjście Twin HDMI oraz 7.1-kanałowe wyjście analogowe. Całości zaś dopełnia funkcjonalność DLNA.

Źródło: Panasonic, HDTVTest, Digital Trends

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Amitty
  6
  Panasonic a może OLED ?
  • avatar
   Kenjiro
   4
   Próbują wycisnąć z tego nędznego LCD ile się tylko da, a jakość jaka jest, każdy widzi...

   Swoją drogą, nie musicie tak od razu skreślać głośników z "membranami miernymi"... bo zapewne nie są "mierne", ale "bierne" ;).
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    HDR to będzie coś więcej niż sama rozdzielczość obrazu, przy tak drastycznej różnicy w dynamice obrazu, to nawet z daleka różnice będą bardzo widoczne.

    http://www.avsforum.com/forum/166-lcd-flat-panel-displays/1970266-vizio-reference-series-hdr-uhdtvs-2015-product-showcase.html

    A tu do tego przecież jeszcze dojdzie BT2020

    https://i.ytimg.com/vi/6sXBMh9583I/maxresdefault.jpg

    jednak aby zobaczyć większe różnice, to trzeba by LCD z kropkami kwantowymi, które pokaże więcej barw
    • avatar
     lagosp
     0
     Powiem tak. Śledziłem nowości pokazane na CES i odniosłem wrażenie że nowe technologie są produkowane na szybko i niedokładnie byle wygrać "wyścig technologi". 8K? fajnie tylko po co skoro nie ma co w nim oglądać? Panasonic wygląda na przemyślany i dopracowany model. I pod kątem możliwości jak i technologii. A to że lcd? a co to za problem, byle był dopracowany. Jedyne co mnie martwi to to że panas dał się złapać w konkurs kto wyprodukuje większy ekran. 58 i 65 cali oczywiście fajne tylko do zwykłego mieszkania trochę duże..
     • avatar
      brzozamagda
      0
      a jak jest z tym odtwarzaczem blue-ray? ma ktoś albo sprawdzał?