Płyty główne

Płyty Asusa będą oszczędne i wydajne

przeczytasz w 2 min.

Tajwański Asus twierdzi, że znalazł metodę na szybkie komputery, do których zasilania nie trzeba będzie budować przydomowej elektrowni. Ma być szybko i ekologicznie, bez kompromisów.

Wszystko to za sprawą technologii, która już zagościła w wybranych modelach płyt głównych i w przyszłości pojawi się w kolejnych modelach. Mowa o Dual Intelligent Processors, na którą składają się dwa procesory odpowiedzialne za optymalizację pracy systemu.

Nowa architektura składa się z procesorów TurboV Processing Unit, w skrócie TPU, oraz Energy Processing Unit, w skrócie EPU. Jednostki te mają rozwiązywać dwa najważniejsze problemy związane z ewolucją sprzętu komputerowego - osiągi i oszczędność energii. Producenci procesorów wciąż zwiększają liczbę rdzeni i zmniejszają proces technologiczny, aby podnieść moc obliczeniową. Nowa technologia Asusa ma pozwalać na optymalizację systemu zwiększając osiągi, a jednocześnie zapewniając zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Układ zapewniający znaczne przyspieszenie

TPU to zupełnie nowe podejście do technologii TurboV. Procesor ten w czasie rzeczywistym zwiększa moc obliczeniową i jednocześnie monitoruje osiągi, aby zapewnić pełną stabilność pracy. TPU przejmuje część obciążeń głównego procesora i tak zarządza dostępnymi zasobami, aby zapewnić jak największe osiągi. TPU wspiera szereg rozwiązań opracowanych przez firmę Asus i automatycznie wyszukuje optymalne ustawienia systemowe i zwiększa wydajność nawet o 37%.

Oszczędność na żądanie

EPU (Energy Processing Unit) to drugi element architektury Dual Intelligent Processors. Jednostka ta monitoruje zużycie energii i odpowiednio nim zarządza, zapewniając oszczędność energii i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. EPU dokładnie i stale analizuje zużycie energii, odpowiednio zwiększając i zmniejszając zasilanie w zależności od potrzeb i obciążeń. Wiąże się to ze znaczną oszczędnością dla większości użytkowników, szczególnie podczas przeglądania stron internetowych, edycji dokumentów i wykonywania prac biurowych. Pierwotna moc obliczeniowa przywracana jest automatycznie i natychmiast, więc nie ma być mowy o przestojach, czy przerwach w pracy.

Więcej informacji o technologii Asusa oraz listę płyt obsługujących technologię można znaleźć na stronach producenta.

Źródło: Asus

Polecamy artykuły:  
Najlepsze gry na latoTOP-10 Karty graficzne - lipipec 2010Test - na czym najlepiej przenosić dane

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  b1tzz
  0
  Nius wygląda jakby ASUS go napisał... :p
  • avatar
   beem85
   0
   Przydały by się jakieś testy, żeby zobaczyć jak to działa w praktyce. Mam płytę Asusa (P5K Pro) z pierwszą wersją EPU i po jego włączeniu zdarzały mi się zawiechy systemu jak odpalałem coś wymagającego. Może w późniejszych wersjach poprawili stabilność.
   • avatar
    Stork
    0
    Również mam płyte asus z technologią EPU. Model P5Q3, ale przy podkręceniu EPU dezaktywuje się..
    • avatar
     Arcziy
     0
     Też mam EPU ale tego nie używam:P Wole o/c
     • avatar
      Arcziy
      0
      Też mam EPU ale tego nie używam:P Wole o/c
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       5 lipca ktoś już o tym pisał :) za powielanie niusów powinien być jakiś system kar np. -20 pkt albo ban na 1 miesiąc :)najlepiej oba :D
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Również mam płytę z EPU ale po OC to funkcja nie działa, zresztą wole OC :P
        • avatar
         0
         Ale to już było :P

         http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Asus_DIP_rozpedza_komputery%2C_szczedzi_mocy-29698.html
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Co z tego że było jak kompa rozbujam ( grafa procek + zestaw głośników i monitor to około 800W żre a jak wyłączam wszystko poza kompem i ustawiam sobie epu na Energy save. to robi się 125 W max... Proste i skuteczne mi więcej nie trzeba.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           "zapewniając oszczędność energii i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla."

           no tak, niektorzy sa na tykle zacofani, ze nie wiedza, ze energia moze byc pozskiwania z energii atomowej lub zrodel odnawialnych, ktore nie emituja zadnych ilosci CO2
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Brzmialo calkiem sensownie, dopoki nie doszedlem do fragmentu z dwutlenkiem wegla. Nawet jezeli nadmiar dwutlenku wegla faktycznie okaze sie miec bardziej negatywny wplyw, niz pozytywny, bo poki co nie ma jednoznacznej opinii na ten temat... Ciekawe kiedy ci zaslepieni marketingowcy zorientuja sie, ze gracze to nie panienki kupujace torby papierowe z nadzieja ocalenia swiata.
            • avatar
             Vassago
             0
             Czy jeszcze ktoś ma wrażenie, że Asus się ostatnio "popsuł"? Zawsze byłem wielkim fanem tej firmy ale ostatnio wiele ich produktów odbiega od konkurencji. Zauważyłem to głównie w kartach graficznych ale to tylko moje odczucie.
             • avatar
              micko
              0
              Przeciez te plyty sa juz w sprzedazy od ladnych paru miechow. Z deka spozniony ten news.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               No z tymi kartami to troszkę przesadziłeś. Może jest tak w niskim segmencie ,ale im wyżej tym lepiej. Wystarczy za przykład seria Matrix.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Wg. mnie to nie jest żaden wynalazek godny uwagi. Kolejny bajer - może i pomaga ale bez niego się żyło i żyć będzie :)
                • avatar
                 mszark
                 0
                 To tak jak z easy energy saver. Czy włączony czy nie brak różnicy.