Ciekawostki

Google jest już czyste. Ale to nie koniec drogi

przeczytasz w 1 min.

Aktualny ślad węglowy netto firmy Google wynosi zero. Amerykańska korporacja osiągnęła historyczną neutralność węglową i na tym wcale nie kończy swojego zielonego projektu.

Google osiąga historyczną neutralność węglową

Firma Google jako jedna z pierwszych osiągnęła tak zwaną neutralność węglową – udało jej się to już w 2007 roku. Dziesięć lat później wyznaczyła sobie cel, by kupować tyle samo energii z odnawialnych źródeł, ile wykorzystuje w swoich biurach i centrach danych. W poniedziałek, 14 września 2020 roku, amerykański gigant jako pierwszy zdołał wyeliminować całe swoje „węglowe dziedzictwo”, czyli zneutralizować historyczny ślad węglowy, pozostawiany od początku swojego istnienia, a więc od 1998 roku.

Neutralizacja śladu węglowego polega na inwestowaniu w „zielone projekty” i kupowaniu energii z odnawialnych źródeł w takich samych lub większych ilościach niż te, jakich potrzeba do prowadzenia działalności. To bardzo ambitne przedsięwzięcie, ale wciąż dalekie od idealnej sytuacji, a więc oparciu wspomnianej działalności w stu procentach na OZE. Firmą zeroemisyjną Google chce zostać w 2030 roku, korzystając z „czystej energii” we wszystkich centrach danych i kampusach na całym świecie. 

Za 10 lat Google będzie firmą zeroemisyjną

Plan jest więc taki, by w 2030 roku każde zapytanie wpisywane w wyszukiwarkę, każda trasa wyznaczana przez Mapy Google, każdy e-mail wysyłany przez Gmaila i każdy film oglądany w serwisie YouTube był przetwarzany przez centra danych zasilane zieloną energią. Aby to osiągnąć, amerykański gigant zamierza wykorzystywać energię wiatrową i słoneczną, a także zrobić użytek ze sztucznej inteligencji, która pomoże w optymalizacji użycia oraz prognozowania zapotrzebowania na energię elektryczną. 

Źródło: Google Blog, Engadget, informacja własna

Czytaj dalej o „zielonych projektach”: 

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  5
  Naukowcy alarmują, że klimat się ociepla bardzo szybko i że to wynik działań człowieka. Ale zawsze znajdą się "specjaliści", którzy badania jakie zrobili, to co najwyżej prostaty i będę mądrzyć, jak to nam kity wciskają ekoświry.
  Polecam film:
  https://youtu.be/osm5vyJjNY4
  • avatar
   Marek1981
   1
   Kto bogatemu zabroni. A tak na poważnie to nasuwa się pytanie ... ile ziemi zniszczono by wyprodukować materiały / utylizacja pod tzw ekologię czytaj baterie panele słoneczne i inne
   • avatar
    pablo11
    0
    Co to ? Najazd ruskich trolli na benchmark? Komentarze jeszcze dziwniejsze od artykułu. A artykuł zdaje sie naciagać fakty. Bo wygląda na to, że google sobie w umowy z dostawcami energii wpisało, że energia dla nich, to tylko z odnawialnych zrodeł. BTW kupowanie energii w większych ilosciach, niź potrzebują, to w ogóle dziwaczny pomysł, a co oni z tą energią robią, jedzą?
    • avatar
     K8v8M
     -1
     Bzdury, kłamstwa, sztuczki księgowe. Po prostu greenwashing.
     • avatar
      energysnakePL
      -1
      Korpo, tv, gazeta prawdę ci powie hahahahahaha
      • avatar
       Konto usunięte
       -2
       Największym zagrożeniem dla świata nie jest węgiel tylko ekoświry!
       • avatar
        myszka91
        -2
        Tresura i przyzwyczajanie ludzi do czegoś czego nie ma.
        • avatar
         michael85
         -4
         Kogo normalnego interesują te bzdury i zabawy w zeroemisyjność. Świadomi ludzie zdają sobie sprawę z tego że cała ta ekologia to oszustwo wymierzone w społeczeństwa i obliczone na rabowanie obywateli z ich oszczędności i majątków!
         • avatar
          Marti99
          0
          >>>Google jest już czyste
          Google sie umylo
          • avatar
           Silver
           0
           Ta potencjalna równowaga to jedno, ale ile więcej serwerowni mają? Ile ludzi jednak pracuje zdalnie aniżeli w biurze? Takie mydlenie trochę oczu pod kątem bycia niby eko.