Ciekawostki

Paliwo wodorowe ze śmieci? To się może udać

przeczytasz w 1 min.

Nowy typ katalizy pozwala na wyodrębnienie wodoru z odpadów z tworzywa sztucznego. To może być jedno z tych odkryć, które będą miały realny (i – co ważne – pozytywny) wpływ na nasze środowisko.

Paliwo wodorowe z plastikowych butelek

Chemicy z brytyjskiego Uniwersytetu Oksfordzkiego udowodnili, że da się przerobić butelki, torby i inne odpady z tworzywa sztucznego w „zielone” paliwo wodorowe. Co więcej – proces ma być szybki i niskoenergetyczny, a przez to – stosunkowo niedrogi. 

Wszystko, co trzeba zrobić, to rozdrobnić plastik, wymieszać go z katalizatorem (tlenek żelaza i tlenek glinu), a następnie podgrzać w kuchence mikrofalowej (albo w znacznie większym urządzeniu działającym na tej samej zasadzie). Po kilku sekundach uwalnia się 97% wodoru, a pozostałością są prawie wyłącznie nanorurki węglowe. 

Jedno rozwiązanie dwóch problemów

W ten sposób można nie tylko wykorzystać zalegające odpady z tworzywa sztucznego, ale też przyspieszyć i zintensyfikować produkcję paliwa wodorowego. To zaś z powodzeniem może zostać wykorzystane choćby w motoryzacji – pierwsze auta napędzane takim paliwem jeżdżą już zresztą po drogach. 

To dobra wiadomość dla nas, ludzi, generujących rocznie prawie 5 miliardów ton plastikowych odpadów, lądujących (w dobrym razie) na wysypiskach śmieci lub (co znacznie gorsze) w naturze. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by liczba ta miała spadać albo chociaż się zatrzymać. Mało tego – szacuje się, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 12 miliardów ton rocznie. 

Źródło: University of Oxford, Interesting Engineering

Czytaj dalej o „zielonych” rozwiązaniach: 

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  6
  https://www.youtube.com/watch?v=vHake6w4Su0
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   kolejna metoda zamiatania pod dywan. akurat butelki PET są najlepszym surowcem. dosyć łatwo jest je oczyścić, zaś plastik ponownie wykorzystać. wykorzystywanie plastiku jako paliwa to marny pomysł. odpad, nanorurki węglowe, pewnie zaraz zrobią z tego brykiety. to po co tak bezsensownie kombinować? to nie lepiej już po prostu spalać ten plastik metodą dwustrefową aby nie było odpadów po spalaniu?

   co do wodoru, można się z tym kłócić lub nie, ale najbardziej ekologiczną metodą jego otrzymywania jest hydroliza wody z użyciem paneli foto lub elektrowni wiatrowych. niestety obecnie z powodów ekonomicznych wodór jest nadal pozyskiwany z ...... metanu, co jest kolejną głupotą. metan, węgiel, ropa są tanie tylko dlatego, bo my tego nie wytworzyliśmy.

   jednak..... ta metoda zastosowana do odpadów trudnych, plastików wymieszanych itp, może być jak najbardziej pożądana, oczywiście pod warunkiem że to się sprawdzi.
   • avatar
    nevermind
    1
    To by była piękna sprawa ale koncerny zwłaszcza paliwowe szybo do tego nie dopuszczą.
    • avatar
     luk108
     0
     Tlenek glinu? To to zdaleka od takiego podgrzewania :)
     • avatar
      Marucins
      0
      Tak uda.
      I jeszcze jak widzę że do reakcji potrzebne jest aluminium?