Karty graficzne

GeForce RTX 4090 na zdjęciu. Nvidia szykuje gigantyczną kartę graficzną

przeczytasz w 1 min.

Przed nami prezentacja kart graficznych GeForce RTX 4000, ale do sieci już wyciekają tajne informacje z konferencji Nvidii. Właśnie poznaliśmy wygląd referencyjnego modelu GeForce RTX 4090.

Nowe karty graficzne mają zostać ujawnione już dzisiaj podczas konferencji GeForce Beyond – według wskazówek, producent planuje zaprezentować modele GeForce RTX 4000 z generacji Ada Lovelace.

GeForce RTX 4090 Founders Edition na zdjęciu

Serwis VideoCardz nas nie zawiódł i już dotarł do zdjęcia referencyjnego modelu GeForce RTX 4090 w referencyjnej wersji Founders Edition. Karta wygląda podobnie do modelu GeForce RTX 3090 Founders EditionGeForce RTX 3090 Ti Founders Edition, ale różni się kilkoma szczegółami.

GeForce RTX 4090 Founders Edition
Jensen Huang na dzisiejszej konferencji ma zaprezentować kartę GeForce RTX 4090 (tutaj wersja Founders Edition)

Producent zastosował tutaj potężne trzyslotowe chłodzenie z dwoma przeciwstawnie ułożonymi wentylatorami. Bardziej spostrzegawczy mogą zauważyć, że w nowej wersji wentylator jest trochę większy i ma mniej łopatek.

Nieoficjalnie wiadomo, że konstrukcja bazuje na układzie graficznym Nvidia AD102 z 16384 jednostkami CUDA i dysponuje 24 GB pamięci GDDR6X 384-bit. Potężne chłodzenie wcale nie jest przypadkowe, bo współczynnik TGP podobno oszacowano na 450 W.

GeForce RTX 4080 Founders Edition
GeForce RTX 4080 Founders Edition ma wykorzystywać bardzo podobne chłodzenie

Warto wspomnieć, że wcześniej ujawniony model GeForce RTX 4080 Founders Edition wykorzystuje bardzo podobne chłodzenie. Też producent zastosował tutaj trzyslotowe chłodzenie z dwoma przeciwstawnymi wentylatorami.

W tym przypadku mamy do czynienia ze słabszą specyfikacją... a raczej ze specyfikacjami, bo w planach podobno są dwie wersje RTX 4080. Mocniejsza wersja karty ma korzystać z układu graficznego Nvidia AD103 z 9728 jednostkami CUDA i 16 GB pamięci GDDR6X 256-bit, a słabsza z rdzenia Nvidia AD104 z 7680 jednostkami CUDA i 12 GB pamięci GDDR6 192-bit.

Wydajność? Cena? Więcej szczegółów powinniśmy poznać dzisiaj na konferencji GeForce Beyond.

Źródło: VideoCardz, Twitter @ KittyYYuko

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  Gdyby ta grafa była kompletnym komputerem, wymagającym jedynie obudowy, podłączonego HDD, jakiegoś splitera I/O dla myszy klawiatury usb oraz zasilacza, to by była warta swojej ceny. Ale dopóki jest to jedynie grafika z akceleratorem 3D, to taką cenę kiepsko widzę.
  • avatar
   zack24
   7
   Wygląd może i nie jest przełomowy, ale obroty mojego licznika prądu po nabyciu takiego potworka mogłyby przełamać barierę dźwięku/opłacalności.
   • avatar
    chrispata
    1
    I co z tego ze silnik w elektryku ma wyższa sprawność. A skąd prąd weźmiecie do napędzenia miliardow samochodów? Bo chyba nie myślicie ze energia z wiatraków starczy czy fotowoltaiki?
    Do tego trzeba postawić na całym swiecie ponad miliard ładowarek do elektryków a kazda potrzebuje 50 kv a są takie co potrzebują 100 i więcej.
    U mnie na osiedlu (na którym mieszka ponad 50 tysięcy ludzi) wpadli na pomysł żeby postawić przy każdej klatce ładowarkę do elektryków.
    Koszt takiej inwestycji będzie gigantyczny bo trzeba będzie przebudować cała infrastrukturę osiedla.
    Obecnie nie ma nawet miejsca żeby samochód postawić a co dopiero ładowarki do samochodów, wiec trzeba będzie zrywać stare chodniki i parkingi obstawiać nowe i oczywiście oświetlenie uliczne wymieniać z okablowaniem.
    Trzeba będzie do tego nowe kable podociagac do ładowarek. Stawiać nowe stacje transformatorowe i średnie napięcie dociągnąć do nich.
    Skad wy na to poeniadze weźmiecie a to tylko jedne sreddniej wielkości osiedle w Polsce!
    Samochody elektryczne to zwykła utopia która udupi całe państwa i należy się z cała siła przeciwstawiać takim pomysłom również z użyciem siły fizycznej a nawet zabijania tych co
    to forsują!!!!
    • avatar
     AUTO6
     0
     Ciekawe czy Pan Kurteczka wyciągnie RTXa 4090 z piekarnika czy jednak karta mu się tam nie zmieści. No i ciekaw jestem cen w USD (z jednej strony inflacja i wzrost kosztów produkcji, a z drugiej załamanie kopania krypto). Strzelam tak:
     RTX 4090 - 1499 $
     RTX 4080 - 899 $ (ta mocniejsza wersja RTXa 4080 jeśli będą dwie)
     • avatar
      And321
      0
      RTX 4000 Seria ;)
      wszystko fajnie pieknie, tylko bedzie tak jak z seria rtx 3000 . skalperzy wykupia wszystko!,, radze wam kupywac teraz rtx 3000